Snak

Mere indhold efter annoncen
Spillere afskrives over kontraktperioden og figurerer sådan i FFP også. En eventuel nedskrivning vi kun ske i forbindelse med salg eller opsigelse. Netop det subjektive skøn fjernes på den måde. En spiller hentet på en fri eller af egen avl står heller ikke opført som et €20 mio. aktiv, selvom det kan være den aktuelle salgspris, hvis man satte ham i vinduet. Regnskabet ville være alt for let at sminke, hvis man gjorde sådan.
Jeg skal beklage hvis det jeg har skrevet, ikke er korrekt. Havde dog forstået det således, at regnskabsmæssige nedskrivninger vil influere på FFP, uagtet om aktivet blev realiseret eller ej?

Men uanset, så er der problemer i det henseende da klubben aktivt ønsker at afsætte førnævnte spillere; lige foruden Rodrigo, men han er nok ikke ligefrem fredet, skulle der komme et bud. Og uagtet om værdien så måtte falde ved nedskrivning eller realisering, så skaber det yderligere komplikationer, rent økonomisk.

Men der skal ikke død og pine sælges før der er penge på kistebunden, men der skal sælges før vi kan overholde FFP.
Are you thinking what im thinking?
Kostic har bestået lægetjek, ingen officiel udmelding da handlen endnu ikke er lukket med Stuttgart; Må formode det alene er detaljer, da lægetjekket alt andet lige må være godkendt af Stuttgart.

Nu Suso så gerne få sat bevægelse i de resterende transfers - udgående såvel som indkomne.
Are you thinking what im thinking?
Filip Kostic? Kender intet til ham, da jeg ikke ser meget Bundesliga. Prisen skulle være omkring 15M €.

Det virker en del, for en spiller, som der spillede på et hold der rykkede ud af rækken.

#Amunt
Mja, er jo ikke fordi der er sket det store.

Signings før opstarten virker mere og mere usandsynlige. Betyder nok også, at risikoen for, at en række af første prioriteterne eventuelt udnytter andre muligheder er stigende.

Negredo skulle have takket nej til et kinesisk tilbud, og træneren i Olympiakos der ønskede Santos er blevet afskediget. Gomes og Mustafi har begge udtalt, at de ikke ønsker at beslutte noget før efter EM, men mon ikke det tyder på et exit for begge?

Er en reel risiko for, at det ender som sidste sommers transfer-vindue, og endda helt uden en træner der vælter den sportslige ledelse, ikke ligefrem top-karakter til Pitarch hvis det sker.
Are you thinking what im thinking?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er godt yderst begrænset hvad vi har set af aktiviteter på transfermarkedet indtil videre. Forhåbentlig kommer der snart gang i hjulene, så vi ka håbe på en bare nogenlunde anstændig sæson
André Gomes er nøglen til at åbne sommerens transferaktivitet efter EM.


og træneren i Olympiakos der ønskede Santos er blevet afskediget.

Dét i sig selv var vel også fyringsgrundlag.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Tja, tror ikke rigtig der kommer til at ske noget før EM er færdigt.

Tror nu godt vi kan holde på Mustafi, modsat ryger Gomes nok videre. Så mange penge som muligt for ham, tak. Ville være trist at miste begge de to profiler i hvert fald. Vi skal jo på en måde til, at igen, igen starte forfra med at bygge noget op, og endnu engang med en uprøvet træner.

Nå, men nu hvor tingene ligger stille omkring profilerne, der er igang med EM, så skulle alle de store klubber være ude efter en 14-årig gut fra klubben, Ferhat Cogalan. Synes det er sindsygt, hvis han smutter til en klub som United, som 14-årig. Men hvis det passer, at han har lavet 22 mål og 30 assist i sidste sæson, så må der være noget i ham.
#Amunt
Nå, men nu hvor tingene ligger stille omkring profilerne, der er igang med EM, så skulle alle de store klubber være ude efter en 14-årig gut fra klubben, Ferhat Cogalan. Synes det er sindsygt, hvis han smutter til en klub som United, som 14-årig. Men hvis det passer, at han har lavet 22 mål og 30 assist i sidste sæson, så må der være noget i ham.

Værd at bemærke har Ferhat efterfølgende erklæret hvad der kunne ligne loyalitet på Twitter.

https://twitter.com/fefe_roni10/status/747419478347157504

Han rygtes til storklubber hver sommer. Stort, stort talent.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Nani, hmmm....

Er nok mest bekymret over PD´s udlægning af den signing; Stjernen i det nye Valencia projekt. For Nani er jo - ja - Nani. Ved ikke lige om jeg er tryg ved Nani som en af de bærende kræfter på holdet - modenhed var måske aldrig lige hans trademark? Nå, men han har i jo gjort det ganske fremragende i Fenerbache.

Santos forsøges nu afskibet til Espanyol. Ville være dejligt, men nok ikke sandsynligt, hvis Santos´ (eneste) beundrer tog ham med til Porto.

Vi kan hurtigt blive enige om, at Gomes kan frigøre en del midler, og det nok også bliver en realitet. Det irriterer mig dog grænseløst, for han er/var fremtiden. Men må håbe, at såfremt salget skal realiseres, at det så sker tids nok til, at hente f.eks. Kostic og Diawara (eller andre talenter) ind, og ikke 14 dage før vinduet lukker, hvorefter vi panisk henter et par afdankede eller tilsvarende over-vurderede spillere ind til overpris!

Men Suso har sit arbejde skåret ud for sig, spørgsmålet er om han kan komme ud af vinduet som en vinder? Er selvfølgelig hårdt at alene vurdere ham på denne baggrund, men det er jo spillet.
Are you thinking what im thinking?
Annonce