Snak

Mere indhold efter annoncen
Hov, hov.

Intet sted kalder jeg Lim mit foretrukne bud, men derimod at jeg fik ret i vores debat sidste forår; at Bankia i PRAKSIS hverken ville eller kunne tromle over VCF og ikke mindst Salvo, som nu officielt fortsætter som præsident.

Faktum er dog, at det tidl. så mistænkelige Lim-bud - med Fundación-præsident Martínez´ egne ord - er blevet større og langt mere transparent over forårets intensiverede klubsalg.
- Bankia-støttede Cerberus blev i øvrigt meldt kandidaten med ringeste chancer af de 4 bud under gårsdagens patronado-valg, så jeg har bestemt noget at have dét i.

Indtil du rent faktisk kommer med nogle konstruktive tal som svar på mit indlæg fra i går 12:27 - fremfor at drage gamle debatter og virkelighedsfjerne teorier ind i debatten - vil jeg ikke værdige det yderligere svar. Du kommer med intet konkret.

For god orden skyld, så det denne gang måske trænger ind i dit lydisolerede elfenbenstårn:
Alle basale kriterier såsom færdiggørelse af Nou Mestalla og afvikling af Fundación-gælden var opfyldt af samtlige 4 bud, så i teorien burde man have taget et af de økonomisk stærkere bud - for nu at følge Jeres virkelighedsfjerne argumentation oppe fra elfenbenstårnet.


Hvis du på nogen måde tror, at Bankia har smidt et 600 millioner euro bud, med de samme økonomiske forbehold som et 300 millioner bud ud - tja, så er det da betryggende at du lader til at beskæftige dig med metaforer og hype, og ikke økonomi.

Selvfølgelig ikke, men du udelader behændigt, hvordan Lim-buddet havde distanceret sig fra Bankia.

Lim vil stik imod øvrige tre kandidater og Bankia omgående sælge det gamle Mestalla før Nou Mestalla færdiggøres. Han går efter at hente €150M, hvilket stadig synes ganske optimistisk. I forlængelse heraf har han "rykket" Nou Mestalla til 2019, hvilket ej heller er videre garanterende for "utålmodige" Bankia.

Lim som ejer betyder, at VCF-præsidenten fortsat bliver Salvo, som i den grad syntes at have brændt broerne til Bankia, da han i vinter åbnede aktionærmødet for offentligheden for da at vende pøblen imod Bankia med beskyldninger om løgn og korruption. Hvad der også for mig fremstod galt, har vist sig genialt.

Så, ja. Jeg har haft mine grunde til at være skeptisk eller i bedste fald ambivalent omkring det dengang meget mindre transparente Lim-bud. Men som jeg også skrev til dig for over en måned siden, hvor Lim nærmest var dømt helt ude, må man dog forstå sentimentet i lokalsamfundet - efter hele "NO Cerberus"-demonstrationen og havde bevidnet noget af denne under min egen Valencia-tur er jeg kun rykket tættere på den holdning over foråret.
- For en måned siden fik jeg da også skrevet, at jeg foretrak Lim over Cerberus, som ellers ville være det sikre valg med selveste Albelda som ambassadør.

En farlig påstand, men spansk fodbold nyder større følelser og socialansvar end noget andet europæisk land. Det er jeg slet ikke i tvivl om. Forventer man nu City-lignende forhold, bliver man slemt skuffet.

Men kom nu med nogle tal, for pokker. Det dér er ikke en gang konstruktivt, men ender derimod elegant ud med personlighed kællinge-fnidderfnadder - så igen; tabt ansigt?


præmisserne var afvikling af gælden til Bankia over 3 år

Hvor læser du dette? Russerne, som fik alle dokumenter godkendt af Bankia til at deltage i gårsdagens afgørende patronado-afstemning, tilbød at strege hele gælden på under den halve tid.

Derimod ved jeg, at €230M-lånet hos Bankia står til deadline her om 9 dage, 27. maj, så det står til endnu en udvidelse og har ikke været rykket 3 år frem. Er meget interesseret i dokumentation for den påstand, du lige slyngede ud. 3 år virker desuden som en lang tidshorisont ift. Jeres snak om Bankias utålmodighed.

