Snak

Mere indhold efter annoncen
Og så mangler Lennon også selvkontrol, så medmindre han står over for en hamrende elendig østrigsk, skal der lift for mange aktioner til per succesfulde pasning.

Er i øvrigt helt på linie med, at der er for meget boldflytteri, hvilket vel først og fremmest skyldes tabet af Modric. Parker og Dempsey varmer bolden sindssygt meget, og det kommer ikke til at ændre sig. Jeg tror på, at Gylfi kan bidrage med noget mere direkte spil - hvis han kommer i gang - og så har jeg som dig også forhåbninger til Holtby.

Jeg tænkte i øvrigt flere gange på, hvor lækkert det er at have fået en målmand, der er til at stole på. Slut med nervøse trækninger ved indlæg og dybe bolde.
--
Kratos.

Man kan selvfølgelig ikke komme væk fra, at spiller baserer sig på possesion, men ofte luller vi os selv mere i søvn end modstanderen, og det medfører desværre, at det bliver svært at sætte tempo på og bryde igennem. Undtagen for Bale
--
Ja okay, så er det selvfølgelig for meget. Det er ikke mange Tottenham kampe jeg ser, så det var kun baseret på hvad AVB normalt foretager sig.
FCK og United siden \'92.
Indtil idag var Rasiak den ringeste Spursangriber i dette årtusinde, men den plads har Ade overtaget - ikke nok med at han er hamrende ringe, han gider som den eneste heller ikke at juble over målene :@

P.S. Lloris er for vild.
1961: Spurs-Gornik; a group of Spurs fans dressed up as angels and began singing Glory Glory Hallalujah. less than an hour later the words had already morphed from "Glory Glory Hallelujah" to "Glory Glory Tottenham Hotspur"
Kratos: AvB har en filosofi. Det er helt rigtigt.

Det som jeg særligt tænker på er spillet på den sidste tredje del af banen. Her varmes bolden alt for meget og ender ofte med en kort aflevering på tværs midt på banen istedet for de åbenlyst lettere afleveringer til frie spillere oftest på kanterne. Det giver ingen mening og er næppe(forhåbentligt) det oplæg AvB har givet.

Lloris er jeg blevet rigtig glad for. Igen idag viser han stor styrke ude i feltet og er allerede nu et kæmpe "bargain". Han står ufatteligt stabilt og har, efter at havde forbedret spillet ude i feltet voldsomt meget, ingen svagheder.

En fornøjelse!

Dembele får for mange dumme gule kort. Igen idag får han et grundet et frustationsfrispark. Det må han gerne stoppe med. Det var tæt på at koste et rødt kort idag.


Btw. Grunden til Jan V spillede venstrebacken idag, var Carrols styrke i luften. West Ham puntede da også bolden rigeligt, så det var en "OK" beslutning.

Overraskende gode indlæg fra Jan V også. Han er dog åbenlyst midtforsvarer.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Er det min hukommelse, der spiller mig et puds, eller var Jan ikke helt udmærket offensivt i starten af sæsonen? Jeg husker især indsatsen mod United som eksemplarisk.
--
Du husker rigtigt, han havde nogle fine raids.
1961: Spurs-Gornik; a group of Spurs fans dressed up as angels and began singing Glory Glory Hallalujah. less than an hour later the words had already morphed from "Glory Glory Hallelujah" to "Glory Glory Tottenham Hotspur"
Faldt lige over den her:

http://i.imgur.com/GkVZQaE.jpg

Ret sjov alligevel synes jeg.
FCK og United siden \'92.
Steven Caulker havde ikke den bedste dag i går, og bliver snydt ved 2-1 målet, men jeg håber snart han er på toppen igen.
Det er umuligt der ikke kommer udsving fra så ung en mand.
Hvis han udvikler det hovedstød mere kan han blive rigtig Martin Laursen farlig.

Synes Faktisk Parker spillede en god kamp - det tåbelige straffe.
Han havde flere lange raids op af banen og var virkelig hurtig til at vende spillet. Lover godt til kampen mod Arsenal.

Dembele var tæt på en udvisning og spillede ikke den bedste kamp.
glemte også at fyre kanonen af. Måske er han bare træt.

Holtby var helt væk og ligner en mand der er nærvøs.
Han prøver at spille det sikre og den havde Westham luret. Så det er tid til en tur på bænken for den unge mand.

Håber Gylfi starter i stedet for mod Arsenal.
Han var skarp da han kom ind i går og vendte også kampen med det total grineren mål til 2-2. Vi så farligere ud med Gylfi.

Hulubulu Adebayor hvor er du henne!? :D
Den sidste snært af selvtillid må da være væk efter Westham kampen.
Hvordan kunne han brænde det hovedstød!? :O
Senere brænder han så en mere og lignede en mand i der havde brug for lidt Benny Hill musik ved målet til 2-2!
Sparkede det største hul i luften og var lige ved at ramme Westhams målmand i hovedet. haha

Lennon er også helt ved siden af sig selv synes jeg. Han ligner ikke en der er 100 i øjeblikket. Den manglede Defoe er måske forklaringen.
Samspillet med Ade virker i hvert fald ikke. Jeg er lidt træt af at vi har udlånt Townsend, for han ville have været skarpere for tiden. :/

Dejligt at se unge Carroll komme ind og flytte bolden hurtigt rundt.
De unge fortjener mere tid på banen engang imellem.

Walker Spillede faktisk en af de bedste kampe i år.
Han havde flere flotte raids op ad banen og kom til nogle skudchancer.
Defensiv reddede han os et par gange.
Skal dog arbejde med de spark.

Lloris er det bedste køb længe i Tottenham.
Hold på hvor er han god.
Super kamp af ham! ;)







Der er åbenbart andre trænere end Fergie der kan være en faderfigur:
http://cdn1.sbnation.com…d_709.0.jpg
1961: Spurs-Gornik; a group of Spurs fans dressed up as angels and began singing Glory Glory Hallalujah. less than an hour later the words had already morphed from "Glory Glory Hallelujah" to "Glory Glory Tottenham Hotspur"
Annonce