Snak

Mere indhold efter annoncen
Felipe fortsætter eventyret, 1 assist og 1 mål...INDTIL VIDERE...
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Hvis Felipe og De Vrij er ude med længere varende skader så bliver det godt nok en lang sæson. Typisk at det lige er de to spillere der skal blive skadede, det samme lort i starten af sæsonen da forsvaret endelig kørte og så rev Gentiletti ledbåndet over.

Hvad sker der egentligt for alle de skader i Italiensk fodbold de seneste par år. Der bliver spillet færre kampe end f.eks i England og alligevel går de i stykker. Gud ved om de store klubber er dårlige til at forhindre skader eller om det muligvis er banerne der ikke er gode nok?
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Lidt ærgerligt, for I har de største chancer med stolpeskud og gigantchance til Miroslav. I bund og grund er 2-2 dog fortjent nok.
Færre og færre kampe? Der er stadig lige så mange kampe i ligaen og der er ikke lavet om på Coppa´en.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
Ved ikke om jeg synes det var fortjent, vi havde stadig de største chancer efter 2-2. Men ja det er svært at sidde og sige at det var mega ufortjent at de fik 1-1 point fordi holdet var held nede i store dele af 2 halvleg.

Synes iøvrigt at det totti lavede er et perfekt eksempel på hvorfor jeg er ved at brække mig hver gang jeg ser ham. Det er den største kamp i sæsonen for begge klubber og hans hold har chancen for at gå op og vinde efter at have været helt nede og så formår han at vende situationen om til en personlig triumf. Han burde have ventet med alt det der til efter kampen....
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Havde Lazio vundet, ville det have været fortjent. Set igennem i hele kampen var i bedst. Romas først 20 min. dominans i anden halvleg ændre ikke op det. Vi havde sku ikke så mange chancen. Velspillende Candreva og Felipe Anderson drev i den grad gæk med os.

Havde i vundet ville der have været -7 til Juve. Og det er jo meget godt, tænk på truppen, dets skader og en ny uerfaren træner til et stor hold i Italien. Så har sæsonen indtil videre været godkendt for jer.

Tak for kampen. Dejlig intenst Rom Derby. Helt mærkeligt uden Straffe og Røde kort.
Daje!
Ja tak for kampen, det var et af de mest spændende derbyes i lang tid. Dog tror jeg det var sjovere at se på for neutrale, jeg synes ivertfaldet ikke det var specielt sjovt at se på, ikke i 2 halvleg ivertfaldet :)

De her kampe tager livet af mig, nogen gange er jeg mere bange for udsigten til evt at tabe end glæden ved muligvis at vinde. Lidt tosset egentligt..

Lotito har små 20 dage tilbage af mercatoet til at trylle en ny CB til klubben. Jeg håber vi venter med Hoedt til sommer og så går efter en der er bedre nu. Paletta kunne være en god spiller at få ind sammen med De Vrij. Tvivler på at Lotito vil prøve med Doria eller Balanta igen.
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Har Criscito ikke udtalt flere gange at han gerne vil tilbage til Italien? Ham ville jeg gerne se som venstre back og så kan Radu hoppe tilbage i Center forsvaret hvor han hører til.
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Puha, De Vrij er okay og klar mod Napoli i weekenden. Jeg var bange for at det var en korsbaands skade han fik da han kolliderede med Iturbe.

Felipe er ogsaa klar, saa ingen nye skader heldigvis.
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
https://fbcdn-sphotos-f-…47a8bccc117

http://www.repstatic.it/…b7ad64d.jpg

https://www.youtube.com/…7TB-Skk_-mE

Rigtig fed tifo. Den forestiller faerge manden Charon der er igang med at sejle en Romanista til helvede, med ordene " jeg er kommet for at sejle jer til den anden side, til evig moerke ".

Den anden tekst siger " romanista lad vaere med at droemme om Scudetto og derby sejr, vi er kommet for at sejle jer til helvede ".
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Annonce