Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg er også super spændt. Den kamp må bare ikke tabes.

Skønt at have Saeid tilbage - han var voldsomt savnet sidst.

Spændende også, om Lundrim får endnu en chance på midtbanen, på trods af den katastrofale indsats sidst. I mangel af bedre, kunne det være en mulighed for ham at bevise at kampen sidst var en enlig smutter, og samtidig kan Galca vise den unge mand at det er ok at fejle, hvis man er i stand til at rejse sig igen.

Engel betragter jeg som dumpet - og i øvrigt er han vel også skadet.

Også spændende om Pierre Bengtssons FCK-forelskelses-skyklapper er blevet fjernet, eller om han er at finde på bænken (eller helt ude?) - med Davidsen tilbage på backen.

Fremme har Faghir vel spillet sig til en fast starter - spm er om det bliver i selskab med German - og hvilke pladser de får tildelt. Personligt synes jeg Faghir passer bedst på den centrale frontangriber, og så må German finde sig tilrette andetsteds.

PS: Er der nogen der kender nogen i tcr - som kan sparke dem venligt over skinnebenet og gøre opmærksom på at forum ikke virker?
Login på crazyreds.dk lykkedes for et par minutter siden.

//hjst
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
Det er endnu aldrig lykkes mig at komme ind på crazyreds.dk men til gengæld er Vejle Boldklub debatforum på fb fint.

God kamp :-)
All-in tilgang fra Galca! :)

Næste hjemmekamp må spilles i Silkeborg.


Absolut en mulighed der bør undersøges seriøst. Uden at skulle begynde at nævne de oplagte "huller i osten" ^^, så kan banen i Vejle da få et "pusterum" på en god måned.

Men den går altså ikke til næste sæson, noget mærkbart bør iværksættes efter denne sæsons afslutning. Vi "skyder os selv i foden" ved ikke at kunne spille spillet som vi helst vil og har vist at vi kan.

VB bør vel også signalere villighed til at betale (lidt) mere i leje hvis forholdene forbedres betydeligt. Det ligner en ”win-win” begge veje.

//hjst

^^ kollision med SIF-hjemmekampe, næste søndag spiller de hjemme om eftermiddagen, VB-OB står til kl 20.00 -kan det så lade sig gøre ?. Søndagen efter spiller SIF ude og VB-AaB er søndag eftermiddag, bedre mulighed måske.
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mod OB ville jeg kunne forstå det, men ville vi få en større fordel end AaB på kunstgræs? Ikke sikker at kunstgræsset ville give os nogen speciel fordel mod AaB´s spillertyper og stil...
AaB tabte i pokalen til B93 på kunstgræs i Farum.
Hvis AaB lover at stille samme Start-XI er jeg klar ;)
Det var nu en rimelig stærk start elever i forhold til at de mødte et 2. division hold. 8 af spillerne var/er mere eller mindre faste omkring superligaholdet og da Lucas Andersen blev skadet midt i første halvleg kom Kasper Kusk ind.

Faktisk en rimelig fed kamp at være inde og se:-)
Så er det vores tur ! - en kamp hvor værterne uden al tvivl er pæne favoritter. Skal lede grundigt efter små ting der kunne tale til VB-fordel:

*At FCK muligvis har søndagens Brøndby-kamp i hovederne
*At de muligvis ikke har fordøjet eskapaderne fra AGF-kampen
*At 2 vigtige spillere - Zeca/Zanka ikke kan tåle selv det mindste gule kort, så vanker der karantæne
*At deres forsvar incl. keeper ikke har set alt for overbevisende ud indtil videre.

VB kommer med et stort overtal af spillere der aldrig har prøvet "Parken" som måske virker endnu mere uhyggelig uden tilskuere. Benovethed bliver nok en modstander oveni de hvidklædte.

VB har jo også en vigtig kamp på søndag, så gerne uden skader/karantæner i aften.

Dommer skulle blive Michael Tykgaaard som jeg rangerer højt, eneste aberdabei er at han hidtil kun har haft 3 kampe denne sæson (sept,okt og for et par uger siden i Aalborg). Håber han har læst op på VAR ! :)

Og gerne uden de kontroverser vi har kunnet opleve i de seneste FCK-hjemmekampe.

//hjst

"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
Annonce