Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis Nuno vil spille 4-4-2 så har vi med det køb, 5 spillere til 2 pladser, inklusiv vores egne talenter. Det giver ingen mening ved mindre man er interesseret i at komme af med banega.

- Hvilket man er. Banega har ingen fremtid i VCF, meldes det.

Hvad angår 4-4-2, var det godt nok Nunos primære formation i Rio Ave, men jeg er ikke helt sikker på den i praksis - indkøbsstrategien vidner mere om en 4-3-3 med en helvedes masse centralmidtbaner, to wing-angribere inkl. Rodrigo og så den erklærede targetman. VCF åbner langt flere muligheder end oprykkerne Rio Ave.

Får VCF ikke denne "marquee-signing" helt i front, kunne det godt blive en 4-4-2.

Desuden viste André Gomes i Alianza-kampen tendenser til at kunne spille venstrekant, hvorfra han bl.a. skabte åbningsmålet efter at afdrible en mand, mens Enzo Pérez jo bare er ekstremt spilintelligent og polyvalent, som han viste på Argentinas højrekant under VM, så jeg er ikke urolig over de mange midtbaner.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
4-3-3 er jeg også meget større tilhænger af!

Den passer vores hold godt og med de gode centrale midtbanespilleren vi har og eller køber ville den opstilling være ideel!

Men nu snakker du om en angriber signing af de helt store.
Så er mit spørgsmål, hvad med Paco? Han må vel alt andet lige have fortjent at spille fast! Storttalent, en af vores egne og en glimrende angriber! Med rodrigo købet synesnjeg ikke vi mangler en angriber. Ville være synd hvis vi skal miste endnu en kommende stjerne, men det er vel heller ikke klubbens mening ikke at satse på paco, eller hvad frækfyr?
Jeg anser ham som en kommende stjerne og håber valenciad ledelse ser det samme!


Perez er vel mere en offensiv eller central midt midt. Men tænker da at klubben gør det rigtige. Ser bare helst en midterforsvar.
Orange Is Back:

https://twitter.com/vale…55728197632

Udetrøjen 2014/15.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Hold da kæft den er lækker!
Fedt, fedt, fedt!
Der mangler bare en sponsor på maven :-)

Hmm...
Den er super fed den trøje. Jeg kan især godt lide detaljen med at logoet er holdt i den blå farve.
Juve per sempre! Kæmpe fan af Sergej Milinković-Savić
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg kan især godt lide detaljen med at logoet er holdt i den blå farve.

Det hæftede jeg mig også ved.

Ingen rigtig VCF-trøje uden orange, men der er sket noget siden Joma i 2012:
http://www.uksoccershop.…s/20115.jpg

Jeg har allerede en VCF-trøje i blå, sort, Senyera og en håndfuld i hvid, så der mangler kun en orange til samlingen - en oplagt mulighed omend der er noget Marseille´sk over farvevalgene.

Til gengæld er jeg ikke imponeret over hjemmetrøjen, så det er jo et nemt valg.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Enig i at farve paletten er lidt Marseille´sk i det, men til gengæld er hjemme trøjen jo bare Real Madrids med et Valencia logo på, så ja, et nemt valg hvis man skal ud og have sig en Valencia trøje.
Juve per sempre! Kæmpe fan af Sergej Milinković-Savić
Celta Vigo-keeperen, Yoel, skulle være meget tæt på at afløse utilfredse Guaita.

€1.4M, potentielt €2M baseret på delmål, på en 4-årig aftale.

Han minder om Diego Alves og er, i hvert fald som reserve, egentligt en knalddygtig keeper, der var klart førstevalg i Luis Enriques flotte sidste sæson, men Yoel skulle med 1 år tilbage af kontrakten være utilfreds med galicernes udspil samt stå i vejen for deres talentfulde U-landsholdskeeper Rubén Blanco - som i en alder af 18 allerede nåede 2 kampe i foråret.

Yoel var ikke med i Celtas træningskamp i dag.

Sæsonens højdepunkter:
http://www.youtube.com/w…o66WNGis-D8
http://www.youtube.com/w…oqUUWyOpC_8

Éder Balanta & Enzo Pérez er glohede emner i nu også flere argentinske medier. Det er slet ikke rygter grebet ud af den blå luft, men lad os nu se.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Går udfra Guaita er utilfreds med mangel på spilletid? Selvom jeg foretrækker Alves, er det altid sørgmodigt at miste en af sine egne talenter. Guaita er vel på sine gode dage en hamrende dygtig keeper, desværre er der for langt mellem snapsne.

Yoel kender jeg ikke, men burde vi ikke bruge en af vores egne talenter, jaume, evt som reserve?

Spændende med Balanta og Perez. Balanta har jeg ikke set meget til men virker spændende.

Ser dog gerne et alternativ til gaya på backen, hvor både Cissokko og Guardado ikke er pålidelige nok.
VCF tabte i nat 1-0 til chilenske Católica på et mål i sidste minut.

http://www.vcfplay.com/m…a-4096.html

Vi var ellers klart bedst med flere store Parejo-chancer indtil Barragáns tåbelige udvisning lige før pausen - om muligt mere umotiveret en af slagsen end mod Bayern i fjor.

Jaume sluttede stærkt af med et par langskudsredninger - uden chance ved målet. Yoel, som ventes officiel i dag, kommer ikke sovende på holdkortet.

Selvom det blev til nederlag, viste holdetbedre takter end i weekendens uafgjorte mod Lima.


Guaita er vel på sine gode dage en hamrende dygtig keeper, desværre er der for langt mellem snapsne.

Guaita virker mentalt fraværende. Psyken. Han viste niveau som 1.keeper under Emery, men seneste års hyppige trænerskift - og degraderinger - har ramt ham. Han har brug for stabilitet.

Aropos persona non grata - når man ser Rami skøjte rundt med sidste Milan-fod på 4 af Citys 5 mål, kan man kun trække lidt på smilebåndet. Selvom det kun er testkampe.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Annonce