Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, Lazio uden Immobile er skræmmende ringe i offensiven. Immobile har vist sig som en arbejds hest ala Klose og det har virkelig hjulpet holdet at få en type som ham ind.

Der er et par positioner hvor der er et meget stort spring, eller fald fra den bedste på positionen til dennes backup og det er hvad der kan koste i det lange løb hvis der kommer skader eller karantæner.

Jeg krydser ivertfaldet fingre for at vi ikke får nogen langtids skader her i foråret.
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Iøvrigt så glemte jeg helt at brokke mig over dommeren i kampen igår, der var 4 individuelle episoder hvor Chievo spillede havde hånd på bolden inde i feltet, to af dem bliver sjældent givet hvor to andre lignede straffespark. Utroligt at dommeren blev ved med at nægte at give et straffespark i den kamp.

https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Der har iøvrigt været lidt bromance imellem Lazio og Juventus her på det sidste.

I forbindelse med kampen i Torino i sidste uge der sang Lazio´s fans for Leonardo Bonucci´s søn der jo har været alvorligt syg. Efter kampen var Bonucci så nede og klappe af Lazio´s fans og han sendte også en venlig besked på hans Instagram senere

https://www.youtube.com/watch?v=DfhwizqY0f8

https://www.youtube.com/watch?v=-SldVfw2T9w

Og så til kampen idag imellem Sassuolo og Juventus der holdt Juve´s fans et banner op til ære for Lazio´s fans.

http://www.lazionews24.com/sassuolo-juventus-viking-onore-ai-laziali/

Dejligt at se at fans og spillere fra forskellige klubber godt kan vise hinanden respekt, specielt i sådanne situationer hvor man kunne være bange for at det ville ende i mobning eller hån af den pågældende spiller.

https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Nu begynder Igli Tare og Lotito snart og pisse mig af (mere end sædvanligt)

Jeg har brokket mig meget over at spillerne på bænken ikke er gode nok, Inzaghi er blevet tvunget til at bruge Primavera spillere i lange perioder af den her sæson og derfor havde jeg håbet på at klubben ville hjælpe Inzaghi og derfor købe 1 eller 2 spillere her i Januar og på den måde lukke hullerne i en meget tynd trup.

Nu har man sagt farvel til Cataldi, Leitner og Kishna i Januar. Men man har ikke købt en eneste spiller. Det virker helt hul i hovedet for en klub med en i forvejen meget tynd trup. Tør slet ikke tænke på hvad der vil ske hvis man bliver ramt en krise med skader som man har set stort set hvert år i de sidste 5-6 år.
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Fatter ikke der ikke er blevet scoret flere mål i den her kamp, den kunne være stået 3-5 nu efterhånden..

Felipe har missed to chancer hvor han var alene med keeperen, Immobile en og Parolo en. Skræmmende ringe afslutninger..
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er sgu svært at sidde og være negativ efter holdet lige har sendt Inter ud af Coppa Italia, men jeg kan sgu ikke lade være med at være lidt bitter over den passivitet Lotito og Tare har vist mht at man ikke har købt nogen nye spillere.

Der blev sagt farvel til intet mindre end 5 spillere (Leitner, Cataldi, Ravel, Vinicius og Kishna) fra truppen her i Januar. Det i sig selv er fint nok fordi ingen af dem stod på spring til at blive profiler, men det er så åbenlyst at der mangler kvalitet på holdet.

Inzaghi var tvunget til at stille med unge Murgia fra start idag for at køre lidt rotation. Det er utroligt at ledelsen ikke hjælper ham overhovedet og det kan ende med at være årsagen til at man misser Europæisk fodbold.

Men må bare krydse fingre for at de bedste spillere holder sig skadesfri i resten af sæsonen. Irreterende at man skal gamble på den måde.

ps: Det her begynder at minde mere og mere om en blog..
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Jeg forstår din dybe frustration, Ilse. Det må være pokkers svært at bevare pessimismen og galden mod ledelsen, når man lige har slået et uhyre formstærkt Inter ud af coppa´en på deres hjemmebane :-)
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Haha ja, det havde været nemmere at være fuld af raseri hvis man havde tabt igår aftes.

Alle Lazio fans må krydse fingre for at holdet undgår skader i den her sæson, for ellers kan det ende med at se sort ud.
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Ja, truppen ser lidt tynd ud. Men eftersom man gang på gang kan hive primavera´ere op - uden at de falder igennem, men klarer det okay - må det være noget i ungdomsafdelingen, som fungerer ret fint?
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Ser ud til, barrierne bliver droppet, og hvis Roma går videre, er der tre derbyer på cirka to måneder. Med ultras. Klasse.
Annonce