Snak

Mere indhold efter annoncen
Ser ud til man har købt Moritz Leitner hos Dortmund, 2 mill euro. Hans CV er ikke specielt imponerende. Ligner mest en ung spiller der er ikke har udviklet sig overhovedet.
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Udover sidste sæson har han da spillet nogenlunde jævnt i Bundesligaen fra han var 19 år gammel for Dortmund og Stuttgart. Han er 23 år gammel og er derfor slet ikke afskrevet endnu, hvorfor at det er et ganske godt køb når man kun taler om 2 millioner euro.
Klubben lavede et ganske fint PR stunt idag. I kan sikkert huske nyhederne omkring at der kun blev solgt 11 sæsonkort i de første 24 timer siden sæsonkort blev sat til salg?

Præsident Lotito og flere af spillerne tog ud på besøg hos de folk der købte de sæsonkort den første dag for at sige hej til dem. Ser også ud til at de bød deres fans på vin og mad haha

http://www.cittaceleste.it/notizie/zoom/esclusiva-e-lotito-citofona-a-casa-dei-laziali-foto/

https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Det er sgu god stil, og rigtig godt fundet på. Giver, som du siger, en masse god pr og kan potentielt tage fokus væk fra den ærgelige del af det.
Juve per sempre! Kæmpe fan af Sergej Milinković-Savić
Grande. Og Lotito fremstår rent faktisk som en sød mand på det billede, hvor han kærligt driller barnet. Smukt.

Noget andet, der også er fedt, er, at Curva Nord vender tilbage.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
https://www.facebook.com/SSLazioOfficialPage/videos/925985017512318/

https://www.facebook.com/SSLazioOfficialPage/videos/925978210846332/

Elsker den måde de tager røven på folk ved bare at møde op uanmeldt og sige hej til folk.
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Håber der er hold i rygterne omkring at klubben vil købe Sansone som erstatning for Candreva. Dygtig spiller som før eller siden havner i en af de helt store klubber.
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Så blev det endelig officielt med Moritz Leitner, han er vist erstatning for Onazi som blev solgt til Trabzonspor. Jeg gik ellers og troede at jeg havde en ok ide om de store hold i Bundesligaen, men må nok indrømme jeg ikke rigtigt kender denne spiller.

Kører stadig mange løse rygter omkring tilgange og afgange. Vlad Bisevac er væk, Keita og Felipe Anderson på vej væk. Omvendt er Caio, Ryad Boudebouz og Hernanes nu varme navne mht tilgange...

Jeg gider virkelig ikke se Hernanes vende tilbage pga alt det ballade der var dengang han scorede på Olimpico. Klubben (og holdet) har brug for lidt ro nu..
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Så er klubben åbenbart igang med at købe Paul Georges Ntep fra Rennes. Det er jo et navn man har hørt før og han er vist en dygtig spiller, men er han god nok? specielt hvis han er tænkt som en Candreva erstatning.
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Bastos kommer til lægetjek idag åbenbart, lidt ærgerlig over at det ikke bliver Caio men Bastos virker lidt mere solid og ved ikke om jeg orker at se klubben lave en handel med en Brasiliansk klub igen, det er jo et kæmpe cirkus hver gang.

Ntep handlen er på stand by og back up er vist Boudebouz fra Montpeiller. Mærkeligt hvordan klubben er så fokuseret på den Franske liga, jeg kan ikke huske sidste gang man hentede en spiller derfra som rent faktisk blev en kæmpe success.
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Annonce