Snak

Mere indhold efter annoncen
Jéérmy Mathieu forlænger nu med sikkerhed til 2017. Frikøbsklausulen fordobles til 20ME.
- Franskmandens agent har i dag besøgt Mestallas administrationsbygning for at færdiggøre kontrakten.


Husk aftenens præsentation af næste sæsons spilletrøjer! Kan følges fra kl 22 på VCFplay:
http://www.vcfplay.com/
- Guaita, Mathieu og nyerhvervede Míchel vil fremvise trøjerne.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Nye trøjer hermed offentliggjort:

https://twitter.com/Dani…632/photo/1
https://www.facebook.com…e=1&theater
https://twitter.com/VCF_…681/photo/1
https://twitter.com/VCF_…760/photo/1

Klar forbedring. Det, jeg bedst kan lide, er, at man på hjemmetrøjen er gået væk fra striberne.

Uden at være modeekspert fremstår logoet i sort også mere stilrent, men omvendt havde man heller ikke nogen hovedsponsor på maven for et år siden.

En andet ting er et mere lokalt kendetegn - dels den orange farve i bl.a. kraven (med teksten Amunt Valencia) og dels det regionale Senyera-flag i nakken.

Den må ejes, men omvendt kommer jeg næppe til at gå i udetrøjen. Det er skam dejligt, at den er tilbage til appelsinfarven, men havde gerne set denne meget omtalte "River Plate-streg" gå helt op til skulderen.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Det er åbenbart 30 mill. euro, som Valencia skal sælge for, før man er i 0, og derfra "blot" skal sælge for at kunne købe.

http://www.superdeporte.…199708.html

Det kunne dog være spændende med Romeu, hvis spilleren ikke indgår i Mourinhos planer.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Rami, Feghouli, Tino, Alves - det må i hvertfald være en 40-45 mio. Suppler evt. med Piatti, Ruiz, Valdez og (forhåbentlig) Cissokho, og så bør der være plads til, at hente de 1-2 midterforsvarere, den defensive midt og den nye højrekant som minimum.
Amunt Valencia!
Der står "tæt på 30mio.". Næste usikkerhed forefindes ved selve kilden, idet SuperDeporte som tidligere nævnt er Valencias svar på El Mundo Deportivo. Et sensationsmedie.

Dertil kommer, at de største salgsrygter har nogle af klubbens allerhøjeste lønninger; Alves, Rami, Gago, Valdez, Cissokho, etc.
- Fælles for dem er nemlig, at det primært er folk, man har skrevet med i opgangsperioden over de seneste to sæsoner. Således kan budgetterne justeres.

Selvom forskellen fra 24-24,5mio. til 30mio. naturligvis ikke er skelsættende, er det immervæk første gang, at jeg støder på det beløb i medierne. De 24-24,5mio. har derimod været nævnt i flere medier fra før Tino-salget. Lad os nu se.


EDIT: Yorgen
Ruiz sælges næppe i samme vindue, som Rami og Albelda forlader midteraksen. Her har man et relativt erfarent og alsidigt defensiv"talent" med venstreskøjten, hvilken kombination er en af få mangelvarer i den spanske talentmasse.

Đukić har brugt overraskende meget medietid på at snakke om Ruiz´ manglende selvtillid som en hindring for et åbenlyst talent. Selvom Ruiz afsluttede sæsonen uimponerende og med dertilhørende spilletid, startede han som bekendt sæsonen ret flot i centerforsvaret og har siden hen vist sig nyttig som DM. Jeg anser ham slet ikke lige så overflødig som fx Piatti eller Cissokho.
- Hvis vi altså antager, at Bernat eller Gayá som planlagt får en Alba-lignende chance som reserve på venstrebacken. Begge er med i U20-VM, hvor Bernat imponerer på den position.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ Yorgen

Rami, Feghouli, Tino Alvés og Alves kan i mine øjne maksimalt blive 32 mill. euro.

Det er købers marked, købende klubber ved, at Valencia er i desperat pengemangel, og spillerne vil utvivlsomt væk - alle faktorer for, at Valencia må sælge væsentligt under markedsprisen.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Tino (7ME) + Rami (11-12ME) + Alves (7-8ME) + Feghouli (12ME) = 37-39ME.

Estimaterne er byggede på håndfaste bud - og ikke luftige rygter i stil med El Mundo Deportivo.

Feghouli skulle gerne give lidt mere, da han qua alder og ikke mindst niveauet fra hele sidste kalenderår næsten kan fordoble markedsværdien, så ellers ser jeg hellere Cissokho og andre nye løntunge folk lugede ud.

Ingen benægter, at ovenstående estimater er under markedspris. Det burde tværtimod være oplagt.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Så er jeg nysgerrig efter hvad du mener markedsprisen er.
Det eneste konkrete bud er på Rami - og han er også den spiller, der er klart lettest at sælge.

Eventuelt rygtede bud i tidligere transfervinduer tæller nu en gang ikke. Så sent som i går kunne man læse, at der intet bud var på hverken Guaita eller Alves - og Feghouli nævnes heller ikke.

Men igen; det er købers marked, og et udsalg er nu en gang et udsalg.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Selvom markedsprisen naturligvis afspejler sig Valencias situation, bør man kunne sælge i hvert fald Feghouli og Alves for mere end 12 hhv. 6ME. Prisforlangende.

Mine estimater var for at påvise det bombastiske i NickRomanos estimater, som skråsikkert sætter et maksimumloft. Jeg, derimod, er mere nuanceret med konkrete bud og afvigelser.


EDIT. Alle buddene tilskrives skam dette sommervindue:
Liverpool bød på Feghouli.
Fiorentina på Alves.
Napoli på Rami. Dortmund, som vedvarende rygte, vil måske trumfe.
Tino er som bekendt gået igennem.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Annonce