Her kommer lige et spørgsmål fra en af de der forfærdelige GF´ere der glæder sig til at se jer i ligaen igen: Har i nogen ide om hvad Vejles spillerbudget ligger på?
Grunden til jeg spørger er at jeg har læst lidt med, mens der ikke sker så meget på vores front, og har set nogle lidt vel optimistiske kommentarer om Top 6 til VB: Bare sådan lige for at nævne det, så har FCK et budget på ca. 165 mio., FCM har på 105 mio., BIF på 85 mio. (omend det nok er lidt lavere næste sæson) og så kommer der en klump bestående af AGF, AaB, OB og FCN med ca. 35-40 mio. kroner. Jeg tror dog AGFs er lidt højere til den næste sæson fordi vi skruer op, men det må vi vente med at se. Altså 7 hold til 6 pladser allerede.
Kilde til budgetter:
https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/fcm-har-haegtet-broendby-af-her-er-superliga-klubbernes-spillerbudgetKigger man efter i ligatabellen, er det ikke fordi der er sket den vilde revolution ift. placeringen på budgettabellen bortset fra BIF som måtte sælge alle deres mål og EfB der underpræsterede. Med tanke på play-off modellens indvirkning er det altså forståeligt nok at nogle flytter lidt rundt.
Budget:
FCK, FCM, BIF, AaB, AGF, OB, FCN, EFB, RFC, SJE, ACH, LBK, SIF, Hobro
Liga:
FCM, FCK, AGF, BIF, AaB, FCN, OB, ACH, RFC, SJE (tvungen 10. plads pga. pokal-gøgl), LBK, Hobro, SIF, EfB.
Dermed ikke sagt at Top 6 eller andre gode placeringer er decideret umulige for Vejle, for i kan jo godt spille fodbold, men al statistik viser bare at det er pengene der tæller på den lange og mere reelle bane. VB kan sagtens blive i Superligaen, men når vi snakker den sjove del i mesterskabsspillet er det virkelig pengene der betyder noget: Det er også derfor at der ikke er nogle der jubler over sølvmedaljer i FCK, mens de er glade i FCM og vi er lykkelige i Århus. AGF kan budgetmæssigt lige så godt blive #7 som #4, så derfor spænder jeg sgu stadig livrem og seler selvom håbet er til mere.
Et fodboldhold skal altid vinde sine kampe, men man skal også være lidt realistisk. VB render ikke ud og spiller Superligaen under græstæppet med top-poleret bold medmindre i får en ordentlig pose penge kastet i nakken, det må budgettet nok alligevel være for lille til.
Og som personlig note skal jeg lige hilse at sige at possession er en
defensiv statistik, ikke en offensiv statistik. Den indikerer hvor ofte modstanderen mangler bolden (og derfor ikke kan score), ikke hvor mange skud på mål, scoringer og alt muligt andet man vinder kampe på. Det er bl.a. også derfor tiki-taka udgaven af Barcelona kunne præstere noget af det mest røvsyge fodbold i mands minde, i de sæsoner hvor offensiven ikke var helt i top: At spille bolden sidelæns og baglæns scorer man ikke mange mål på, bare se hvordan det går FCN i mesterskabsspillet. Til gengæld pryglede vi de andre tophold her i Århus, netop fordi vi stikker voldsomt ud på skud- og chancestatistikken selvom vores possession i mange af de kampe var på 40% eller under ;)
Jeg glæder mig i hvert fald til at se jer igen, omend det ikke behøver at blive lige så dramatisk som sidste gang i Vejle, haha :D