Kom ikke her og sig, at indflydelse og socialansvar har været skubbet til side af økonomien i vinderbuddet, fordi så er man ganske enkelt ikke sat godt nok ind i vinderbuddet og dens udvælgelse i den demokratiske patronado - læs mere om denne på side 174.

ikke overraskende favnede de officielle kriterier da også bredere:
"So, even though Fundación is mainly selling the shares, they still have to consider the global solution, taking in to account all the criteria prepared, which cover the financial, social and sportive aspects of the club. It is their responsibility as the major shareholder to consider these criteria (which can be found in Spanish here: http://servicios.lasprov…enciaCF.p-df)"
http://www.insidespanish…n-saturday/


Jeg gentager:

Dengang påstod I hårdnakkede, at Bankia ville have incitament til at gennemtvinge en konkurs og egen kandidat over VCF - om så det sikkert også var for at provokere, var og har det vist sig milevidt fra sandheden her over et år efter.
- Et præsidentvalg, som gårsdagens patronado må siges at være, blev også hårdnakket afvist, da Bankia jo bare ville trumfe igennem med deres egen kandidat inden et sådan. I går var en sejr for demokratiet og den valencianske befolkning.

Omtalte debat fra et år siden kan i øvrigt findes på bl.a. side 115 i denne tråd - så kan folk jo selv vurdere, hvem der endte tættest på sandheden i praksis.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Problemet er jo at du ikke fatter hvad der er sket. Som det til hudløshed er blevet påpeget, var et salg det optimale og det har Bankia effektivt trumfet igennem. Når de har deres på det tørre, kan de være fløjtende ligeglade med hvem man vil have som præsident, da det er den nye ejer de har en aftale med.

Jeg gav dig desuden et fint udsnit af debatten. Det ville naturligvis være klædeligt, at du forholdte dig til det og det faktum, at det diametralt modsatte af hvad du sagde, er sket. Netop det scenarie som flere af vi andre vendte som det mest oplagte.

Faktum er dog, at det tidl. så mistænkelige Lim-buddet er blevet større og langt mere transparent over forårets intensiverede klubsalg.

Ja, Lim som fik vist døren og måtte komme tilbage på samme præmisser som de øvrige budgivere?

Hvad er det for tal du vil have? Vær lidt specifik. Vær desuden klar over at finder man ikke en endelig løsning vedrørende gælden, har Bankia ikke de €90 mio. at bekymre sig om længere, hvilket giver dem væsentlig bedre muligheder fremover.
Frækfyr, hvis du absolut vil inddrage kultur i den her salgsprocess (hvilket i princippet er ligegyldigt), så burde du kaste et blik på bankens nationalitet. De spanske banker er underlagt strenge regulativer fra statslig side, pga. tidligere tiders hovedløse opportunisme. Når bankerne bliver reguleret VÆK fra opportunisme, tror du så de bevæger sig MOD nye græsgange? Globalt set, så er de spanske banker nok de mest ligeglade med lokalbefolkningens ´følelser´.

Men den diskussion er, som Bosse også fik nævnt, ved at blive trættende.
Lim er i klubben nu, Salvo er præsident, Rufete er sportsdirektør, Pizzi er træner og Valencia er et europaløst midterhold. Hvad så nu? Det bliver en lang silly season, så vi kan lige så godt bruge tiden på den.

Den realistiske målsætning for næste sæson må være top. 6. Det ville være dejligt at komme i top. 4, men det kræver 21 vundne point på transfermarkedet.

De fleste spillere er fredløse i transfervinduet. Mange kan ryge, få kan blive. Så vidt jeg har forstået, vil klubben gøre alt for at beholde Mathieu, Bernat, Parejo, Keita, Alves, Alcácer og Javi Fuego. De skulle være Pizzis ´untouchables´. Jeg kan tilføje de åbenlyse nyindkøb til listen af fredede spillere: Otamendi, de Paul, Rodrigo, Garay og Andres Gomes. Eftersom Lim mere eller mindre ejer de sidste tre, vil det være underligt hvis de ikke skifter. Derudover tvivler jeg på at Pereira, Feghouli og Barragan vil forlade truppen.

Det efterlader en usikker fremtid for Guaita, Piatti, Senderos, Ruiz, Oriol, Jonas, Vargas, Costa og Michel plus det udlejede deadwoodhold bestående af Cissokho, Rami, Èver, Guardado og Postiga. Det er altså mange spillere, der potentielt kan smutte.

