Snak

Mere indhold efter annoncen
så tror jeg vi er mere eller mindre vi er der hvor vi har vores hold samlet.

resten af transfer vinduet kommer til at dreje sig om at få mest mulig money for value på de spillere man skal have solgt / udlånt.

div. fora snakker om at vi ønsker os den her verdensklasse CB men venter til næste sæson og knalder budgettet af på en fra øverste hylde, hellere end at gå et niveau eller to ned og hente en der måske, måske ikke klarer cuttet.
det håber jeg virkelig er korrekt. der er noget topholds kølighed over den tilgang og ikke det der halvpaniske kvart-i-luk-nu-prøve- vi-det-her i mangel af bedre over det, vi har set alt for meget af.

der er også lidt muggen i krogene omkring at holdet kommer til at mangle en decideret kreativ midt til at assistere skipp, højberg og bissoumas power. en spiller på niveau med madison fra leicester?
der bliver jeg nysgerrig på om conte hovedsageligt ville starte sådan en spiller eller om han er for konservativ og opfatter den slags som en luksus? gætter på vi ikke rigtig var med i løbet om eriksen, af samme årsag.
tidligere har man set kane trække meget ned i banen og tage den rolle. men det er selvfølgeligt også synd at mangle ham længere oppe i banen.

under alle omstændigheder totalt i orden at have truppen på plads så tidligt. der er kommet ny suppe i bollerne hos spurs.
https://worldsoccertalk.com/wp-content/uploads/2017/12/arsenal-spurs.jpg og fuck det anonyme trolleri, jeg hedder rolf ståltråd på facebook.
Jeg ved ikke om man kan kalde det konservativt ikke at spille med en 10er. Flere progressive trænere spiller uden 10et for eksempel Klopp.

Conte har dog før spillet med en 10er som Fabregas i Chelsea eller Eriksen til sidst i Inter, så man kan da ikke udelukke at vi kigger på sådan en type. Syntes dog vi har købt ind efter den 3-4-3 formation og med mere offensive wingbacks og Bissouma centralt, så syntes jeg allerede vi har flyttet os kreativt og ved at have flere spillere der kan udfordre mand til mand.

Kane og Son kan forhåbentlig få en pause ind i mellem med købet af Richarlison, så de ikke i samme grad får de down perioder fordi de er slidte. Særligt Son så skidt ud i perioder, selvom han stadig leverede scoringer.

Jeg tror vi lurepasser i periode nu og ser markedet an, da vi har de vigtigste signing på plads, men tror ikke det er utænkeligt at vi har den største handel tilgode, hvis den rigtige mulighed byder sig.
Er enig i, at det ser godt ud. Jeg kunne nu måske godt have ønsket mig en mere kvalitets-CB´er fremfor Lenglet, men jeg håber Conte kan få det gode spil frem i ham.
Derudover forstår jeg til stadighed ikke hvorfor vi vil af med Reguilon. Jovist, han er ikke den bedste i defensiven, men han er nu god på wingback positionen samtidig med at han er en arbejdshest. Men det kan jeg vel undre mig over til julemorgen.

Og ret mig lige hvis jeg tager fejl, men jeg mener at have læst at Spurs har Zaniolo (Roma) i kikkerten? Ved ikke helt hvad jeg synes om ham. Han ser god ud i Serie A, men han har også en skadeshistorik og tvivler lidt på om han kan klare PL.
Derudover er der Paquetá (OL) som også ser fin ud i Ligue 1 og det siges han er arbejdssom - uden jeg selv ved noget om det. Nu kom Ndombele også fra OL før han kom til Spurs... hvis vi signer ham, håber jeg ikke der er en forbandelse af spillere fra den klub.

Men det ser lovende ud - fortsat god sommer!
Halløj der... holder du også med Spurs? Vi to må være bedste venner?!
Problem med Reguilon er at han ikke er skide effektiv når han angriber.

Perisic og Sessegnon er bedre offensivt.

Sessegnon har også den fordel at han engelsk, hvilket hjælper med registrerings reglerne og så er han yngre og Conte kan virkelig godt lide ham.
Næver forever.
Spændende sidste træningskamp i dag, hvor vi får lov til at se Perisic og Bissouma fra start, desværre ikke Spence som jeg havde håbet på, men han skal nok lige i Conte skole inden han bliver starter.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lidt tung start på 1 halvleg, hvor det så ud til at den tunge træning stadig sad i benene, men det blev da bedre og bedre som halvlegen skred frem.

Skidt opdækning ved den dødbold Roma så scorede ved og lidt uheldigt med den knebne offside på Kulusevski ved Kane scoring lidt senere.

Perisic har da vist sig lidt frem og var da også ganske tæt på scoring med et skud lige udenfor straffesparksfeltet.
Lidt uheldige med ikke mindst at få uafgjort syntes jeg, men Kane og Son var lidt uskarpe for engangs skyld.

Positivt med Perisic syntes jeg, især i lyset af at han kom et par uger senere igang. Bissouma så man til gengæld ikke meget til. Romero var i den grad i centrum med forrygende taklinger som han plejer, men også noget overgearet og i konstant in fight med modstanderen også som han plejer :D

Lenglet havde et par rigtig gode offensive aktioner, men defensivt blev han ikke testet i en 2 halvleg der led lidt under de mange udskiftninger og heden i Tel Aviv.

Richarlison havde også en god aktion der kunne have fortjent en bedre skæbne, da han fuldstændig snød hans oppasser, men blev taklet i sidste øjeblik.
KÆMPE SKUFFENDE indsats i aftes. Næsten ingen energi, næsten ingen løb uden bold og lorte systemet blev i den grad udstillet når man ikke har en venstre benet og/eller pasningsstærk midtstopper i bagkæden. Håber det var stilhed før storm, for vi starter næste weekend.
"I can't say anything," admitted Henry. "They are right." That old Ferguson team-talk - "Lads, it's Tottenham" - now needs an update. Lads, it's Arsenal. Keep putting pressure on and keep asking questions and eventually the capitulation will come"
Kan den manglende energi ikke have med at gøre at spillerne virkelig er blevet trænet hårdt i Pre Season?

Ser man på vores spillere ser rigtigt mange af dem utroligt slanke og fit ud.

Jeg håber at næste uge blive lidt rolig så spillerne er 100% klar til første kamp ( hvor jeg heldigvis befinder mig på stadion)
Jeg tænker også at den hårde opstart, samt heden i Tel Aviv har haft en del at sige og stængerne virkede lidt tunge på flere spillere.

Syntes dog vi fik spillet os frem til flere chancer end et stærkt Roma hold, så er ikke mega bekymret, men havde da håbet på mere da jeg satte mig foran TVet i aftes,det vil jeg da godt indrømme.

Enig med Jelle i at det tydeligt var et problem med opspillet, da Sanchez spillede venstre centerforsvarere, det hjalp gevaldigt med Lenglets fine indhop i pausen. Davies var dog med på bænken, så han er næsten klar, men Conte ville ikke risikere noget i den her træningskamp.
Annonce