Der står da ikke noget i artiklen om længden? Eller misforstår jeg din pointe?
Hvis man skal bygge holdet op om Bale, så duer det jo ikke, hvis han smutter midt i det hele. Og hvis han gerne vil til Real, så kan han jo dybest set lave en Lewandowski. Så har Spurs godt nok Bale de næste tre år, men derefter har man hverken ham eller 80-100 mio pund at købe erstatninger for.
Kan Levy nå at bygge et så godt hold sammen over de næste tre år, at Bale slet ikke har lyst til at skifte til Madrid? Det er jo så spørgsmålet. Lige i første ombæring er bekymringen jo ikke engang, hvor godt Spurs kan klare sig i CL, men derimod om I overhovedet kan kvalificere jer til næste års turnrering. Og kommer I rent faktisk i CL, kan I så gøre det endnu en gang året efter, på trods af det pludseligt meget hårde program?
Et andet spørgsmål er i øvrigt, om man overhovedet har lyst til at bygge et hold rundt om en enkelt spiller. Man fristes jo til at pege på Barca uden Messi i år eller Arsenal for nogle år siden når Henry ikke var 100%.
Og endelig en sidste lille ting, som nok også bør overvejes, før man erklærer sig 100% enig med den artikel. Forfatteren påpeger at der ikke er mange topspillere tilbage på markedet i år. Det er korrekt. Men hvis man sigter lidt mere langsigtet, hvor mange verdensklasse-talenter kan man så købe for 100 mio pund? Hvis man nu havde 8-9-10 af den slags folk igennem talentmøllen og derefter kørte dem ind på førsteholdet, hvor vildt bliver Spurs hold så ikke om 5-6 år, når de begynder at træde i karakter?
Chelsea har eksempelvis allerede en afløser for Cech klar, vel at mærke en afløser som i to sæsoner har været stensikkert førstevalg for det tredje bedste spanske hold. Hvor vildt er det? Efter denne sæson skifter han helt gratis til Chelsea. Han kostede 5-6 mio pund for et par år siden. I dag koster han vel mindst 25-30 mio. Hvis man forsøgte at bygge holdet op ad den vej, så ville 100 mio pund oven i den normale drift gå meget, meget langt.
Med eller uden Bale, så vil Spurs finde det svært at deltage i CL og kæmpe med om titlen samtidigt. United har bare for mange penge, Citys sheikh har for mange penge, og Chelsea har simpelthen en vanvittig bunke af kæmpetalenter, som alle sammen er på vej frem. Og Roman har stadigvæk flere penge end Spurs har. Dertil kommer at Arsenal jo også en dag måske erstatter Wenger med en mere produktiv manager, og Arsenals kerneforretning er bedre end Spurs´.
Den direkte vej, hvis man vil til at lege Man Utd v2, bliver følgeligt meget, meget svær. En mere langsigtet løsning baseret på en Dortmund-model giver dårligere resultater nu og her, men på sigt virker det som en mere realistisk måde at sikre både tilstrækkeligt topniveau og tilstrækkelig bredde
Anyways, jeg siger ikke, at jeg nødvendigvis har ret, men det bliver så kedeligt at hive perspektivrige artikler frem, hvis andre ikke byder ind med deres tanker. :-)