Snak

Mere indhold efter annoncen
Man skal jo drømme som Tottenhamfan, men har svært ved at se, hvor mine håb er i øjeblikket.

De unge i truppen og udlånte er det mest positive. Mange af de spillere ,som er købt dyrt ind, kan kun spille en godkendt kamp om måneden.

I næste runde skal vi til Crystal Palace, uden anfører og kreativ midt.
Et hold der under Glasner er flyvende.
Kan ikke se hvordan vi skal kunne matche dem.
Palace tabte 4-1 til Leeds i sidste kamp, så selvfølgelig har vi en chance.

Men vi skal godt nok til at komme i gang igen, der er ikke råd til at vi bliver ved med at dumme os og Palace er altid svære at slå ude.

Selvtilliden er i bund, så vi har nok brug for en god start, da vi næppe klarer et comeback.
TF må efterhånden hænge i en tynd tråd.

Vi bliver dårligere og dårligere uge for uge.

Palace er ikke et nemt sted, men vi er slet ikke mødt op og har dårligt været over midten.

Havde man så bare kunne se en positiv udvikling, men ligner mere et hold som skal kigge ned end op
Vigtig føring.

Godt sammenspillet angreb ved den annullerede scoring, men både Bergvall og Richarlison var formentlig offside.

Så kom dødbolds scoringen heldigvis, men spillet har ikke været prangende generelt, men stil karaktereren er ikke vigtig i vores situation.

Fedt med Gray scoring for han er et af lyspunkterne efter han er blevet fast starter på midtbanen.
Tjaaa. Vi fører 1-0 Superspurs 😉 Problemet er at Palace er åndssvagt gode til det de kan. Vi mangler Romero - i balance - da Danso virker lidt overmatchet. Der er et niveau eller 2 mellem de to.
Vi forsøger at spille bold men hvor vi er lige nu er det svært da holdet slet ikke er sammenspillet endnu. Det er Palace til gengæld. De har bare ikke kunne ramme målet.

Vi er nødt til at komme ud og blive ved med at forsøge med at spille. Der har været nogle fine angreb men selvfølgelig også boldtab. Hvis ikke vi prøver kommer vi ikke videre.
Drop nu VAR!!! Spursfan siden den første fodboldkamp jeg så i start 80'erne.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Glad på Grays vegne, men for fanden vi spiller ringe. Ingen afleveringer går gennem midten af banen. Vi kunne ligeså godt have stillet med Dragusin centralt i stedet for Bentancur.

Det annullerede mål var flot sat op, men udover det har vi skabt så godt som ingenting.

Tager gerne en kneben sejr, men der er stadig ingen fremskridt at spore efter de første 45.
"... once more it's all about defeating our own demons. Always with the demons. Tottenham's greatest adversary is Tottenham."
Men man må kunne forvente at se en fremgang på et hold efter 6 mdr.

Resultaterne er ikke det vigtige for mig, men mere at vi begynder at kunne se fremgang på banen (så skal resultaterne nok komme)

Spillerne virker meget hæmmet og i forhold til sidste år løber vi ca. 4 km mindre pr kamp.

Så for mig ser vi nærmest ringere og ringere ud fra runde til runde
Crystal Palace spiller med temmelig høj intensitet og derfor bliver det hele stresset. Den intensitet havde Liverpool ikke og derfor lykkedes vi med mere mod dem. Crystal Palace kan så heldigvis - indtil videre - ikke ramme en ladeport fra 2 meters afstand 😉 Nu kommer Palinha ind og det kan forhåbentlig hjælpe lidt på det.
Drop nu VAR!!! Spursfan siden den første fodboldkamp jeg så i start 80'erne.
Vi har været presset i bund i 2. halvleg men da vi endelig fik chancen kom der et fint angreb desværre afsluttet med 10cm offside. Jeg synes altså ikke det er så skidt endda.
Drop nu VAR!!! Spursfan siden den første fodboldkamp jeg så i start 80'erne.
Så meget intensitet spiller de ikke med imo.

Syntes mere at det er vores mangel på samme.

Vi laver intet pres på deres boldholder og vi står bare og tager imod.

Vi er så passive på offensivt og defensivt at absolut ingen kan se hvad planen er.

De gange vi har været bedst i denne sæson er der hvor vi har sluppet tøjlerne. Fx da vi var 10 mod 11 mod Pool. Der løb og pressede vi alt hvad vi kunne.
Annonce