Og så ville et lejemål ikke være urealistisk for Fede, Viera, Gil og Araujo.

Det må være situationen: Hvad sker der nu? Lad os lege lidt ´Silly Season´ i denne triste, valencialøse tid.
Amunt Valencia!
Globalt set, så er de spanske banker nok de mest ligeglade med lokalbefolkningens ´følelser´.

Godt nok en modig grænsende fræk påstand, når nu:
- Bankia er en sammenslutning af Valencia-banken Bancaja og dennes kunder.
- Krisen er intensiveret dernede fordi bankerne netop var og er for rundhåndede.
- De spanske banker støtter fodbolden, og sporten, vel mere end noget andet land. Sponsorater i såvel liga (BBVA) som klubber (Caixa, Bizkaia, NGC, etc.) er én ting, men klubber som Mallorca og Racing blev reddet af regionernes respektive storbanker, mens andre banker holder hånden over forgældede storklubber ved at strække forpligtelserne.

Så kan du generalisere nok så meget ud på et fint og politisk aktuelt ord som EU-direktiver, men der er en kulturmentalitet til forskel dernede - i et af Europas mest socialistisk og romantisk forankrede lande.

Hvis debatten er trættende og med ovenstående citat på, kan vi da sagtens droppe den i uenighed.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Det er ikke så svært at skyde ned. Du roder rundt i fakta, og jeg ved faktisk ikke hvor du vil hen:

- Nej, Bankia er en sammenslutning af syv banker fra hele Spanien, fordi de alle sammen var ved at krakke sammen. Det er en Madrid-bank, der udgør størstedelen af organisationen.

- Det er netop den tidligere rundhåndethed (rundhåndethed = elendig investeringssans), der gør at de er skideligeglade med ´følelser´, fordi de er underlagt regulativer ...

- Jeg har ikke sagt EU-direktiver. Jeg har sagt regulationer fra statslig side, jeg glemte faktisk EU-delen. Den kan du så få nu: Der har ikke været noget EU-direktiv på det her område. Skåret ud i pap: Bankpakkerne fra EU og IMF har lånt penge til de spanske banker, de kommer praktisk under adminstration, de skal kradse så mange penge sammen som muligt, de tager det bedste bud uanset hvad, de lytter ikke efter demonstrationer.

- Spanien er ikke et ´socialistisk og romantisk forankret land´. Det er noget sludder. Spanien har en konservativ regering lige nu, og du kender nok en fyr der hedder Franco, som vidst holdt ret længe fast i taburetten.
Amunt Valencia!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
- Bankia er en sammenslutning af Valencia-banken Bancaja og dennes kunder.
- Krisen er intensiveret dernede fordi bankerne netop var og er for rundhåndede.


Caja Madrid udgjorde trods alt majoriteten da man slog samme i 2010, et greb som ikke er blevet svagere under statslig kontrol og EU som ånder i nakken. Netop fodboldklubberne og deres gæld har været under skarp kritik i forbindelse med at man indvilgede redningspakker og er noget man har sat sig som mål at rydte op i. Processen i denne tråd som et fint eksempel. Havde tilfældet været anderledes, havde man refinansieret med Fundacion og klubben.

Krisen hænger sammen med en bolig- og byggeboble man allerede skabte grundlaget for tilbage i midthalvfemserne. I Spanien er krisen således ganske meget lig den amerikanske. Det har ikke noget med at være "rundhåndet" at gøre. Faktisk det modsatte.
Sammenhængende med boligboblen og den afledte forhøje inflation, har man således også kørt med et imponerende underskud på handelsbalancen og en forringet konkurrenceevne.
Ditto - Ditto;

Så, nu er det på plads, ingen grundt til, at skrive det samme en tredje gang, for selvom tredje gang er lykkens gang, så tror jeg ikke det ville trænge videre igennem.

I andre nyheder, så er Dzeko igen blevet nævnt som genstanden for Peter Lims kærlighed - det bliver en lang silly season, men jeg tror faktisk på, at Lim i bedste asiatisk forretningsstil gerne vil åbne som Mr. Boombastic og lande en profil af en kaliber, der har været uden for Valencias rækkevidde i snart et halvt årti.

