Snak

Mere indhold efter annoncen
Pinligt de første 10 minutter, men derefter har det været udmærket. Vi har i hvert fald skabt klart de største chancer og sublimt indlæg endnu en gang af Reguillon ved målet af Kane.

Fulham er dog kommet rimelig let til en lille håndfuld halve chancer, så man kan sagtens frygte for udligningen, hvis vi endnu engang trækker os for langt tilbage i 2 halvleg.

Fokus må være på at komme ud til 2 halvleg og få lukket kampen.
Sissoko passer ikke ind der så ud med ham og ind med Lucas el Dele
Same old story, så der er ingen grund til at kommentere mere på det.

Selvfølgelig kan man undskylde sig lidt med at vi brændte nogle store chancer for at gøre det til 2-0, men i bund og grund får vi som fortjent, når Mourinho har så lidt nosser mod hold vi bør spille ud af banen.
Håber at det er begyndelsen på enden for Mou-Spurs. Vi kommer IKKE i top 4, og selvom det vil være glædeligt med et trofæ, så tager jeg gerne et nederlag i LC finalen, hvis bare det sender Mou ad helvede til. Vi spiller klassisk Portugisisk Mou "kontrol" fodbold. Desværre er vi bare slet ikke dygtige nok til at forsvare indlæg/dødbolde til at kunne praktisere dette og det er himmelråbende latterligt at se på at vi bare planløst losser det meste af 2. halvleg indtil Fulham får udlignet. Pludselig kan man så godt forsøge at spille igen. Rend mig i røven.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Vi bør gå ind til sådan en kamp med mere end blot 3 offensive spillere, så havde vi sandsynligvis også scoret mere end 1 mål.

Poch havde sikkert spillet Kane, Son, Alli, Bergwijn og Ndombele med Højbjerg som eneste skraldemand i sådan en kamp. Ndombele er jo også mere en 8er end den 10er han spiller nu.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Elendig indstilling af Mourinho! Han når sku nok ikke den finale før han er fyret. Det passer mig ret godt da jeg ikke er indstillet på at se den elendige og altid defensive indstilling. Behandlingen af Dele skriger til himlen og han er mere tykhovedet end Ricardo! Hvem tror vi kan holde nullet med Davison Sanchez på banen? Hvem tror vi bliver farlige i højre side med Sissoko?

Kane og Son burde have scoret mere, men andre må også melde sig ind i kampen med målene.
God til Parker med en lille sejr, efter at Mou ikke kunne vise ham respekt.

Vi er mestre af første halvleg og så kommer bussen med punkterede dæk. Føj!

Ud med Sanchez, Lamela, Bale, Rose, Gedson, Hart og Mourinho.

Nogen der har et bud på en ny træner?

moderator
De havde vel scoret mere med skarpere afslutninger. xG på over 3 er ret højt.
https://kortlink.dk/sudv
Uden at have set kampen, synes jeg at det er ringe at smide point til Fulham.

Desuden tænker jeg, at kampens forløb har været som det plejer.

Spurs spiller godt til og kommer frem til chancer. Scorer endda.

Halvleg.

Spurs går i stå og forsøger at forsvare føringen hjem. Det går skidt og Fulham scorer.

Derefter noget jawwærk, hvor Spurs kommer frem til et par chancer efter random tilfældigheder.

Derefter bitterhed.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Jeg kan slet ikke komme mig over at vi startede den kamp med så få offensiv spillere, det er jeg virkelig rystet over, selv med Mourinho ved roret.

Tænker allermest at vi må droppe ligaen, for vi kommer ikke i top 4 med det pindsvine bold. Til gengæld ser jeg gode chancer for at tage en cup turnering i år, for vi er mega svære at slå. Først for ligger naturligvis liga cup finalen, men vi har da også gode chancer i FA cup og Europa league.

Og det vil da være en trøst hvis Mourinho kan gøre det han trods alt er god til, nemlig at vinde titler, det trænger vi til. Om en eventuel liga cup pokal, så er nok til at opveje alt det andet, det må være en smagssag.

Personligt var jeg gladere og en mere stolt spurs fan under Poch og Redknapp selvom vi ikke vandt noget som helst.
Interessant at Rodon ikke starter, det må næsten betyde at han er første valg i centerforsvaret sammen med Dier til Liverpool kampen.
Annonce