Snak

Mere indhold efter annoncen
TommyOlsen

Det er umiddelbart ikke det billede jeg har af "markedet". De gange vi ser spillere skifte omkring U15-U16 handler det enten om at de ikke er tilbudt kontrakt, at spilleren/forældre er utilfredse og selv søger andre steder hen, at en rådgiver/agent har landet aftaler andre steder eller at de er sorteret fra.

Det er minimalt med eksempler hvor der er rettet henvendelse fra A licensklub til A Licensklub på en spiller, uden at en af de 4 ovenstående situationer har været aktuelle.

Så vidt jeg husker skiftede Mikel Gorgoza fra FCK til FCM for over et år siden. Halvvejs gennem U15. Han skrev bare først kontrakt her i slut ´21 da han fyldte 15.
Der er lige nu en spiller på FCK u17 der imponerer, men jeg kender ham ikke så godt.

Han hedder Emile Kwambia Chambo, vi hentede ham sidste forår fra Gladsaxe Heroes. I starten af denne sæson var han med, men spillede ikke rigtigt. Så var der en periode han slet ikke var i kamptruppen.

Men så den 17 November fik han chancen igen og scorede sit første mål på u17. Siden da har han spillet mere eller mindre fast og har scoret 5 mål på de 6 seneste kampe der har været.

Jeg har set highlights af målene både fra u15 og u17 og mange af målene er dybdeløb der ender 1v1 mod målmanden. Han virker til at være ekstrem hurtig og har et køligt skud, for han skyder ofte bolden op i net taget når målmændene går ned i spagat.

Jeg vil prøve at holde mere øje med ham. Det er altid skægt når en ukendt bænkspiller ligepludselig bliver fast starter og bomber løs. Så må vi se om han kan holde niveauet eller ikke.

Så vidt jeg kan forstå er han også Dansk statsborger.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Haha!
Gladsaxe Heroes. Jeg kan godt forstå, at du kommer til at skrive sådan, Nande. Men de hedder nu blot Gladsaxe Hero. Spillede Peter Schmeichel ikke for klubben i sin barndom før turen gik til Hvidovre?
FCN
FCKs u19 spiller og vice-anfører Mattias Jakobsen, som desuden fik debut i Conference League imod Slovan Bratislava.

Meddeler at det var hans sidste kamp i dag for FCK. Han vil søge nye udfordringer til sommer hvor han bliver kontraktfri. FCK meddeler det også på deres hjemmeside hvor de ønsker ham held og lykke med fremtiden.

Det er en ret god spiller der også er inde omkring u19 landsholdet. Tror han kunne blive en god gevinst for en klub der kan give ham førsteholdsfodbold.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
U17 EM, Danmark - Sverige vises i TV


Dato tirsdag 17/5
Klokken 16:30
Kanal DR2

Link til U17 truppen->
https://www.dbu.dk/landshold/herrelandshold/u17-landsholdet/


FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nej nej nej det er jo vanvittigt at lave sådan en fejl på dette her niveau
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Undervurderer vores træner Skotland ved at skifte hele 5 nye spillere ind i kampen?

Vores forsvar er så elendigt. Nu har holdene vi har mødt scoret 3 mål mod os alle på personlige forsvars fejl.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
SønderjyskE har netop hentet en 18-årig keeper fra OB, Marcus Alstrup, og udstyret ham med en fire-årig kontrakt, som viser enorm tro på hans potentiale i Haderslev.

Han har tidligere været regnet som det største målmandstalent i hele Danmark i sin årgang, været på prøvetræning i bl.a. Bologna og rygtet til Bayern München, men et eller andet er gået galt i de seneste par år i udviklingen, for han er ikke bare blevet overhalet på ungdomslandsholdet - han er simpelthen også blevet overhalet af en keeper af samme årgang i OB.

Det skal nu ikke tage noget fra Alstrups potentiale, og jeg er ret spændt på at følge ham i SønderjyskE, hvor han nok ikke bliver førstevalg med det samme, men det er stadig en målmand, der har udmærkede forudsætninger for at blive Superliga-målmand en dag.

SønderjyskE har i øvrigt tidl. haft held med at fiske i OB´s ungdomsafdeling, for deres unge dribler, Isak Steiner Jensen (årgang 2003), var skiftet til OB fra Næsby og spillede for striberne i et år eller to inden han kom til SønderjyskE, hvor han allerede har fået fint med spilletid.
Landsholdet frem for alt!
Golden Boys, Tuttosport. U21 spillere nomineret i 2022.

Årets nomineringer til Golden Boy prisen årgang 2022 er offentliggjort.
Blandt de 100 på listen er den tidligere FCN spiller Kamaldeen Sulemana og den tidligere FCK spiller Mohammed Daramy. Den eneste nuværende superligaspiller der er nomineret er FCKs Isak Bergman Johanneson.

Derudover finder man også topspillere som Karim Adeyemi og Jude Bellingham (Dortmund), Eduardo Camavinga (Real Madrid), Anthony Elanga (Man. Utd.), Ansu Fati, Pedri og Gavi (Barcelona), Jamal Musiala og Ryan Gravenberch (Bayern Munchen).

Se hele listen på følgende link->
https://www.90min.com/posts/golden-boy-2022-confirmed-nominees
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
FCK u17 vandt i dag 3-0 over FCN u17 og sikrede dermed mesterskabet.

Det var også det første hattrick nogensinde hvor førsteholdet, u19 og u17 vinder samme sæson.

FC Midtjylland og Brøndby har begge opnået et dobbelt mesterskab med u17 og u19.
I det gamle system før 1999 hvor det hed junior og ynglinge rækkerne har AaB også prøvet et dobbelt mesterskab.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Annonce