Snak

Mere indhold efter annoncen
Wass skulle ankomme i lufthavnen her i nat. Lægetjek og signatur i morgen.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Wass har i hvert fald bestået lægetjekket, så mon ikke der sker lidt senere i dag?
Are you thinking what im thinking?
Lægetjek og 4-årig signatur overstået. Wass præsenteres dog først i morgen, hvor der også er første træningsdag.

Ekstremt ærgerlig timing, at jeg rejser hjem i morgen tidlig. Havde kontakt med klubben om at deltage i præsentationen, men dengang vidste de ikke om det blev i aften eller i morgen. Jeg var også et smut forbi klinikken Ascires i formiddag, hvor jeg var heldig at komme helt ind uden password, fordi det var åbenbart ikke helt efter reglerne. Skide danske turist. Igen nåede jeg dog ikke at hilse på Wass, men klubben lovede at hilse ham fra mig.

Hele hypen hernede med Wass har dog været det hele værd. Inden afrejse vidste vi slet ikke, om Wass nu også ville skifte til klubben, men at han nu er det må være det vigtigste. Glad på hans og vores vegne, med endnu en dansker i Champions League!
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Wass til Valencia!

ÆPIC signing for Wass.

Hvilke konsekvenser får det for Coquelin og Parejo?
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Fantastisk at få en dansker til klubben. Stærk signing af klubben.

Det får med garanti ingen konsekvenser for Parejo, som er holdets anfører og klart et førstevalg på midtbanen sammen med Kondogbia. Bliver hvertfald spændende at følge Daniel, for jeg er sikker på han nok skal få en del spilletid, når nu man også kommer til at spille CL. Han kan jo også spille som højreback og højrekant, så måske vi også kommer til, at se ham på de positioner.
Amunt Valencia
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Truppen er på vej til Schweiz for sæsonens tre første testkampe, deriblandt Galatasaray med vores ven Feghouli i morgen. En fuldtallig trup med flere akademispillere såsom venstrekanten Blanco og klubbens potentielt alletiders yngste debutant Jordi Escobar som er angriber med historisk mange mål for vores ungdomshold.

Wass er faldet godt til. Flere holdkammerater skulle have udtrykt overraskelse over danskerens sportslige niveau og kaldt ham et røverkøb (fichajazo, oversat) til €6M.

Marcelino afholdte et pressemøde i forbindelse med kontraktforlængelsen:
- 2020-kontraktforlængelse
- 4-5 signings mangler (HB, VM, AN)
- Gameiro eller en anden stjerneangriber vil ankomme
- Zaza sælges og har kendt til situation siden sæsonafslutning
- Rodrigo bliver medmindre han modtager et uimodståeligt bud
- Diakhaby er ikke bare fremtiden men også nutiden
- Racic er fremtiden og vil måske udlejes
- Guedes vil gerne retur, men ifølge medier forlanger PSG stadig €70M
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Wass med en god halvleg i debuten.

2-1-sejr over Galatasaray i sæsonåbneren. Identiske mål af backerne Vezo og Lato i åbent spil.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Der sker noget på transferfronten.

Piccini i €7M-skifte fra Sporting Lissabon. Højrebacken har en fortid i Real Betis.

Marcelino ønsker høje spillere, og italieneren bliver altså sommerens tredje eller medregnet Kondogbia fjerde signing over 1.88m. Det er lidt revolutionært, hvad Valencia har gang i, for en spansk klub. Atlético hat gjort noget lignende i en mindre ekstrem grad. Herhjemme scouter klubber høje spillere med succes, men La Liga-spillere er typisk lavere og mere tekniske. Hvordan vil spanske modstandere reagere på og udenfor banen? I sidste sæson var vi ligaens farligste hovedstødshold, men skal vi nu også praktisere lange indkast? Spændende ser det i hvert fald ud:

Račić (1.93)
Diakhaby (1.92)
Neto (1.90)
Piccini (1.89)
Garay (1.88)
Kondogbia (1.88)
Gabriel (1.86)
Zaza (1.86)
Ferrán (1.84)
Vezo (1.83)
Murillo (1.83)
Wass (1.83)
Parejo (1.83)
Rodrigo (1.83)
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Udenfor banen vil de spanske modstandere nok reagere ved at opsætte skilte med "Duk hovedet" i f.eks. døråbninger, lavloftede rum og udskiftningsbokse - iltmasker til at modstå den tynde luft i højderne kommer nok ikke på tale.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Ferhat har desværre valgt, at tage turen til Lille i stedet for en ny kontrakt med os, ærgerligt.
Are you thinking what im thinking?
Annonce