Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er vanvittigt.
Tottenham har jo i en lang periode kun angrebet i anden halvleg, nede med 2 eller 3.

Kane har 12 kasser i de sidste 12 ligakampe. Vi har kun vundet de 4.

Klubben er virkelig noget rod i øjeblikket. Aston Villa fandt hurtigt Emery. Tottenham kan ikke finde en træner på 3 måneder og Levys nikkedukke Mason går rundt og tror han får jobbet. Pochettino har ventet på os i lang tid, men Levy ignorerer det åbenlyse. Suk.
Hvis Nagelsmann tager jobbet er vi heldige. Tiden er dræbende i øjeblikket, men bare de rammer rigtigt denne gang, kan vi godt lide lidt mere.
@Jonas

Så læser du noget andet, end jeg gør.

Slot skulle have været meget interesseret, og i sidste ende var det netop et spørgsmål om penge. Eftersom udgiften til kompensation for en manager bogføres i år 0, ville det koste hele beløbet i år. Viser meget godt hvad problemet grundlæggende er, nemlig at finansielle dispositioner får forrang for de sportslige.

Under alle omstændigheder gælder jo at money talks, så hvis Levy ender op helt desperat, kan vi nok godt vende tilbage til Feyenoord og Slot. I så fald vil vi blot have spildt værdifuld tid frem mod næste sæson.

Sportsdirektøren skal i min verden have den primære egenskab, at han kan arbejde sammen med træneren. Hvis vi ansætter til rollerne i øst og vest, er der som minimum en indkøringsperiode før samarbejdet fungerer. Og selvfølgelig en risiko for, at de ikke kan samarbejde.

I forhold til sæsonafslutningen så var det smukt, at Lucas lige fik det mål med. Tænk hvis han kunne have gjort det lidt oftere? Målet mindede mig lidt om hans sidste mål på Old Trafford i august 2018, hvor vi vandt 3-0. I den periode spillede han vel det bedste bold, han har spillet for os. I øvrigt utroligt at det var første udesejr siden januar. Man kan sige om Conte og hans fodbold hvad man vil, men pointsnittet var markant bedre i hans 28 kampe i denne sæson. Enhver idiot kunne vel se hvad der ville ske, men i bedste Spursy fashion havde vi selvfølgelig ingen plan klar i skuffen, og står nu uden europæisk fodbold for første gang i 15 år.

Ikke fordi jeg nødvendigvis gerne ville spille Conference League, og jeg tror egentlig at det vil være en klar fordel for den kommende træner at have hele ugen på træningsbanen med holdet, men alligevel er det da et hak i tuden. Man skal dog ikke glemme at det kun er 2 sæsoner siden Arsenal sluttede som nr. 8 og således uden europæisk kvalifikation, så tingene kan hurtigt skifte.

De færre kampe betyder dog formegentlig også, at det bliver sell to buy her til sommer. Vi står i forvejen med en alt for stor en trup, når lånespillerne returnerer. I bund og grund har jeg heller ingen kvaler i at sælge nærmest hvem som helst, pånær Romero, Bentancur, Emerson, (til dels) Son og selvfølgelig Kane.

En ny førstekeeper og en venstrebenet centerforsvarer er must buys.
Som en delvis forsvarer af Levy gennem årene, så nærmer jeg mig også Levy Out siden. Ikke på grund af at han kører klubben som en forretning, det syntes jeg er fornuftigt og sådan burde alle klubber gøre,

Men den sportslige ledelse har været til grin, antallet af managers fortæller alt og særligt de to landstrakte manager jagter har været så uprofessionelt udført at jeg næsten har givet op.

Problemet er at Levy ejer en rimelig procentdel af klubben, så han bliver svær at fyre, især når værdien af klubben stiger og stiger, hvilket er hvad Lewis primært bekymrer sig om.


Hovedet på sømmet, Keane.

Lewis er bedøvende ligeglad med sportslige resultater, så længe hans investering forrentes. Det må man sige, at Levy har gjort.

