Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, man må sige at Anges kompromisløshed i hvert fald står soleklart efter kampen mandag.

På den vis kan jeg godt være alvorlig bekymret for en høj linje med Dier i de næste minimum 3 kampe, men så længe vi er 11 mod 11 er situationen selvfølgelig en helt anden end i mandags.

Hvis Davies er klar lørdag, kunne jeg godt se ham starte på VB og så Emerson spille i midterforsvaret. Han har altid været bedst i det defensive, og han har klart både fysikken og speeden til at spille som Ange gerne vil.
Der florerer et billede på X med Van der Ven i træningstøj i fitness lokalet og det skulle være fra i dag.

Det betyder selvfølgelig ikke at han på nogen måde er klar til at spille fodbold efter den muskel forstrækning, men kan man gå fint nok til at træne, så er der måske håb for at han kun er ude 3-4 uger. I bedste fald tilbage efter landsholds pausen 🙏
Men omvendt læser jeg at VdV ikke engang er blevet scannet endnu, fordi hævelsen er så voldsom?

Det virker mærkeligt.

Under alle omstændigheder vil det være enormt billigt sluppet og enormt vigtigt for os, hvis han allerede kunne være tilbage efter landskampspausen.
Alasdair Gold: As per @Dan_KP, it is believed at this point that Micky van de Ven will not require surgery on his hamstring injury but the recovery timeline is still unclear.


Trods det, så skriver de stadig om at han ude helt til januar. Det er sgu noget skidt.
Nu hvor det er blevet officielt bekræftet at Richarlison også er ude i en periode efter en operation, så er vi efterhånden så tyndt besat at vi kan få brug for ungdomsspillere og de bedste bud er:

Ashley Phillips til centerforsvaret. Han er bare 18 år, men alligevel favorit til at starte mod Wolves, han har lidt Championship erfaring fra Blackburn. Stor og stærk, men god på bolden og relativ hurtig.

Jamie Donley har lavet bunkevis af mål og assists, samt kåret til månedens spiller i Premier league 2 i løbet af denne sæson og en væsentlig grund til at Tottenham topper den liga. Minder lidt om Kane da han er en stor angriber der også fungerer godt som playmaker og en glimrende afslutter. Var med i 1. holds truppen mod Liverpool.

Mikey Moore har scoret 17 mål, 11 assists for Tottenham og England siden han forlængede sin kontrakt i sommer. Scorede hattrick for England u17 i dag mod Kroatien. Han er driblestærk wing type med øje for mål. Nok vores mest eftertragtede talent som det heldigvis lykkedes os at forlænge med.

Alfie Dorrington minder lidt Van der Ven på den måde at han er kæmpe stor, men ret hurtig og dygtig på bolden og venstrebenet som Van der Ven, men også bare 18 år og har ikke erfaring med 1. holds fodbold som Phillips.


*
Jamie Donley has been named the #PL2 Player of the Month for October 🌟


Endnu en kåring til Donley, jeg tror han er med i truppen i morgen, men Gil og Veliz er dog stadig foran ham.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, det bliver sgu (minimum) 9 hårde kampe uden VdV og Maddison.

2 positioner hvor vi simpelthen ikke har nogen direkte erstatning. Lo Celso kan selvfølgelig spille 10´eren på papiret, men er en helt anden og meget mindre intens type.

VdV er også en katastrofe i den forstand, at vi ikke kan erstatte hans speed i centerforsvaret. Med nyhederne fra Ange under samme pressekonference om at både Davies og Porro er klar, tror jeg forsvaret i morgen kommer til at hedde noget i retning af Davies - Dier - Emerson - Porro. Særligt venstresiden mangler speed der. Alternativt får Phillips en start centralt, og så kunne Emerson spille VB.
Jeg tror Phillips starter må jeg indrømme. Vil heller ikke afvise at Højbjerg starter istedet for Dier. Højbjerg er den type man kan give hvilken som helst opgave pga hans spil intelligens.

Jeg tror vi spiller 4-3-3:

Johnson, Son og Kulusevski

Lo Celso, Bissouma og Sarr

Emerson, Dier, Phillips og Porro

Vicario i mål selvfølgelig.

Det er stadig et hold der kan vinde mange Premier league kampe og vi har stadig lidt fra bænken at skyde med i Veliz, Gil, Bentancur, Højbjerg, Davies, men vi kan ikke tåle mere modgang nu.

Det minder lidt om de 4 dage i februar sidste sæson da Lloris, Bentancur, Bissouma og Richarlison blev skadet og det blev starten på en deroute. Der var dog flere andre årsager, som en trup i opløsning over en træner i dårlig mental tilstand af personlige årsager.

Der står vi helt anderledes godt lige nu med en trup der bobler af selvtillid og entusiasme, samt en træner som fans og spillere har taget til sig.
Jeg tror Phillips starter må jeg indrømme. Vil heller ikke afvise at Højbjerg starter istedet for Dier. Højbjerg er den type man kan give hvilken som helst opgave pga hans spil intelligens


Kunne også snildt se begge disse muligheder. Ange virker ikke solgt på Dier overhovedet. Disse måneder bliver der muligheder for PL2 spillerne at vise sig frem. Super lovende 2005 generation. Ville dog have været interessant at se Alfie Devine fylde ind for Maddison...

https://www.englandfootball.com/articles/2023/Nov/10/england-mens-under-19s-squad-named-for-romania-japan-mexico-20231011
Ange gik trods alt med erfaringen med Davies centralt istedet for Phillips og måske mere overraskende Højbjerg for Lo Celso, selvom Højbjerg bestemt fortjener udtagelse på baggrund af hans gode præstationer i de seneste kampe, men han jo mere defensiv end Lo Celso. Men det betyder nok at Sarr spiller mere offensivt end normalt.
Annonce