Redigerettors 18. dec 09:55
Det må åbenlyst have været en stor omvæltning for spillerne at gå fra Anges kaosfodbold til Franks langt mere "italienske" stil (jf. VdV).
Det vil så formodentlig også betyde en endnu længere omstillingsperiode.
Jeg tænker overordnet også at det optimale kunne være et sted midt imellem de to tilgange, hvor vi går kreativt og risikovilligt til værks i offensiven, men med en solid bund. Hvor vi forbereder os på modstanderne og på hvordan vi bedst neutraliserer deres styrker, men hvor det ikke er hovedfokus, men i stedet et supplement til vores egen, veldefinerede stil.
Det er forhåbentlig også det, Frank arbejder henimod. Spørgsmålet er fortsat hvor meget tid og snor han reelt har fra beslutningstagerne.
Det spiller også lidt over i hvad vi kan forvente på transfermarkedet, for det åbner for det velkendte problem omkring hvorvidt man går efter at købe spillere "til træneren" for at forbedre chancen for succes på den korte bane, eller om andre, herunder mere langsigtede overvejelser vejer tungere.