Snak

Mere indhold efter annoncen
Radu er 34 er vel ikke den værste at miste hvis Inter gider ham.

Det interessante med Sarri er at han selv ser muligheder i Lazio´s nuværende trup. Og en Scudetto vinder er at foretrække fremfor et talent som Italiano.
Vi burde gå all in og forsøge at Sarri nu.

Santo kender ikke Serie A så nej tak.
Ser ud til at alt bliver sat ind på Sarri nu. Fremragende hvis vi kan lukke en aftale.
Nesta er et seriøst emne nu og tilsyneladende back up planen hvis Sarri glipper. Det bliver svært at lave en aftale med Sarri pga lønnen. Lazio vil give max 2.8 mill Euro per sæson hvilket er langt under hvad Sarri f.eks fik i Juve.

Svært at forstå hvorfor der skal være så stort et hop fra plan A til B, fra Sarri til Nesta. Sarri har haft en relativ flot karriere som træner og Nesta har endnu ikke trænet en klub i en top liga.

Det gav mening at give Inzaghi chancen pga han var/er klub ikon og han trænede ungdomshold i Lazio over en længere periode. Ikke helt det samme med Nesta...
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Med Lotito skal man altid have den tanke at han kun forhandler for at kunne forklare at Plan A ikke kunne lade sig gøre og derefter gå med en billigere Plan B.
Er det ikke sådan det ender 9 ud af 10 gange?

Nesta er selvfølgelig et klubikon ligesom Mihajlovic. Men Mihajlovic er ikke længere en mulighed efter Tare skulle have nedlagt veto. Noget med et gammelt nag over en kommentar fra Mihajlovic omkring krigen på Balkan.
Mere og mere tyder på Sarri-Ball i næste sæson.
Vildt hvis vi kan lande ham.

Hysaj skulle følge Sarri på en fri transfer. Hvis det holder vand er noget af en start i dette transfervindue.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg er ærligt talt temmelig lunken på Sarri. Det er hverken en ung, fremadstormende træner eller en træner, som har vundet en masse. Han har vundet Europa League med Chelsea og et obligatorisk mesterskab med Juventus, hvor han alligevel blev hældt ud. Det er et dovent valg, og jeg synes ikke, at Lazio har truppen til det bold, han vil spille. Jeg synes, at Villas-Boas eller Sergio Conceicao er langt mere interessante.
En fisselatte, tak.
Det er afgjort et sats men efter 5 år med Inzaghi skal der ske noget andet.

Det er bliver en langt mere aggresiv stil med Sarri og den direkte modsætning til Mourino i Roma.

Sarri skulle have krævet 5 nyindkøb og en ekstra lang træningsoptakt for at få spillet det nye koncept ind.

Det koster os en del Euro (70-80 mio Euro) at tilpasse truppen og forventningen er, at det kun kan finansieres med et salg af Milinkovic Savic og Lazzari.

Savic var nok smuttet alligevel og Lazzari passer ikke ind i Sarri´s system.

En ung fremadstormende træner med nye ideer kunne også være en mulighed men ville være et større sats synes jeg.

Hvad Roma har tænkt sig at gøre er ligegyldigt.

Jeg tænker bare, at når der alligevel skal ske en større overhaling af truppen, ville jeg hellere se en ung træner med nye ideer frem for en mand fra den italienske trænerkarrusel, der har et godt rygte, men som ikke har vundet noget ekstraordinært trods mange år i gamet.
En fisselatte, tak.
Et Sarri-projekt tager tid og spørgsmålet er om Lotito giver ham det.

Det forekommer mig også, at der skal en del nye spillere til, men, som du skriver, kan SMS og Lazzari nok finansiere en hel del.

Tror omvendt Correa, Immobile, Luis Alberto, Acerbi m.fl. vil passe rigtig godt ind i Sarris filosofi.

Håber der er tålmodighed, for Lazio og Sarri har potentiale til at blive et virkelig godt fit.
Sarri ønsker selv at starte forfra med et Sarri 2.0 projekt i en ny klub.

Det tager tid og fanbasen i Lazio er ikke kendt for at være tålmodige så kritikken vil komme hurtigt hvis resultaterne udebliver.

Omvendt er Sarri fra øverste hylde og hvorfor skulle han få mindre ud af truppen end Inzaghi som synes været gået i stå og luret af konkurenterne i den seneste tid?

Jeg er forsigtig optimist hvis Sarri projektet bliver til noget.


Annonce