Snak

Mere indhold efter annoncen
Tja, han bringer jo den defensive stabilitet, som er så nødvendig på et hold.

Enzo har været brugt der, man så fjerner man hans største styrke, i de offensive løb. Danilo gjorde et fantastisk stykke arbejde til aften. Kan være han får chancen igen på onsdag.

#Amunt
Udmærket kamp og ikke mindst atmosfære.

Den kunne være gået begge veje, da Barcelona har fæle afbrændere helt indtil målet, men også er heldige med offside-målet og manglende Enzo-straffe - der tidligere er set takseret til direkte rødt som en oplagt målchance alene med keeperen. Et point kan begge hold dog leve med.

Paco Alcácer har ikke bare fået gang i målscoringen, men han er også holdets suverænt mest assisterende spiller. Overblikket til Minas mål viser, at han er en mere avanceret angriber end en simpel poacher - jeg har før fremhævet hvordan han er klart bedre end Negredo i de små kombinationer og generelt ved jorden.

Centralt stod holdet stærkt takket være hidsigt pres fra særligt Danilo, som endelig bruges rigtigt i en mere fremskudt b2b-rolle. Omvendt blev særligt højresiden med Vezo udstillet, men det var svære betingelser på en uvant position over for ligaens måske mest formstærke spiller Neymar.

Jeg mener heller ikke, at der umiddelbart skal skydes skarpt efter Fuego - tværtimod tørster truppen efter hans spillertype. Kun når Fuego er med, kan Enzo bruges rigtigt med sin store dynamik i længderetningen.

Celta smed point med et sent mål fra Betis, så der er status quo i forhold til top4.

EDIT
Og så bliver det godt at få nogle af disse tilbage, særligt til højresiden:
Alves, Barragán, Mustafi, Orban, Cancelo, Feghouli, Fuego, Gomes, Rodrigo, Negredo.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Fantastisk aktion af Paco ved målet og flot kæmpet af hele holdet.
Lover godt for resten af sæsonen, hvis brødrene får gang i hele truppen. Er dog meget skeptisk, når en så stor klub som Valencia, vælger at ansætte en træner uden erfaring.
Noterede mig, at du nævnte Negredo som en spiller der bliver god at få tilbage!
Mener du det?
Vamos Los Che!!!
Kan se at jeg af en eller anden grund havde udeladt en passage i mit seneste indlæg - det er nu tilføjet i kursiv.


Noterede mig, at du nævnte Negredo som en spiller der bliver god at få tilbage!
Mener du det?


Som jeg tidligere har nævnt, er Negredo et fint alternativ, men bestemt ikke god nok til €30M endsige starteren. Hjemme mod Las Palmas havde han været brugbar som en sen satsning. Nuno var ikke retfærdig over for ham eller De Paul, som tydeligt viste at han er god nok til at lege med.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Uagtet at kampen sagtens kunne være endt med et andet resultat, så var det da herligt at se gnist og tænding tilbage på holdet. Der blev spillet disciplineret, men flere spillere virkede mere frigjorte i deres rolle på holdet - Enzo er værd at nævne i den sammenhæng.

Rodrigo de Paul fortjener også ros. Var jeg en skribent med hang til tillægsord, ville jeg jo næsten starte en fugl føniks historie! Nu var det dog kun en enkelt kamp, men det ville da være fantastisk, hvis han kunne levere mere fra samme skuffe i de kommende kampe, så kommer skarpheden nok også på plads.

Jeg havde ikke ligefrem havde forventninger om at få noget ud af kampen, så jeg skal også fare med lempe når det angår kritikken. Abdennour virker stadig noget sløv i optrækket, men måske er det også i lyset af, at Santos spillede en ganske solid kamp.

Ganske tilfreds med indsatsen, og et andet ansigt på bænken!

edit: Håber dog, at Vardy historien i Daily er en and!
Are you thinking what im thinking?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vardy-historien er formentlig en and affødt alene af trænerskiftet med Neville, som skulle have lovprist Leicester-topscoreren i hvervet som ekspert. De valencianske medier er i hvert fald forsigtige i forhold til den historie og sørger for at citere engelske medier. Timingen er heller ikke god med tanke på Pacos stærke form.

In other news, så er Diego Alves vendt tilbage på græsplænen efter 6 måneder lang knæskade. Det ser lovende ud på dagens video, hvor målmandstræner Ochoterena tvinger ham ned i nogle knæbøjende redninger langs græsset. Ingen tvivl om at Alves stadig er truppens vicekaptajn, men hvem må lade livet som tredjevalg - Ryan eller Jaume?
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Negredo er udtaget til kamp for første gang siden 4. oktober. Gary Neville markerer sig.

For at svare på mit eget spørgsmål ovenfor, har min Twitter-poll med godt 500 stemmer givet 51% til Alves, 42% til Jaume og 7% til Ryan. Alligevel overraskende tæt i toppen.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Sådan - så er vi ved at være tilbage!
Så mangler vi lige at gøre arbejdet færdigt og så håbe på russiske 18 p;-)
Vamos Los Che!!!
Mmmm, Negredo!

Er selvfølgelig spændt på at se hvordan holdet vil forsøge at spille i aften. Alene for at få en indikation af hvordan Neville vil gribe spillet an. Kan håbe på, at den entusiasme spillerne viste i Barcelona kampen kan accelerere processen en smule, men der vil gå lidt tid før vi burde kunne se resultaterne af ændringerne.

Er selvfølgelig begejstret for at se Negredo i truppen igen, selvom spilletiden om noget nok er tvivlsom.

Men lad os se hvor langt entusiasmen over en ny træner kan bære os i aften.

For hvad angår målmandsposten, så er det svært at konkludere hvad der sker fremover. Træningen vil alt andet lige vil have en del at sige, men må gå ud fra at Jaume indtil videre beholder posten. Har dog stor tiltro til Ryan fremover, og med kun to år mellem ham og Jaume vil der uanset være stor konkurrence om hvem der skal være fremtidens Valencia keeper. Desværre er kvaliteten hos begge måske så høj, af den fravalgte nok vil forfølge spilletid i en anden klub. Det er selvfølgelig også muligt at Alves generobrer posten, og holder den et par år, men der er ikke smutvej til posten med nuværende konkurrence.

Are you thinking what im thinking?
Ingen overraskelser i Gary Nevilles første startformation:

Jaume; Cancelo, Mustafi, Abdennour, Gayà; Parejo, Enzo, Danilo; Mina, De Paul, Paco Alcácer.

Han hænger hatten på den overværede Barcelona-kamp. Spændende at se om det er nok til at score mål i aften, fordi det så noget idéforladt ud sidst.

Amunt!
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Annonce