Det der på samme tid frustrerer og overrasker mig er, at en så kompetent forretningsmand som Levy ikke selv kan se, hvor skadeligt den nuværende kurs (eller mangel på samme) er for klubben, ikke mindst i et kommercielt perspektiv.
@DF9

Så lidt.

Det er sgu lige før jeg ville slå til på Marco Silva, hans Fulham-hold spiller nogen fornuftigt fodbold, og det er svært at pege på hvor han egentlig skulle have underpræsteret i sin karriere hidtil.
Marco Silva er jeg rimelig positiv overfor, måske endda min favorit efterhånden.

Jeg kan dog ikke lægge Nagelsmann helt fra mig. Drømmer stadig om at den rette Sportsdirektør kan overtale ham.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg tror desværre vi er langt forbi Nagelsmann som mulighed, Keane.

Marco Silva er nok noget nær det bedste vi kan håbe på nu. Det er i det mindste ikke Rodgers.
Ja Levy har begået store fejl, men han er fandme også blevet svigtet af de folk vi har ansat.

For første gang i ualmindelig lang tid har DL jo netop givet ansvaret videre til nogen som skulle have forstand på fodbold (Hitchen og Parretchi) og tingene har vel aldrig set værre ud rent sportsligt.

Så kan man argumentere for at han så aldrig skulle have ansat de to, men det er nemt at være bagklog.

Nu har han hentet Munn ind og snart kommer en sportsdirektør. Hvem manager bliver er der ingen som kan spå om. Ifølge medierne har vi været linket til en 20-25 stykker. Den ene dag er vi tæt på Nagelsmann og næste dag har Slot skrevet under.

Så længe klubben eller diverse managers selv direkte udtaler noget, så skal man tage rygterne med Gran salt.
Det er jeg som også bange for med Nagelsmann, men man har lov til drømme.

Læste lige Napoli´s præsident udtale at det bliver svært med Luis Enrique, da han vil til Premier league. Der er vel nærmest ikke andre klubber end os lige nu, der kunne være interessante for en mand som ham.
@Jonas

Hitchen fik aldrig en officiel status som sportsdirektør og var kun medlem af en transfer komité bestående af Levy, Poch og Hitchen selv og jeg tror ikke der var nogen tvivl om hvem der var formanden i den komité.

Paritici tror jeg til gengæld Levy gav meget stor magt og jeg syntes faktisk også det hjalp på en del parametre indtil det hele eksploderede i løbet af efteråret. Man kan så spørge sig selv om en italiensk sportsdirektør var det rigtige i forhold til de løfter Levy selv havde givet om offensiv fodbold efter Mourinho, så selv den ligger 99% på Levy selv.

Munn er ikke ansat som sportsdirektør, han har ingen konkret fodbold faglig uddannelse eller erfaring, men arbejder mere med administration eller strategi med erfaring fra City Group i Asien.

Jeg syntes det er lidt vildt at du kan slå Slot historien over på rygter. Den sag var bredt anerkendt af alle de mest troværdige Tottenham kilder og lokale Feyenoord medier beskrev den samme historie. Næppe heller tilfældigt at Slot skriver under på en ny kontrakt dagen efter at alle de kilder meddeler at Tottenham har trukket sig fra forhandlingerne om at købe Slot fri.

Nagelsmann tror jeg ikke vi har været i konkrete forhandlinger med, det har nok højest været indledende forespørgsler.
Hvis der skal en større genopbygning i gang, hvorfor kan Mason ikke være den rette for jer? Han har lige så meget/lidt erfaring som Arteta havde da han kom til Arsenal. Modsat en ny mand så kender han klubben og kulturen, ved hvilken spillestil fansene vil have, plus han har på nær hånd set de fejl som klubben har lavet i de seneste år under defensive managers, og er dermed nok den sidste der vil gentage dem.

Jeg mener bare, nu har i to gange gået efter et "navn" (Mourinho og Conte) og det er egentlig bare blevet værre i forhold til årene under Pochettino.
Annonce