Må virkelig heller ikke være nogen rar kamp for spillerne at se igennem. 1. halvleg var vel noget af det bedste defensivt vi har set i sæsonen. Herefter ligger vi 2. halvleg ud med en fejl. Greve der taber en hovedstødsduel efter han bryder forsvaret og Kamara der fuldstændig tørrer Milosevic i en 1-mod-1. AIK må være tilfredse med at de ikke hentede ham alligevel, for han har godt nok underpræsteret.
Er helt enig med jer i, at vi defensivt ikke er på Superliga niveau.
Og så er der målmandsposten. Tallene siger, at Indy kun leverer 1,5 redninger pr. kamp.
Analyseguruen Benjamin Leander (fra Mediano) har haft fokus på ham og er nået frem til at han er den målmand i de 25 bedste ligaer i Europa, der ligger 3. dårligst når det kommer til redninger pr. kamp.
https://twitter.com/LeandinhoDK/status/1338042729071259648Ingen tvivl om han også underpræsterer, til Tipsbladet har han også udtalt, at han ikke føler sig i form.
Jeg ved godt at forsvaret rent organisatoriske lave niveau også må smitte af på Indy på den ene eller den anden måde. Men hvor kunne det være rart med en mere kampafgørende keeper, selvfølgelig på den gode måde.
Medmindre han er klart foran Brunst i niveau til træning, så kan jeg ikke hvorfor Brunst ikke har fået spilletid endnu.