Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrinar havde sine øjne på PSG hele vejen igennem. Vi har aldrig haft en chance, så forsvaret må med al sandsynlighed vente til sommer, men så forventer jeg også en kæmpe gennemgang. Umiddelbart ser jeg bare Romero tilbage med Davies og Dier som backups.
Måske Brightons træner Di Zerbi, kunne være noget, hvis vi ikke får Pochettino. I øjeblikket spiller vi kun 45 minutter af kampene og Conte har heldigvis pakket sin kuffert.
Nå, det ser ud til at Porro alligevel kommer over stregen i dag. En markant og velkommen opgradering på HWB. Der er næppe nogen positioner der er vigtigere i Contes system, end de to wingbacks. Spence ryger nok ud på lån, imens vi vel forsøger at skille os af med en af Doherty og Emerson. Dog nok svært med de lønninger de antageligvis får.

I virkeligheden ser vores højreside med Romero, Porro og Kulusevski faktisk rigtigt fornuftig ud.

På venstresiden er det dog markant sløjere. Davies/Lenglet er et valg mellem middelmådighed, Sess bliver aldrig til noget og Perisic bliver ikke yngre. Son er en skygge af sig selv i år. Til sommer kommer Udogie, som forhåbentlig bliver et friskt pust på VWB.

Næstefter wingbacks mangler vi en oprydning i det centrale forsvar, men jeg tror ikke på at vi får nyt blod ind der, før tidligst til sommer. Særligt en VCB som er en markant opgradering, savnes.
Meget enig. Jeg ville arbejde på at fremskynde Udogies ankomst. Vi har brug for ham nu.

Gil på lån til Sevilla er lidt en joke. Vi købte ham for 18 måneder siden, for 21 mill pound + Lamela.

Lyder til at Doherty bliver lejet ud til Atletico Madrid og/eller Spence til Rennes.

Porro skulle endelig være i hus. Levy må være være helt gennemsvedt efter den omgang.

Enig med Flash og Målkonge i mangler på CB og VWB. Sess er et talent der ikke bliver til noget i Spurs. En kreativ og målsøgende midtbanespiller som kan tage frispark ville også være velkommen.

Det ser ud til at vi får to HWBs ud, så der kun er Emerson tilbage som backup for Porro. Danjuma ind og Gil ud. Truppen er vel ikke blevet bredere i dette vindue?

Er Porro ikke en Conte spiller? Det kunne måske tyde på, at han seriøst overvejer at blive i klubben.
Greaves4EVR
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Alt kan ikke fikses i et vindue, ikke engang i 2 eller 3, for tag ikke fejl Tottenham var en alvorlig syg patient da Paratici kom til.

Ser ud til at vi har bygget os en solid højre side op omkring Romero, Porro, Bentancur og Kulusevski.

Så blir det forsvaret og målmandsposten til sommer.
Det hele er låneaftaler i øjeblikket.
Ude:

Perrott
White
Doherty
Ndombele
Lo Celso
Gil
Winks
Reguilon
Rodon
Scarlett
Udogie

Inde:
Kulu
Porro
Danjuma

Flere klubber var interesseret i Tanganga, men det var Conte ikke interesseret i.
Doherty´s kontrakt er netop blevet ophævet, så han skifter permanent. Max 8 ud på lån internationalt.

Vi havde næppe fået meget for alligevel og nu er lønnen da væk. Han var dog en ok back up løsning på begge wingback pladser, men han insisterede vel på at komme videre.
Som jeg skrev i artikeltråden, havde jeg langt hellere beholdt Doherty end Emerson. Også selvom Doherty desværre ikke har kunne finde formen han var i i foråret 2022, før den grimme skade Cash påførte ham i udekampen mod Villa.

Emerson har rimeligvis set acceptabel ud i de seneste par kampe, men han er bare grundlæggende ikke nogen særligt god fodboldspiller.

Det hele kan dog være mere eller mindre ligegyldigt hvis Porro kommer ind og brænder banen af på HWB. Jeg krydser i hvert fald fingre.
Doherty er helt sikkert mere en wingback end Emerson er. Emerson er så et bedre salgs objekt end Doherty, så forhåbentlig kan vi få solgt Emerson til sommer og Spence kan komme tilbage med erfaring fra den franske liga og være den gardering på wingback.

En anden mulighed er at Conte forlader os til sommer og vi går tilbage til en 4 back kæde med en ny træner. Idet tilfælde vil Emerson være langt bedre at have tilbage end Doherty.
Annonce