Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvad er Pacos procent i ligakampe? Den må være enorm høj, taget i betragtnig at han har fået få minutter relativt til Negredos, skal man følge din logik.

http://www.squawka.com/c…l_passes#90


Paco ligger da stadig 3% over Negredo, men nu undgår du også behændigt Pacos 88% fra CL-kampen hjemme mod Monaco - Pacos eneste starter.

Tilmed undgår du:

"Er der i øvrigt snart en der har tænkt sig at forholde sig til det FAKTUM, at Negredo ligger på 52-62% i samtlige af sæsonens tre ligakampe? Det er for mig et kæmpe problem mod svagere hold, som skal nedbrydes med pasningssikkerhed.
- Tillader mig at linke til eksempler med Paco-kombinationer i de små rum:
https://www.youtube.com/…q5f-36jeR8w
https://www.youtube.com/…uM-kemvOP0A

Kom gerne med empiri."
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly

Paco ligger da stadig 3% over Negredo, men nu undgår du også behændigt Pacos 88% fra CL-kampen hjemme mod Monaco - Pacos eneste starter.


Jep, hele 3%, som så også kommer af mindre deltagelse. Vi snakker få afleveringer, særlig for Paco. Forklar mig nu det med at flere minutter er det samme som dårligere procent.

Negredo lå på 78% i Monaco, hvor Paco klarede flotte 60% eller 3 af 5 mod Negredos 18 af 23, hvor han ofte stod alene. Hvorfor nævner du ikke den kamp, for nu at få lidt nuance i det, frem for bare at holde dig til èn kamp, hvor Paco rammer en mand hele 7 gange på en time, mod et hold der står dybt.
Hvorfor nævner du ikke den kamp, for nu at få lidt nuance i det, frem for bare at holde dig til èn kamp, hvor Paco rammer en mand hele 7 gange på en time, mod et hold der står dybt.

Jeg holder mig netop ikke til én kamp, men du nægter fladpandet at svare på tendensen:

"Er der i øvrigt snart en der har tænkt sig at forholde sig til det FAKTUM, at Negredo ligger på 52-62% i samtlige af sæsonens tre ligakampe? Det er for mig et kæmpe problem mod svagere hold, som skal nedbrydes med pasningssikkerhed."

Det er tilsyneladende også gået din næse forbi, at jeg har skrevet at Negredo bør starte mod mere højt stående hold, som ude mod Monaco, fordi han her får mere tid eller plads til at modtage & afvikle bolden fremfor mod kompakte hold - så er vi tilbage ved det med store tunge bevægelser. At forsvare en føring ude mod Monaco er dog helt andre betingelser end formodede bundhold Deportivo & Sporting.

Paco har nu en gang fået særdeles begrænset spilletid i hidtidige sæson, men i hans eneste starter ligger pasningsraten på 88% modsat 52-62% i Negredos tre startere.
- Det er ikke uden grund, at Paco har været så succesfuld med reelt 5 mål i 8 kampe for et så pasningsstærkt landshold som Spanien, mens den store kontraangriber Costa ikke har kunnet ramme en ko i røven med en banjo.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Over de to kampe har Negredo en pasningsprocent på 80,77 og Paco på 76,92. Jeg tror det første tal er større. Vi snakker desuden 21 af 26 mod 10 af 13, så hvordan er det lige at Paco er mere spilaktiv, særlig når der snakkes pasninger?

Er det empiri nok for dig, eller vil du kun se på den ene kamp, frem for de to, hvor de har ca. lige mange minutter mod samme modstander, i tilsvarende indskiftningssituationer. I ligaen snakker vi et par procenter i bytte for at deltage langt mere i pasningsspillet, både i denne og sidste sæson. Her skaber Negredo da også flere chancer.

Er det empiri nok?
Nej, du forholder dig slet ikke til mine sidste par indlæg. Jeg svarer ikke mere, førend der gives svar på tiltale her:

"Er der i øvrigt snart en der har tænkt sig at forholde sig til det FAKTUM, at Negredo ligger på 52-62% i samtlige af sæsonens tre ligakampe? Det er for mig et kæmpe problem mod svagere hold, som skal nedbrydes med pasningssikkerhed."

Det udstilles, at du ikke har set Valencias hidtidige tre ligakampe, med en meget anonym starter Negredo i det åbne spil, men jeg forstår udmærket at Nero ikke er vendt tilbage for at forsvare Negredo - fordi han har set kampene.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg tvivler stærkt på at du har et kamera i mit hjem, arbejde eller min bil; så hvad der måtte ligge til grund til, at jeg først nu nedlader mig til at gå med i debatten, er vel dig ubekendt?

Jeg forvarer med glæde Negredo, men hele den nuværende debat der er omkring pasningsprocenter, er mig relativ ligegyldig. Særligt da den er så præget af benægtelse og viften med statistisk e-penis. Hertil så betyder pasningssikkerhed isoleret ikke en klaphat; Kvist havde en fantastisk pasningssikkerhed før han tog udenlands - men skabte ikke ligefrem noget offensivt.

