Snak

Mere indhold efter annoncen
Europa League i aften og igen en af de aftener hvor man sidder i dilemmaet mellem ydmygelsen i at ryge ud til et skod hold som Gent eller lige så stille kvæle sæsonen med alt for mange kampe i Europa League ift hvad vi har trup til. Imens kampen spilles så håber jeg helt sikkert at vi vinder, men er sikker på at det bedste for sæsonen i ligaen og FA cup at det er bedst vi taber.

Læste et sted at Man Utd potentielt har 25 kampe tilbage af sæsonen og Spurs 24 kampe, imens havde Liverpool bare 13 kampe! Det er altså en kæmpe forskel der alt andet lige må betegnes som en kæmpe fordel, tvivler også stærkt på at Chelsea havde så mange point hvis de havde spillet europæisk også.
Omvendt må de virkelige kede sig med de lange pauser og have mange spillere som næsten aldrig spilller.

Synes vi skal gå efter og vinde hver kamp og se hvad der sker. Jo flere kampe på Wembley vi spiller, jo bedre med hensyn til næste sæson.

Dagens hold

Lloris - Dier, Alderweireld - Vertonghen - Walker, Wanyama, Dembélé, Davies - Eriksen, Alli - Kane
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Det er jo ekstremt defensivt!!! 5 forsvarsspillere + Wanyama der ikke er særlig dygtig i opspillet!

Jeg er skuffet og frygter vi får store problemer med at styre kampen, fordi vi er forringe i pasningsspillet.
Fodbold er i den grad uforudsigeligt, det lignede et let dag på kontoret da vi kom foran 1-0 og havde chancer til 2-0.

Pludselig ud af ingenting et selvmål af Kane og de har det fordømte udebane mål. Så lige en hjerneblødning af Alli, der får et yderst fortjent rødt kort der bør koste flere spilledage.

Vi blir jo nødt til satse med flere offensivspillere i 2. halvleg trods undertallet. Om ikke andet så ryger vi da ud af den turnering jeg heller ikke kan se vi har trup til at spille i lige nu.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er satme en hjerneblødning at Dele... fuck det er dumt
Stærkt! Der bliver spillet bedre uden Alli på banen. En halv time med samme tempo er dog nok ikke muligt, så der skal et hurtigt mål mere til.
--
Kæft hvor er dommeren bare mere hjernedød end Dele. Ja han fortjente det røde kort, men ser man bort fra den situation så dømmer han jo af helvedes til..
To dare is to do. Tottenham Hotspur!
Kom nu med det sidste mål Tottenham.
Captain America. FCM
Igen føler jeg at vi bliver snydt for et frispark til Winks lige op til deres mål..
To dare is to do. Tottenham Hotspur!
Annonce