Snak

Mere indhold efter annoncen
Et træls point at få skrabet til sig.

Leicesters mål er det første regulære mål i sæsonen og kommer efter en kæmpe fejl af Wanyama. Tosset.

Skarpheden var der heller ikke idag, hvor Dele og Vertonghen knalder den på kæppen. Øv. Eriksen fimser for meget rundt og er ikke beslutsom som nok, hvorefter han misser chancer og afleveringer. Når han samtidigt præsterer nogle elendige dødbolde(Han tyrede den vel ind i roen på første Leicester mand på alle hjørnesparkene han tog idag...), så blir man sgu noget træt af ham. Eriksen skal tage sig sammen hurtigst muligt.

Øv!

Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
I spiller for langsomt og uopfindsomt - ganske enkelt. Det gør at det er for let at nedbryde jeres spil. Samtidig er i nærmest harmløse på kontra. Igen på grund af den manglende fart. I skal nok få skrabet nogle points til jer igen da defensiven fortsat står stærkt, og i kommer lige som i sidste sæson ikke til at tabe mange kampe. Men sådan som det ser ud nu, kommer i omvendt ikke i nærheden af at score det samme antal mål. Det kan måske ændre sig når Kane kommer igen, men det manglende tempo vil stadig koste jer indtil Poch får rettet op på det.
Tja, jeg ved ikke om jeg syntes det er så enkelt!

I langt de fleste kampe har vi sådan set skabt rigeligt med chancer, men vi er mega uskarpe og har været det hele sæsonen. Selv i superkampen mod City er det ene mål et selvmål og vi brænder desuden et straffespark.

Manglen på Kane er den umiddelbare forklaring, men det er kun den halve forklaring. Eriksen, Lamela, Sissoko byder overhovedet ikke ind med mål, Alli har scoret nogle stykker men har brændt et hav af chancer. Son har scoret i nogle kampe og det holdt os kørende i starten uden Kane.

Lige nu er vi i scoringskrise, men heldigvis er sæsonen lang og er ret sikker på vi nok skal være med i toppen, når det blir rigtig sjovt til sidst.
Ach:

Tja, jeg ved ikke om jeg er enig. Chancerne er der, de bliver desværre forvaltet af helvedes til.

Den manglende skarphed koster mere end noget andet. Det kan Kane nok rette noget op på. Forhåbentligt.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Janssen var generelt voldsomt dårlig til at positionere sig korrekt i dag. Eller i hvert fald ift. at være farlig. Han endte i flere situationer med at være ham, der skulle smide bolden i feltet.

Christian Eriksen var også elendig i dag. Ikke nok med at hans dødbolde var en katastrofe, så var han specielt medvirkende til at tempoet var i bund. Han hæmmede ligeledes offensiven ved hans alternative frie rolle, fordi han ganske enkelt lukkede de eventuelle rum, når han stod op og ned af medspillerne i offensiven. Det blev for kompakt, og dermed for nemt at lukke ned.

Jeg forstår desuden slet ikke, hvorfor Son røg i højre side i midten af første halvleg. Det var specielt ham, og venstresiden, der var farlig i de første tyve minutter af halvlegen.
[i]Dress like you listen to Sinatra and act like you listen to Pac.[/i]
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg syntes faktisk Janssen var bedste mand i offensiven i dag (ikke at det siger alverden), han havde i det mindste modet og troen på det han lavede og var også lidt uheldig med ikke at score sejrsmålet!

Ellers enig, de 3 spillere bagved Janssen de gør det bare ikke godt nok, de er tydeligt ramt på selvtilliden.
Keane10: Den gode Zanka nedtoner dog sin kritik til kun at omfatte "farlig i feltet". Det er svært at være uenig. Janssen var konstant opdækket af Huth eller Morgan ved indlæg. Han fik dog alligevel kæmpet sig til et straffe og havde et skud, hvor han ville have scoret havde han ramt målet(skuddet gik snert forbi).

Ellers enig med Zanka. Eriksen var vag og har ikke noget killerinstinkt. Son var bedst i venstresiden.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
En drøn kedelig række af uafgjorte resultater har ramt os. Offensiven swinger ikke mere og der skal gøres noget! Nu kommer derbyerne og vi skal være klar. Kane og Toby er stærkt savnet. Håber snart vi kan vinde Igen og score over 1 mål. Nu skal vi undvige og blive kanonføde. COYS
De næste kampe blir dog noget anderledes, der trækker modstanderen sig ikke bare ned, men kommer for at spille fodbold ligesom City gjorde, det passer os forhåbentlig bedre! Der blir meget mere plads for spillere som Son og Alli kan løbe i hullerne.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Annonce