Jeg har intet mod Paco, mener han er et glimrende talent, så er det sagt. Negredo kommer bare til mere end ham, og er en væsentlig bedre spilstation. Så gerne de spillede samtidigt, da Negredo ville skabe mere plads til Paco.

Om det skyldes Nuno eller fløjene ved jeg ikke, men indlæggene i feltet er som oftest håbløse i forhold til hvor Negredo er placeret; og han ligger ikke ligefrem forkert.

At der bliver snakket empiri efter tre kampe, er lidt som at høre Martin Henriksen sige at Støjbergs annoncer virker, dagen efter de blev publiceret. Gæt selv hvad det betyder. Så kom videre i teksten; Jeg har ikke "forsvaret" Negredo fordi det ikke er nødvendigt, han behøver det ikke; Og hele diskussionen er for mig ligegyldig i dens nuværende form.
Are you thinking what im thinking?
Du forsvarer nu Negredo for de tre første ligakampe, som du ellers indledte debatten med et kalde sådan her:

"Fandt nu ikke sejren forløsende; måske hvis vi havde spillet godt de sidste 4 kampe, men blot været uheldige, havde jeg delt synspunktet. Mener dog vi har spillet lang under hvad der berettiget kan forventes i de sidste 4 kampe, samt hele pre-season."

Jeg er forvirret. Du mener ikke, at Negredos ringe afspil har en sammenhæng med det faktum, at Valencia har haft svært ved at åbne lutter beskedne liga-modstandere?


Jeg har intet mod Paco, mener han er et glimrende talent, så er det sagt. Negredo kommer bare til mere end ham, og er en væsentlig bedre spilstation.

Det her er interessant, hvis du med spilstation mener faktorer som afspil og bevægelighed - særligt bedømt på omtalte 3 kampe med en 52-62% pasningssucces? Negredo kommer naturligt frem til mere end Paco, som derimod er bedre til at søge ned i banen for at indgå i kombinationer, hvilket også har været en kilde til succes for TikiTaka-Spanien.

Igen, Negredo er ikke nytteløs, men skal bruges mod mere dominerende modstandere. At Valencia endnu ikke har tabt i de 25 officielle kampe, hvori Paco har scoret, hænger vel også sammen med at han har haft succes mod særligt svagere eller dybere stående modstandere.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Jeg anfægter egentlig mest ceteris paribus logikken, hvor Frækfyr bare vil flytte de 88% fra Monaco-kampen over i andre kampe, som Paco´s faktiske standard. Den finder jeg ikke rigtig belæg for. Hverken i sidste eller denne, har der været markante forskelle og hvor Negredos pasningsprocent måske er lavere, er han også mere på bolden. Videre er det oplagt, at Negredo oftere vil blive søgt spillet i vanskeligere situationer, hvor han har en eller flere spillere på kroppen. Videre tæller en andel vundne headere jo også med som pasninger, men kvaliteten varierer oplagt i distribueringen, når du får sparket en bold op på låget, på lange afstande.

Paco tilbyder oplagt noget andet taktisk, hvilket få anfægter. At de små vævre angribere oplagt skulle være en bedre løsning, mod modstanderes som står dybt, synes jeg dog ikke rigtig der er nogen sandhedsværdi i. Tallene viser da også, at Paco er noget mindre på bolden, i disse situationer. Hvis man skulle fremhæve noget, var det vel nærmere potentialet som goalgetter, kan man spille ham rigtigt. Som med Negredo i front, flyttes en del af det ansvar dog oplagt også over på de som ligger bag ham, hvor det kræver mere og bedre bevægelse og aktivitet omkring ham, skal man dels udnytte Pacos løb, men også give ham mere plads. Valencia er startet med en ret direkte stil, med adskillige lange bolde og relativt få stikninger i dybden. Det er ikke just guf for en fyr som Paco. Hvis Rodrigo finder form, Bakkali falder til og Feghouli igen er helt klar, er der oplagt mulighed for at forbedre arbejdsforhold for både Negredo og Paco, da man ikke udnytter nogen af de to fuldt lige nu.
Negredo kommer naturligt frem til mere end Paco, som derimod er bedre til at søge ned i banen for at indgå i kombinationer, hvilket også har været en kilde til succes for TikiTaka-Spanien.

Men det forklarer jo ikke just hvorfor han ligger markant under Negredo i antal pasninger.

Der er desuden en verden til forskel på Spanien og Valencia, som jo ikke er I NÆRHEDEN af at spille TikiTaka.

At Valencia endnu ikke har tabt i de 25 officielle kampe, hvori Paco har scoret, hænger vel også sammen med at han har haft succes mod særligt svagere eller dybere stående modstandere.

Du er verdensmester i bizarre fortolkninger. Når der netop er tale om relativt svagere modstandere, ligger grunden til at man typisk ikke taber lige til højrebenet.
DP
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Annonce