Snak

Mere indhold efter annoncen
Hold nu kæft ja det var en stærk præstation. Vel bedre end FCK på samtlige parametre med undtagelse af chance udnyttelse.

Det må også falde et kæmpe skulderklap til Galca der de sidste to kampe virkelig har sat struktur og ide i spillet koblet med fantastisk attitude.

På banen masser af pragt præstationer.
Indy - 6
Gunde - 8 klasekamp hvor han udradere sine modstandere og hvor han bidrog med masser er offensive aktioner.
Greve - 7
Ojala - 7
Malte - 8. Kandiderer til topkarakter hvis ikke han var gået kold til sidst og kostede ved 0-2 målet.
Ezatolaghi - 9 et monster der fylder meget og har en enorm ro og autoritet over sit spil. Måske allerede vores vigtigste spiller.
Hetemi - 7. Igen mere end godkendt indsats. Dejligt flair og overblik i spillet.
Lucas - 7. Flot præstation den tid han havde på banen.
Abnor - 8. Han oser af klasse. Vision i spillet og ekstrem udvikling han har haft de sidste 12 mrd. Slutproduktet manglede idag.
Sousa - 9. Min skepsis foreløbigt bragt til skamme. Knokler r..ud af bukserne og gør en forskel offensivt med sin uforudsigelighed. Flot afslutning og kampafgørende.

Gode udskiftninger der alle bidrog og så kronede Dwamena lige det hele med en konge kasse.

Skønt at være Vejle mand pt
Meget enig i karaktererne. Mon ikke der er et par stykker, der kandiderer til rundens hold.
Ifølge Superliga.dk vandt vi desuden kampen på expected goals med 2 mod FCKs 0,9.

I øvrigt hæfter jeg mig også ved samme bundsolide midterforsvar, som vi kender fra efteråret 19. Der er noget af et luksusproblem til Odense-kampen nu hvor Milosevic efterhånden må have trænet sig varm og derfor også spøger i kulissen.
Vejle Boldklub 130 års stolthed
Ja - men er det ikke svært at skifte ud med sådanne præstationer / resultat.

Ville næsten gætte på der højest er et par ændringer til næste kamp. Schoop og Dwamena kunne jeg forestille mig er de eneste der rigtigt trænger sig på.
kampen i dag viser tydeligt, at vi ikke savner kjartan. I dag spiller vi fodbold. Og det er svært at se Kjartan formå at slå de tre foran ham i køen af. Al ære og respekt til Kjartan, men som en anden bruger har skrevet, er vb og Kjartan vokset fra hinanden. Og det er egentlig en luksus og stor kredit til holdet, at i er blevet sp stærkt besat, at en Kjartan der var klar første valg for et år siden (fordi vi ikke var bedre der) til nu at være 4. Valg (fordi vi er blevet bedre) nu.
Jeg er stor Kjartan-fan, men er tilbøjelig til at give dig ret. Vores angrebsspil bliver mere dynamisk med Faghir på banen. Han bidrager med meget, selvom han ikke har scoret i Superligaen endnu. Hans forarbejde til Sousas mål var topklasse.

Målt på skarphed virker Raphael varmere end Kjartan. Han er også kropsstærk og teknisk dygtig. Grundlæggende nok bare en bedre spiller.

Jeg vil dog ikke udelukke, at Kjartan kan komme til at spille en rolle. Han har noget attitude og vildskab, som de andre ikke har. Når vi rammer efteråret med regntunge baner og blæst eller eventuelle nedrykningsgysere, hvor der bare skal baskes igennem og kæmpes for hver meter. Så kan Kjartan meget vel være manden, vi skal bruge.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Langt hen af vejen er det hele op til Kjartan! Hvis han er villig til at indse at han udelukkende blev sat af fordi de andre angribere ganske enkelt har performet bedre, og ikke en eller anden vattet konspirationsteori om hovedaktionæren, og derefter tager arbejdstøjet på at kæmpe sig tilbage har han absolut stadig en stor rolle at spille! Hans erfaring, vilje og fight kan de yngre angribere også lære en masse af til træning!
Ifølge eksperterne på tv3 tror de ikke på Kjartan får et minut mere for Vejle efter de udtalelser.

Amundsen spiller en fin kamp indtil 0-2 målet. Først en giga fejlaflevering ind i midten af banen og efterfølgende får han ikke markeret Wilczek. Det er simpelthen for kamp afgørende fejl til at han kan få 8.
Var det ikke Ojala der manglede opdækningen af Wilcek. Synes Malte stod med to mand og forsøger at komme ind og “redde” Ojalas manglende opdækning?

Kjartan var jo allerede sat af i slutningen af sidste sæson. Det er den vej det er gøet og kun gøet mere markant efter Dwamena og Henrique er kommet til. Jeg har været stor Kjartan fan men vi må også erkende at vi har skreget på forstærkninger men at nogen ikke vil acceptere nær vi sp bliver forstærket.
Som det er nævnt af en bruger på cr.dk var det faktisk "kun" et forstærket 1.divisionshold vi stillede med i aftes, men hvilke forstærkninger ! (Sousa og Ezatolahi).

//hjst
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
Flot entre i den bedste række i har fået lavet. 4 point i tre kampe er vel ikke helt skidt.
Annonce