Snak

Mere indhold efter annoncen
Har længe ønsket en mand som Eriksen til klubben, for han er et stort talent.
Jeg håber AVB og co. kan udvikle Christian til en fantastisk playmaker.

................Lloris/Friedel

Walker/Kyle N. Vlad/Dawson Veto/Kaboul Rose/BAE

.....Paulinho/Dembele/Caroll Capoue/Sandro


Lennon/Lamela Eriksen/Holtby/Gylfi Townsend/Chadli



..............Soldado/Defoe/Adebayor

http://spurs.dk/nyhed/arsenal-spurs

Optakt til morgendagens NLD!

COYS!
Spurs
Det er blevet nævnt en del i krogene, at Spurs har haft et fantastisk transfervindue, og at holdet er blevet markant forstærket. Det første er måske rigtigt nok, det er trods alt en fin bunke spillere man har kunnet hente på at sende Bale sydpå.

Min undren går mere på, hvor meget stærkere holdet egentlig er blevet over en lidt længere periode. Her tænker jeg altså mere sammenlignet med for to år siden end sidste sæson. For selvom man havde et godt hold sidste år, så var der jo mange resultater der stod og faldt med Bales altoverskyggende venstreskøjte. Så nu hvor han er (ved at være) væk, er det måske mere relevant at sammenligne den nuværende trup med den for to år siden. Jeg tænker derfor mere om folk som Capoue, Paulinho, Eriksen, Lamela og Soldado kan siges at være en opgradering i forhold til Parker, Modric, VdV, Bale og Adebayor anno 11-12?

Jeg spørger, fordi mit kendskab til Spurs uge ind, uge ud ikke er tilstrækkeligt til at kunne vurdere det, men min umiddelbare fornemmelse er, at man i dette vindue først og fremmest har skullet indhentet det tabte ved sidste års mislykkede tilgange som Sigurdsson og Dempsey, Adebayors formdyk samt kompensere for tabet af Bale, snarere end man har kunnet bygge videre på noget allerede velfungerende. Af samme årsag virker det fortsat lidt uklart, om Spurs bør forventes at være for opadgående i ligaen i år, det modsatte, eller et sted omkring status quo. Hvad er holdningen her i tråden?
Aaahhh banter
Helt klart en forbedring. Startopstillingen med VDV og Modric spillede noget af det flotteste offensive fodbold, men defensivt var vi langt fra så fysisk stærke, som vi er nu. Med tilgangen af Lamela og Eriksen får holdet ligeledes tilføjet noget flair og teknik, som har manglet siden VDV og Modric forlod klubben, og det meste skulle foregå gennem kraftfulde, men mindre kreative Dembele. Endvidere var truppens bredde slet ikke så imponerende, som den er blevet nu.
Det eneste, der kunne tale for, at holdet fra 2011 var stærkere end det nuværende, er farten og bredden på banen. Man kan frygte, at vi kommer til at spille noget snævert med Lamela på højrekant og Chadli på venstre, da de begge to er "omvendte" kantspillere, der primært trækker ind i banen. For to år siden havde man Bale og Lennon på kanterne, hvilket klart en af holdets største forcer.
Ingen ny signing i dag? :( Nå, men så må vi jo vente med Conträo til lige inden deadline :-)
Jeg har det med Arsenal, Barcelona, Bayern München og Brøndby, som Frankie Boyle har det med John Terry: https://www.youtube.com/watch?v=MOYfreJO7zs
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så er det derbydag - De onde hjemme mod de gode!

Bliver formentligt rigtig rigtig svært, de onde har formentligt Wilshere & Ramsey klar igen og stiller formentligt med en rimeligt sammenspillet start 11´er, det kan de gode ikke prale af.

Formentligt bliver det Lloris, Walker, Daws, SuperJan, Rose, Townsend, Capoue, Paulinho, Dembele, Chadli & Soldado. På trods af tidligere tiders målorgier kan jeg godt se denne kamp blive lidt mere fattig, 0-0 er ikke umuligt - Selvom jeg hellere så os gå Gung-Ho offensiv og nappe en 4-4.

God kamp, COYS!
Alle folk der generaliserer er nogle svin.
Jakob

Jeg har da lov til at sige præcis hvad jeg vil. Finder stadig Bosse en lille smule anstrengende, så jeg har virkelig svært ved at se noget han siger være ironisk, da den fuldstændig samme sætning sagtens kan være seriøs fra hans side. Men at bede mig om holde kæft? Det synes jeg er dårlig stil, når jeg ikke snakker til dig. Det er jo ikke altid nemt at kode ting på skrift, som du sikkert også selv har været ude for en eller to gange i dit liv. Men igen, hvis det er tone du vil holde over for mig, så skal du da være velkommen, men så må du forvente det samme den anden vej.
Jeg går indtil dagens derby med godt mod, vi ser stærke ud defensivt og vores 3 mands midtbane med Capoue, Dembele og Paulinho fysisk overmatcher Arsenals ditto. Offensivt har alle 3 også gode kvaliteter, især når de får lidt plads og det gør de helt sikkert i dag, da Arsenal er langt mere presset til at vinde i dag end os. Taber de, så lyder der et ramaskrig fra fans og hele den engelske presse pga deres kiksede transfermarked. Taber vi, så er det naturligvis noget lort, men der vil ikke på samme måde være dømt krise.

Hvornår mon tiøren falder, gluud?

Når selv dine medfans er ved at være godt og grundigt træt af dig, mon ikke, at der så kunne være noget om kritikken? Jeg må være helt enig med Jakob, drop din hang til at se spøgelser, og hold så ellers fingerne i ro, når der åbenlyst ingen grund er til, at du vælter ind i en fint fungerende debat.

Derudover, god kamp senere i dag til alle Spurs fans. Det bliver utvivlsomt et tæt opgør.
bevar bobslæden
Hvis nu bare gluud og Bosse kunne holde sig fra hinandens klubtråde..
Real Madrid Club de Fútbol! Tottenham Hotspur!
Annonce