Hvorvidt man kan lide mit skriv eller ej, må stå folk frit for, fordi jeg skriver ikke for at please anonyme folk her på bold - som da også er blevet en sekundær platform bag Twitter.
At jeg kritiseres af PL- og særligt Chelsea-fans må tages med, eftersom jeg har været langt fremme i skoene med at kritisere manglende talentudvikling og generelle fodboldkultur, som jeg stadig mener er ødelæggende tendenser - og dét vil jeg blive ved med at pointere indtil modbevist. Her har deres dalen som snart 4´er på koefficientlisten kun givet næring til kritikken, da så svag udnyttelse af suveræne budgetter må vidne om en syg fodboldkultur, som eksempelvis har 4-5 gange så få trænere som fx Spanien og Frankrig der får meget mere ud af de begrænsede resourcer.
Intet skal retfærdiggøres over for denne "SuckMe", som har kontaktet min bruger i alle 36 indlæg samt et par dobbeltbrugere. Jeg har intet at skjule og er nem at finde på Twitter endsige i links delt her.
- Jeg skrev at Camp Nou ikke
nødvendigvis blev udfyldt til finalen, da Barcelona i denne sæson med undtagelse af El Clásico har været langt fra at udfylde 99000-kapaciteten: Fx Atlético (81000), Valencia (92000), Sevilla (78000), Athletic (80000) og Elche-åbningskampen (68000). Et andet argument imod et udfyldt stadion var den ledelsesmæssige uro i faktisk begge klubber, hvor Barça har været i en intern magtkamp hele sæsonen, mens Athletic lige havde fyret hele bestyrelsen efter pauvre resultater - siden forbedrede resultaterne sig i øvrigt for begge hold. Camp Nou er kendt som en tam kulisse, som i spanske folkemunde kaldes 6-sekundersteatret:
https://twitter.com/mulu…08399765504- Til sammenligning har Madrid været ligaens bedste klub til at udfylde stadion og fraset Casillas-pifteriet med en fin kulisse, hvilket kun gør kontrasten til rivalen desto stærkere.
Hvorfor flere af jer føler behov for at blæse ovenstående op, forstår jeg ikke, fordi så kan jeg nemt modangribe med bagklogskab. For en god måned siden deltog flere af jer i Carvajal-debatten, der for min del udviklede sig til en kraftig kritik af Madrids røde tråd, som jeg argumenterede for at skulle reintroduceres - dette mødte stor hovedrysten fordi kongeklubben jo bare køber sig til stjernerne.
- Hvorfor har Madrid siden hen erstattet en ellers populær Ancelotti med
ex-ungdomstræneren Rafa Benítez samt sandsynlig klublegenden Morientes som assistent? Der er langt flere interesser i den klub, end den almene bold-bruger har viden om.
- Hvorfor hente en dyr Carvajal-afløser (Danilo) på en position som højrebacken?
Ja, jeg er pivhamrende farvet, som det fremgår af trådtitlen - og dét skal mærkes.