Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvad siger I andre? Har I nogle bedre bud på en startformation, foretrækker I fx Lennon helt ude samt enten Gylfi eller Holtby i starteren i stedet for Eriksen?


Lennon skal ikke starte. Manden har ikke udviklet sig overhovedet de seneste to år. Omvendt ser Townsend meget lovende ud. Han tør udfordre, kan skyde og faktisk også finde ud af at servicere medspillerne i boksen.

Er stort set enig i din opstilling, men jeg ville foretrække en ny højreback eller Naughton. Walker er ganske enkelt ikke god nok. Han kan løbe og har muskler. Det er det. Han laver alt for mange dumme og kostbare fejl i begge ender, og holder på bolden alt for meget.

Lamela på højrekanten, Eriksen i midten (hvis vi køber ham) og Townsend på venstre. Townsend og Lamela kan rotere lige så tosset de vil. Får vi ikke Eriksen, så tror jeg, det bliver Lamela i midten med Townsend og Chadli på kanterne.

Angående udskiftere / backup, så regner jeg desværre meget med, at Benny bliver solgt, hvis han kan bestå et lægetjek, som der har været tvivl omkring.
Adebayor er helt sikkert ikke med i AVBs planer. Det er bare spørgsmålet om at finde nogen, der gider købe ham.
Hvis Eriksen kommer til klubben, ville jeg ikke begræde et salg af Sigurdsson, som jeg slet ikke kan se lyset i. Han fumler for meget, og tager de forkerte beslutninger.
Til prisen bør vi helt klart snuppe ham, men jeg tvivler på, at han bliver meget mere end rotationsspiller. Holtby bør simpelthen være bedre end ham, når han forhåbentlig snart falder på plads.

Walker har defensive mangler, men at forstærke på højrebacken - endsige sætte Naughton før ham på holdkortet - er der ikke meget fornuft i. Naughton har haft langt flere blødninger end Walker, der derudover spiller en fornuftig offensiv back og har nogle år at udvikle sig på defensivt. Nu bliver der godt nok rusket lidt op i midtbanen med seneste transfer, men med det defensive fokus midteraksen har haft, er der i høj grad brug for offensive kræfter på kanten.
--
@anonymbruger

Det bliver da en lettelse at komme af med BAE (hvis vi henter Coentrao, ellers tror jeg ikke, han bliver solgt). Han passer ikke ind i AVBs spillestil; han losser altid bolden frem mod angriberne i stedet for at prøve at spille sig ud af det.

Jeg håber, Eriksen kommer. Var ikke hooked på ham i starten, men lige nu er der ikke rigtig andre alternativer. Havde dog HÅBET meget på Mata...
Vlad er landet i London!

http://www.goal.com/en-g…/4220302/-?

Han ser virkelig spændende ud. Han minder meget om Super Jan:

http://www.youtube.com/w…6zS_qSNPaQM




Lamela spottet i Heathrow Airport:

http://www.thecockerelcr…anded.html?
Jeg tror på Lennon, men jeg er med på, at AVB nok foretrækker en spiller, der kan andet end at trække ned til baglinien og slå et indlæg til målmanden. Dvs. Townsend. Om Townsend så er klar til de store kampe, som vi ved, at Lennon er, det er mere spørgsmålet.

Jeg er lidt bange for, hvad Dembélé bliver reduceret til, men omvendt er jeg også med på, at han bidrager med for lidt offensivt.



In related news glæder det mig umådeligt meget, at der er dømt violin i Arse-tråden... c",)
Jeg har det med Arsenal, Barcelona, Bayern München og Brøndby, som Frankie Boyle har det med John Terry: https://www.youtube.com/watch?v=MOYfreJO7zs
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det bliver da en lettelse at komme af med BAE (hvis vi henter Coentrao, ellers tror jeg ikke, han bliver solgt). Han passer ikke ind i AVBs spillestil; han losser altid bolden frem mod angriberne i stedet for at prøve at spille sig ud af det.


Ja, helt bestemt. Mit "desværre" er mest af personlige årsager. Jeg er kæmpe fan af Benny som person, og det arbejde han laver i lokalsamfundet.

Walker har defensive mangler, men at forstærke på højrebacken - endsige sætte Naughton før ham på holdkortet - er der ikke meget fornuft i. Naughton har haft langt flere blødninger end Walker, der derudover spiller en fornuftig offensiv back og har nogle år at udvikle sig på defensivt.


Tja, jeg synes bare, han kostede alt for mange point sidste sæson, og generelt bare virker som en meget usikker spiller. Nu må vi jo se, jeg håber at tage fejl, men har bare ikke set forbedringer henover sommeren. Måske kan Vlad prøves af på backen? Er han ikke relativt hurtig og teknisk dygtig?
Jeg håber ikke vi kommer til at stille med Vlad og Jan på samme tid, for så står vi uden centrale forsvarrspillere ved stort set alle kontraer og dødboldsituationer, haha!

Jeg har det med Arsenal, Barcelona, Bayern München og Brøndby, som Frankie Boyle har det med John Terry: https://www.youtube.com/watch?v=MOYfreJO7zs
Vi har langt mere brug for en center end en erstatning for Walker, så det ville være at skyde sig selv i foden at begynde en længere omskoling af en efter sigende dygtig midterforsvarer, fordi Walker af og til ikke rammer dagen. Sammenlignet med Daws har han jo nærmest været fejlfri.
--
@anonymbruger

Jeg kender ikke rigtig til BAEs engagement, men Tottenhams generelle arbejde i lokalsamfundet er rigtig flot! Kunne dog forestille mig BAE som en engageret og sympatisk person :-)
Annonce