Snak

Mere indhold efter annoncen
Det har du nok ret omkring Lankshear & Co.

Mason Melia træner vist med 1. holdstruppen nu, så han kommer nok med på bænken. Han har dog kun den irske liga og lidt Europa League eller Conference league som erfaring.
Det kan både blive en fordel og en ulempe (i hvert fald på papiret), at Villa tabte den første semifinale i EL til Forest.

En fordel, hvis de vælger at spare hele holdet i weekenden til returen, en ulempe hvis det medfører, at de går ind til kampen med fuldt fokus på at skulle sikre sig CL via ligaen.

Det bliver under alle omstændigheder spændende. Jeg har som tidligere skrevet bare enormt svært ved at se, hvor vores mål skal komme fra.
Så er det nu Spurs!

Lader til hjælp fra Brentford…
Det letter bestemt noget på presset at spille for at komme over stregen fremfor bare at holde os i live om overlevelse.
Mjah, jeg tænker desværre snarere at det betyder, at et nederlag i morgen ikke vil være lige så stor en katastrofe, som hvis West Ham havde vundet.

Point ville være rigtig godt under alle omstændigheder, men jeg tør ikke tro på en sejr.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
:p sygt nok. Men man tør jo ikke regne med noget. Spursy spøgelset er ikke bevist fordrevet endnu.... der skal nok ske et par hjerneblødninger i 2. halvleg.
De Zerbi må kunne noget helt særligt, for Muani har deltaget i samtlige tilbageløb. Imponerende.

Villa ligner ikke sig selv, men det skal ikke tage noget fra vores 11 mand. De spiller forrygende.

De skal til gengæld passe på, at de ikke trækker et rødt kort. Tændingen er lige høj nok, og kampen er langt fra lukket. Man må forvente, at Villa kommer ud til anden halvleg med en anden energi, end den de har vist indtil nu.

Og nej, Vicario kommer ikke tilbage i målet denne sæson. Vi spiller ægte de Zerbi-bold nu, og Kinsky har spillet til UG i de første 45.
"... once more it's all about defeating our own demons. Always with the demons. Tottenham's greatest adversary is Tottenham."
Fortjent sejr over Villa! Fedt mand!!!
Jeg ønsker at bevare pessimismen, men det ser unægteligt noget bedre ud nu.

De Zerbi er lykkedes med at få noget tro ind på holdet og så satser han entydigt på de erfarne spillere i den her dog fight om nedrykning og det har været klogt.

Så gælder det Leeds næste gang. De er ikke så dygtige som Villa, men de kommer uden tvivl med samme gejst som os, hvilket Villa tydeligt ikke gjorde i aften og det udnyttede vi fuldt ud.

Vi undgår nok ikke at holde med Arsenal for engangsskyld mod West Ham.
Dejlig sejr

Men der er langt hjem endnu.

3 point mod Leeds ville lune.

Og ja, vi holder i den grad med Arsenal i weekenden
Annonce