Snak

Mere indhold efter annoncen
Og Højbjerg også, så er de ikke solgt endnu 😊
4 Kane kasser og Maddison stærkt involveret i de første 2 mål. Det skal nok blive godt offensivt, men defensivt kommer modstanderen godt nok til store chancer når de for engangsskyld har bolden på Tottenhams bane halvdel, men det vidste vi jo på forhånd at defensiven er problemet for tiden og med det nye spille koncept.

Godt klappet ind til sidst af Scarlett.
Fra en Tottenham Twitter konto, som jeg er meget enig i:

This are my main points after the 5-1 win vs Shakhtar Donetsk:

•Maddison looked incredible today, sharp and direct, he showed to everyone how good he is.

•Kulusevski finally finding his confidence back, that second half is the level we all expect from a talent like him.

•Udogie is already the solution of our problems in that position, world class talent.

•Sarr once again very positive, this guy is absolutely everywhere, his ceiling is so high, he´s the player I´m more excited about for next season.

•Vicario finally showed why he was one of the best keepers in Serie A, his agility combined with his height is incredible.

•Solomon cameo was impressive, he will surely be a key part of our season.

•Kane is still the best striker in the World.

Extremely exciting season ahead.


Udogie ligner en der bare går direkte ind på venstreback pladsen. God offensiv, stærk fysisk og ser også ganske god ud defensivt. Vi har så ikke spillet mod modstandere der har udfordret os meget.

Sarr står overfor et gennembrud. Måske ikke i start 11eren hver gang, men skal nok få spilletid i langt de fleste kampe.

Maddison er bare et sikkert hit.

Son skal oppe sig ellers tager Solomon pladsen. Han ser skarpere ud lige nu end Son.
Lad os håbe at den kamp viste Kane, at Spurs offensiv igen kan blive sjov at spille i ;)

Kan forstå at Micky van de Ven så kampen på stadion…
asked about Van de Ven, Spurs boss Ange Postecoglou replied: "It hasn´t been done yet, so it´s not right for me to talk about but there´s no doubt we need some bolstering in that central defensive area.

"Hopefully we´ll get one or two done in the next couple of days to bolster us in that area."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fedt med lidt underholdning, selvom vi kommer til at blive straffet defensivt i PL. Kampen viser også hvor afgørende Kane er for os, også i et Ange-system, da vi nok skal gå efter at score flere mål end modstanderen, og der er der ikke plads til sløsethed.

Forhåbentlig kan Van de Ven forbedre defensiven betragteligt, han er i hvert fald lynhurtig - noget man bestemt ikke kan sige om ellers dejligt pålidelige Ben Davies.

Ange har selv været ude og sige at vi har brug for centerforsvarere der er gode i tilbageløbene, hvilket (heldigvis) må betyde at Dier, Rodon og Tanganga ikke skal regne med meget spilletid. Sanchez er på trods af sin speed også hæmmet af dårlig spilforståelse og manglende koncentration, så det bliver nok heller ikke ham.
Jeg tænker absolut også, at det er mega vigtigt med styrkelse af centerbacks.

Van De Ven var på stadion i går, så mon ikke, at den bliver offentliggjort inden længe.
Synes dog stadigvæk, at vi mangler 1 CB mere med kvalitet. Bliver enten Cuti eller Van De Ven skadet, er vi tilbage ved Dier, Tanganga, Sanchez og Ben Davies. Og de har bevist af mange omgange, at de ikke har, hvad der skal til.
Vi er ikke gode til fodbold i Nordjylland
I den perfekte verden så får vi Tapsoba ind også, men desværre virker det til Leverkussen ikke vil sælge.

(hvor vover de ikke at sælge når Tapsoba gerne vil skifte, vi må te os som Bayern og United fans der ikke får deres vilje 😉).

Jeg har hørt Peer Schuurs nævnt og Tosin fra Fulham, sidstnævnte går nok til Monaco. Meget afhænger nok af salg ud af klubben vil jeg tro.
Enig Keane, vi har virkelig brug for at få nogen ud, og særligt hvis det blokerer for nye tilgange.

Ligeså stor en fordel det er at Levy er stædig på pris for spillere man ikke vil sælge som Kane, ligeså stor ulempe er det, at han er ligeså stædig omkring de spillere man gerne vil af med. Selvfølgelig skal vi ikke give vores uønskede spillere gratis væk, men der er brug for en oprydning, og det inkluderer også outs.
Jeg ved intet om Peer Schuurs, så ham skal jeg ikke kloge mig på.

Jeg synes dog, at Tosin er utroligt middelmådig. Hvilket statistikkerne også peger på målt på cb´s i PL.
For mig ville at køb af Tosin stinke af den billige løsning ift. Tapsoba. Men gider Leverkusen ikke sælge, er det selvfølgelig svært.

Jeg indrømmer så gerne, at jeg ikke ved, hvad der ellers er derude af CB´s, som kan passe ind i Ange´s system.
Vi er ikke gode til fodbold i Nordjylland
Annonce