@ Deportivo
diskussion for diskussionens skyld ?
Ja, hvorfor ikke? Man kan da sagtens diskutere forskellige spillere, taktik osv. Det er vel blandt andet noget af det man kan drøfte på et forum som dette.
Nej, men mon ikke også Pizzi har sanktioneret et evt køb.
Jeg går da ud fra at Pizzi skal sanktionere samtlige indkøb. Det giver ikke meget mening at han ikke skulle gøre det. Men det ændrer jo stadig ikke ved at valget kan være truffet andre steder, og af andre personer, end i Valencia.
Måske har der være konkret interesse i Lukaku. Måske har der ikke været.
Måske var Lukaku førsteprioriteten. Måske var det Martinez.
Måske har Lukaku via sin agent ladet Valencia forstå at han ikke var interesseret, hvilket så har flyttet fokus over på Martinez. Måske er det hele pressespekulationer.
@ FF17
Selvfølgelig spiller medierne en stor rolle. Jeg lavede for sjov skyld et lille eksperiment for et par somre siden, hvor jeg noterede hvert eneste navn som iflg. aviserne La Gazzetta, Corriere dello sport, Tuttosport, samt calciomercato.com , tuttomercatoweb.com og et par andre websites kædede sammen med Fiorentina henover en sommer. Vi nåede op på knapt 300 forskellige spillere. Jeg kan sagtens forestille mig at det næppe vil være så meget anderledes for Valencia i løbet af denne silly season.
Alle de journalister på de spanske sportsaviser skal jo skrive noget hver dag, ligesom de forskellige websites skal have besøgende.