Snak

Mere indhold efter annoncen
-"Just trying to copy Pep mate"

Vil stadig gerne have yngre kræfter ind istedet for især Davies og Dier. De er ikke til at stole på længere og har været i klubben i 10 år. Lad dem gå!
Dier er da helt sikker væk senest til sommer, han har ikke været på banen endnu i PL og ikke engang i truppen til alle kampe.

Davies tror jeg ikke umiddelbart er på vej væk. Udover venstreback, så er han også nødløsning på venstre centerback.
Spændende kamp på mandag - på den ene side er jeg ret sikker på at vi vinder og på den anden side er jeg rystende nervøs.

Det vil bare være så klassisk at det lige bliver Chelsea som stopper os, men Chelsea er bare så langt fra hvad de stod for tidligere. Ikke pga manglende talent i truppen, den har de stadig i overflod, men det hold med den ekstrem stærke mentalitet og fyldt vindertyper ser jeg ikke mere. Ved ikke hvor mange gange de har udklasseret os på fysik, mentalitet og klasse og slukket vores drømme, men det er et andet Chelsea hold vi møder mandag.

Deres bedste kampe i sæsonen har dog været mod Liverpool og Arsenal, hvilket viser at de sagtens kan spille med når modstanderen byder dem op til dans og ikke bare står og venter. Men det viser også deres svaghed i sæsonen at i deres mest roste kamp, der smider de en 2-0 føring på hjemmebane, hvilket ville være blevet set som en katastrofe i hele Abramovich tiden.

Poch håber jeg ikke vi bruger megen tid og kræfter på, ikke af bitterhed, men fordi vi har vigtigere ting på spil i forhold til ligaen.

Tror vi vinder 2-0 i en tæt kamp hvor vores effektivitet foran mål gør forskellen på en hjemmebane der kommer til at koge af begejstring.
Enig (surprise), Keane.

Det er faktisk også den kamp i sæsonen, hvor jeg har været mest nervøs.

Om det skyldes den lange tid der er gået siden sidste kamp, eller om det er fordi det er Chelsea, skal jeg ikke kunne sige.

De er dog klart vores bogey-team historisk, og selv når vi har været i markant bedre form, har vi det bare som oftest svært mod Chelsea. Jeg føler også at vi nærmest altid har marginalerne mod os i de kampe, og det ville ligne noget man har set før, hvis det her var kampen hvor Chelsea endelig klikkede under Poch.

Når alt det er sagt, så SKAL vi selvfølgelig på papiret vinde hjemme mod nr. 11 i PL. Det bliver dog med nerverne udenpå tøjet for mig indtil kl. 23 mandag aften, hvor vi forhåbentlig står med 3 point mere.
Det der er fedt lige nu, er at jeg ikke er nervøs for at tabe. Vi har så godt et fundament og højt bundniveau på alle vores spillere, at de andre tophold skal ramme deres maks for at slå os og midter/bundholdene (læs Chelsea :-)) skal have en ekstrem god kamp for at tage point fra os. Og vi skal samtidig spille en halvsløj omgang. Og hvis de gør det, så er det ok, for så tager vi bare den næste, da vi ikke spiller to dårlige kampe i træk. Så jeg regner klart med at vi tager 3 point og at jeg har det sådan mod Chelsea er fedt. 3-1 sejr til os er gættet herfra.
God kamp til alle.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vi skal nok passe på med ikke at blive for overmodige. Chelski har været en bastard overfor os siden Lineker blev matchvinder på udebane i 1991. Det vil dog være dobbelt lækkert hvis vi lige præcis i morgen kunne slå dem og Poch
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Men en god dag for os i dag med et Aston Villa nederlag og et næsten sensationelt point tab til Liverpool.

Vi er ellers blevet fortalt hele sæsonen at udesejre over oprykkerhold nærmest ikke talte ;-)

Nu gælder det om at følge det op med en sejr i morgen, så begynder det for alvor at se fornuftigt ud.
"Vi har så godt et fundament og højt bundniveau på alle vores spillere"

Tror det vil være ualmindeligt klogt at vente med den slags kommentarer til når du har set det nuværende hold i modgang og uden selvtillid.
Omvendt er det rigtig fint at give udtryk for glæden ved holdet i øjeblikket. Vi har haft så mange nedture, at vi ikke tager dem på forskud længere.

Jeg tror godt vi kan slå Chelsea. De mangler den gamle rygrad.
Bissouma, Sarr og Maddison skal styre midtbanen. Højbjerg og Bentancur som super subs:

Vicario
Porro - Romero - VDV- Udogie
Bissouma- Sarr
Madders
Kulu- Son- Johnson

Tror på en 3-1 sejr. Johnson, Porro og Højbjerg på tavlen for hjemmeholdet. COYS!
@Dan Burn

Jeg troede du havde travlt nok inde i PL tråden med at diskutere den største uretfærdighed i fodboldens historie med Arsenal fans 😄
Annonce