Snak

Mere indhold efter annoncen
Generelt bare et perfekt tidspunkt at møde dem på.
FCK er inde i en rigtig dårlig periode og har kun 2 dages forberedelse til kampen, hvor vi har 6.

Men det bliver nok også en anden kamp end mod SønderjyskE. Vi vil blive mødt højt og blive presset i bund. Det giver så også noget plads oppe foran til Sousa og co.
Kan godt lide idéen med Schoop liggende mere fremskudt. Det kan nok også være en mulighed søndag, når vi centralt skal bokse med Zeca og Falk.

Nu har jeg sagt det. Men det kunne da være sjovt, hvis vi er enden på Ståle dynastiet :D
Vejle Boldklub 130 års stolthed
VB Klubånd i solskin Troskab i regn.
Nogen der har hørt om ham her?
https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/forstaerkning-til-vejle-boldklub-henter-fransk-kantspiller


Nej, ikke før nu. Vores ledelse gør jo sjældent noget der ikke er plan i - om vi almindelige så kan gennemskue fx. sådan et køb kommer jo ikke så meget sagen ved.

Det er vist ved at blive moderne at wings omstilles til backs.

//hjst
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
Kan se han spillet en del højreback sidste sæson og det er jo en plads, hvor vi i forevejen ikke er super besat med Mølgaard ofte skadet. Mon ikke det er der, han er tiltænkt.
Vejle Boldklub 130 års stolthed
FCK som "såret dyr" er aldrig sjov at spille mod! De vil komme med ekstremt meget power... Resultater er naturligvis ALTID vigtige, men lige så vigtigt er det at holdet fortsætter den positive udvikling i spillet...

Kunne godt tænke mig at se Milosevic i denne kamp! Der er noget bistert i hans blik, og man skal være lidt nasty for at kontrollere en type som Wilczek :P
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fint med en konkurrent/backup til Gunde og Lucas - og måske til dels også til Gryn. Virker som en stærk spiller med fine all-round egenskaber. Bravo!
Spændende og virkelig fedt han virker alsidig. Sådan er type kan man altid bruge på bænken.

Men nu håber jeg også vi er ved at være færdige på markedet. Vi har brug for noget kontinuitet og stabilitet. Holdånd og kultur er ikke bare noget man vedtager - det bliver bygget op over tid.
Enig Bruhmo. Jeg tænker også, at vi må klare den med den trup, vi har nu, hvis der skal være lidt stabilitet og kontinuitet i tingene. Der er grænser for, hvor mange nye spillere, det er muligt at integrere i truppen på en gang.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Indrømmet, jeg var på ingen måde fan af at hente så mange nye spillere! Men når det så er sagt synes jeg at Galca har ledet omskiftningerne fantastisk!

Ikke en eneste af de nye er hentet med tanken om at de let danser sig direkte i Start-XI, alle spillere til træning har samme udgangspunkt. Og det er vel reelt kun Ezatolahi der formåede at træne sig direkte i Start-XI (og når man ser ham spille er det let forståeligt)! Milosevic kunne måske have gjort det samme uden skaden, men det finder vi aldrig ud af :P

Dwamena har et interessant potentiale, men dejligt at se Galca belønne Faghir for flotte indsatser og kæmpe udviklingspotentiale. Briggs og Yamga bringer fleksibilitet og erfaring fra stærke ligaer, men skal vise meget mere til træning før de er tætte på at blive faste startere!

Antallet af indkøb lyder højt, men når man ser på udviklingen af stammen på holdet er det ret organisk. Grundstammen er den samme som rykkede op, med (ind til videre) få udskiftninger. Men alle spillere bliver presset LANGT hårdere til træning med den større bredde...
Jeps, det ser godt ud pt.

Jeg kan ikke huske at have set et bedre setup, en bedre trup, eller en mere prof træner end det vi har nu. Med distance! Og den spæde start på sæsonen er også godkendt.

Lad os håbe vi siger det samme om 5-7 runder :-)

Også fint med salget i dag. Stærkt at kunne sælge til en serie B klub.
Annonce