Redigerettors 1. jul 2021
@ keane10
Jeg ville heller ikke tænke dommedagscenarier i forhold til samarbejdet med Mendes, af de grunde du netop antyder.
Der var ingenlunde tale om køb af salg af spillere med profit for Mendes for øje i Wolves. selvom man hentede masser af hans klienter. De spillere Mendes hjalp Nuno med, at få til klubben er jo endt med at blive længe i klubben, med Neves som det bedste eksempel. Én man troede kun var i Wolves som udstillingsvindue, men nu er der gået 4 år. Priserne betalt har også være særdeles rimelige, ja endda måske i den billige ende. Det med undtagelse af Semedo og Silva som man betalte overpris for.
Men Nuno har stor tillid til Mendes, qua deres mangeårige venskab. Og eftersigende valgte han Mendes anbefaling frem for klubbens scouting teams anbefalinger, når der var uenigheder. Det kan man så sige kan ende uheldigt. Men der handler det mere om, at Nuno ikke alene skal have magt over hvem man henter, hvilket vel heller ikke bliver tilfældet hos jer.
Anyway, nok Wolves snak herfra. Nuno hos jer, er selvfølgelig en ubekendt, der kan gå mange veje. Men jeg ville være (forbeholden) optimist.