Fred nævnes også, men der er jeg nu noget mere lunken; jeg er ikke synderligt i tvivl om hvem af de to jeg ville foretrække.

Og drama på sidelinjen skal der være, for der er selvfølgelig allerede nu rygter om knaster i overtagelsesprocessen og betalingsaftaler mellem Peter Lim og Bankia - only in Spain!

Af andre nyheder vil Milan genforhandle et eventuelt køb af Rami, som vel ikke kommer som en overraskelse; Han jo har været ganske vokal omkring hans lykke i Milan.

Nå, men uanset hvad, så bliver det da spændende at følge rygterne og udviklingen omkring transfers - bliver ligeledes ganske spændende, hvordan den "nye" sportslige ledelse vil klare sig i et højere luftlag?
Are you thinking what im thinking?

Hvis jeg skal være helt ærlig, så ville jeg ikke bryde mig om, hvis Lim bare kostede en håndfuld random superstars ind på holdet. Så ville jeg miste lidt af interessen i projektet.

Jeg synes derimod at det nuværende hold har vist at de godt kan spille seværdig fodbold og levere nogle overraskelser her og der. Der er helt sikkert enkelte spillere, der ikke har klassen til at levere toppræstationer hver gang, men omvendt er der også mere eller mindre ukendte spillere, der har vist, at de kan og vil være med i hatten, når det nye hold skal sammensættes.

Lad os hente et par forstærkninger, der hvor der er mest brug for det og så stille og roligt bygge holdet op over et par sæsoner. Vi har allerede slået Barca på Camp Nou og drillet Real, så jeg ser ingen grund til store revolutioner.

Boldklubben Frem - Ægte København! West Ham Utd - Forever blowing bubbles Valencia CF - Amunt
Jeg tror nu ej heller du skal frygte, at der kommer en masse tilfældige stjerner ind på holdet - det er budgettet ikke til, rent lønmæssigt.

Projektet er spændende, men der skal desværre væsentlige forstærkninger til, før vi kan gøre os om 4 pladsen - eller bedre for den sags skyld. Heldigvis er der allerede en væsentlig forstærkning på vej til forsvaret i form af Otamendi; han ankommer dog desværre først efter Copa Libertadores. Hvis Garay ligeledes kommer til, ser tingene bedre ud for midterforsvaret, så mangler vi bare lidt mere kvalitet på højre-backen og en reserve til venstre back.

Ligeledes vil en del af problemerne blive løst hvis Lim bringer Rodrigo og Mendes med sig foruden Garay - et talent til midten, og en målfarlig herre til fløjen/angrebet.

Selvom Alcacer har gjort det glimrende - servicen taget i betragtning - så mangler vi altså en klasse angriber.

Når alt dette er sagt, og der er bragt forstærkninger ind til ovenstående og den centrale midt - så er truppen på næsten 35 mand, hvis ikke flere med alle de spillere der returnere fra lån; det er ret så skræmmende, for i de sidste mange år, har det ikke været kvantiteten men kvaliteten der har manglet på holdet. Sjov ting for en klub i økonomiske vanskeligheder.

Så der skal siges farvel til en del, og ærligt talt er der mange jeg ikke vil savne. Er lidt træt af fejlcastede indkøb, middelmådige spillere med egoer der minder om Zlatans, spillere der lakker mod enden og ikke mindst de talenter der aldrig bliver brugt.
Are you thinking what im thinking?
Milan skulle via Erneste Bronzetti mødes med Valencia imorgen til forhandlinger vedrørende Adil Rami. Lørdag mødes Milans Galliani og Valencias Lim til CL-finalen i Portugal for yderligere snakke. I Italien snakkes der om, at Valencia er en smule overrasket over at ingen bud er kommet andetsteds fra efter Milan overskred deadlinen for aktiveringen af købsklausulen. Milan har haft et indledende bud på 3.5mio€ som blev afvist - men Valencia skulle være forhandlingsvillige.

Min interesse er på, hvad de spanske bulletiner fortæller vedrørende den handel? Fordi jeg skal ikke lægge skjul på at Adil Rami meget gerne må være en del af Milan næste sæson efter den forårssæson han har skudt af i Milan.
Annonce