Snak

Mere indhold efter annoncen
Velkommen til PEH. Han bliver guld værd på 6 er pladsen. Husk han var anfører og bedste mand for Southampton inden han sagde han ville væk
Ja, det var første signing. Med salget af Walker-Peters har vi nærmest ikke brugt et pund, men har forhåbentligt fået noget af den pondus til midtbanen, som den har manglet. Spændende at se, hvad mere der sker. Sissoko ud? Håber vi giver Ndombele en chance til.

De spanske medier ser meget gerne Bale i Spurs. Han kunne være den stjernesigning, som enhver klub har brug for, for at sende et signal. Spørgsmålet er om han er mæt? Men med ham behøver vi ikke en reserveangriber, som Wilson eller eventuelt Sturridge.

I forsvaret er der snak om Skriniar eller ´Monsteret´ fra Sydkorea, som er en noget billigere løsning. Vores backs kunne også opdateres, men med hvad? Med Rose og Walker havde vi PL´s bedste backs. Nu har vi to middelmådige backs.
Bale er den romantiske drøm om den hjemvendte søn. Hvis der var tale om en fit og fodbold sulten Bale, så skulle vi naturligvis gøre alt for at realisere den drøm, men ingen af delene virker til at være tilfældet. I så fald skal Real nærmest forære ham væk og betale det meste af lønnen før jeg syntes det er en chance der er værd at tage.

Ndombele har jeg heller ikke noget i mod at give en sæson mere, men hvis Mourinho mere eller mindre har besluttet sig omkring ham, så er det bedre at vi sælger nu, imens han stadig er eftertragtet og her kan Skriniar komme ind i billedet.

Rose har vi jo teknisk set endnu, selvom han nok snart bliver solgt. I en tid med begrænsede ressourcer kunne vi måske beholde ham og så udsætte købet af en venstreback til næste sommer.
Ved godt Aurier har nogle hjerneblødninger men han er i min optik god fremad rettet og deltaer ofte med rush langs siden og har scoret mål og lavet assist. Ved godt han også har sendt mange dårlige indlæg. Syntes ikke han er så dårlig som mange skriver. Kunne godt blive et godt år for ham. Hvis vi ikke får for mange skader på vores bedste som i år kommer vi langt næste år. Top 4 en pokal og vinder El?
Top 4, en pokal og vinder EL... Lyder dejligt, men næppe realistisk med nuværende trup/spil.

Virker som om energien og automatismerne helt er røget ud af holdet. Mourinho spiller desuden helt anderledes end Poch. Mindre possesion og mere med at bryde spillet og spille den hurtigt og direkte frem. Så måske er dagens rygter om Winks ikke helt skudt ved siden af, da han mindre spiller frem i banen, men mere baglæns/sidelæns. Ydermere er duelspil ikke hans force.

Så jeg tænker vi skal have nye typer ind. Angrebsmæssigt er vi rimeligt godt dækket ind, bortset fra en backup til det centrale angreb. Midtbanen er for mig nøglen. Kan vi med Højbjerg pludseligt stå bedre, og dermed komme bedre med i kampene ved at bryde højere. Og forsvaret er det stærkt nok? Virker sjovt nok som om Mourinho har mest tiltro til Dier, selvom det ser ud til at være Alderweireld der stabiliserer forsvaret. Men måske er det så igen pga. Diers attitude, duelstyrke og udstråling, som er noget Mourinho vil bygge på.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
At vinde EL vil i min optik være bedre end top 4
Vinderen af Europa league kvalificerer sig jo til CH hvis ikke det hold slutter på en CH plads via sin hjemlige liga og så derudover er det en pokal. En pokal som i min optik er større end FA cuppen
Det eneste der ville være bedre end at vinde EL næste sæson ville være at blive mestre men der er truppen nok lidt for langt fra endnu

En 6/7 plads og at vinde Europa league ville være en mere godkendt sæson end Nr4 og ingen pokal

Vi hentede Mourinho pga. der skal trophæer i pokalskabet så jeg håber selvfølgelig vi går efter alt især EL
Så er Joe Hart ny mand i klubben
Ikke den mest spændende signing men vi mangler HG players (vi havde kun en trup med 21 senior spillere sidste sæson ifølge football london og vi skulle helst gerne op på 25)
Derudover er han meget erfaren (hvilket kan give noget til omklædningsrummet) og "gratis" man må jo være kreativ med budgettet når det bliver ramt grundet reduceret indkomst
En imponerende præstation idag
Ipswich er godt nok ikke hvad de har været men man kunne tydelig se samholdet blandt alle spillerne der kom på banen forståelsen og troen på hinanden var tydelig og skinnede igennem

Gedson var en af banens bedste
Han spillede som en slags HB/HWB i en slags 3-4-3 og var imporende i begge ender af banen
Højbjerg viste at han er en sikker skanse foran forsvaret og spillede rigtig godt sammen med winks. Han lavede adskillige bolderobringer næsten ingen fejlafleveringer og virkede til at tilføre holdet noget lederskab. Han burde være en kandidat til anførerbindet når Lloris ikke spiller
Sessegnon var også rigtig god og scorede et flot mål med sit "Dårlige" ben
Son var skarp som han plejer men han burde have scoret til 4-0 (og dermed have fået et hattrick) Dele Alli spillede også godt og lavede 2 oplæg
Flere unge spillere kom også ind og gjorde det godt. Cirkin, White, Bowden, Clarke og sommerindkøbet Devine
Vi har nogle spændende unge talenter på vej op fra akademiet.
Man skal ikke tage for meget af preseason venskabskampe men hvis det sammenhold bliver ved så kan det godt blive en god sæson
Så blot dele af 1 halvleg, men spændende med Gedson på højreback. En plads hvor vi virkelig er udfordret og han så godt ud fremad banen. Defensivt blev han ikke rigtig udfordret, men vi er jo vant til at Aurier dummer sig derude, så det kan næsten ikke være værre.
Vi bliver altid sat i forbindelse med Bale, men har lige set at Suarez måske får lov at forlade Barca på en fri.

Han passer på mange måder bedre ind, han kan sagtens passes ind i en angrebs trio med Kane og Son, imens han kan spille helt på toppen når Kane skal spares eller er skadet.

Mourinho kan sikkert også lide hans galskab og vil være en "billig" marque signing?
Annonce