Snak

Mere indhold efter annoncen
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Dog en lidt sær "gættelegs"-agtig artikel om målmandssituationen, den anden dag?
VB har hjemmekamp mod SønderjyskE - efter planen lørdag den 20 august kl 13.

Cykelløbet Postnord Danmark rundt kulminerer samme lørdag mellem kl 14 og 15 i Vejle.

Cyklingen er - vist nok - på Eurosport, fodbolden på TV3..-et- eller- andet.

Er det bare to tv-stationer der ikke kan tale sammen, hvad siger fodboldklubberne og deres instanser.

Kampen bør flyttes til aftenkamp - kl 13 er i forvejen et unormalt tidspunkt.

//hjst
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
Når det kommer til cykelløbet, så var det planlagt allerede i 2021 hvornår det skulle foregå - uden TV stationers indflydelse (Danmarks Radio har rettighederne). Det er igen igen NENT der skider på fansene med en planlægning, som udelukkende maksimerer deres profit, hvordan de end når frem til det.
Senest så vi også at OB-FCM lå oven i Odenses Grøn Koncert.
Vejle Boldklub 130 års stolthed
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg har ikke haft mulighed for at se meget af de 3 første kampe VB har spillet, men resultatmæssigt er det gået meget godt. Ligeledes ser det ud til at vores offensiv i denne sæson har tur i den efter en 21/22 sæson med for meget vådt krudt.

Dimitris Emmanouilidis: Scorer og lægger op til mange mål og ser ud til at gå en spændende sæson i møde.

Kristian Kirkegaard: Ser ud til at han fortsætter hvor han sluttede sidste sæson med mål og involvering i mange mål. Nok min kandidat til at blive den nye publikumsyndling i Nørreskoven.

Richard Sukuta-Pasu: Frygtede lidt hvad det var VB havde købt der, men kan han forsætte med at score mål så må jeg bare sige at det endnu en gang er godt spottet af klubben.

Andreas Bredahl har slet ikke været i aktion endnu pga. af skade og Arbnor Muculli ligeledes ikke pga. mulig salg. Så offensiven har virkeligt shinet indtil videre og lad os håbe det fortsætter.
Liverpool og VB fan siden midt 80'erne. Bopæl v/Silkeborg men trofast VB fan. Sæsonkort til Nørreskoven - Række 12, plads 105
Arbnor har også været skadet og først lige begyndt at træne med og ikke i fuldt omfang endnu.
Så ikke pga. muligt salg han ikke har spillet.
Kirkegaard - Emmanouilidis - Sukuta-Pasu trioen har absolut været en positiv oplevelse fra starten af sæsonen. Nu gælder det om at holde dem friske. Ud fra Prelec´ seneste udtalelser kommer der vidst til at gå noget tid, før vi kommer til at se Bredahl i kamp. Mucolli´s seneste udtalelser peger også mere mod hvornår han sælges, fremfor om han sælges... Bredden i offensiven ser for nuværende ud til at skulle komme fra Ponce og Gammelgaard.
Sæsonstarten har været meget positiv, om end præstationen på Amager var mindre overbevisende.

Johansson har set godt ud i målet. Senest spillede han en fejlfri kamp, hvor han var på plads og greb resolut ind, de gange vi havde brug for ham.

Gunde er startet super på wingbacken. Han har ikke helt samme drive og energi som Tobias Mølgaard. Til gengæld er hans teknik, flair og vision fra en højere hylde. Hans elegante stikning til Kirkegaard forud for 2-0 målet mod NFC var klasse.

Albornoz fortsætter bare på den modsatte wingback. Dygtig spiller.

Provstgaard er startet MEGET overbevisende i forsvaret. Ham er jeg vild med. Han forsvarere ikke bare godt. Hans boldomgang er også særdeles overbevisende.

Albentosa - ja, ord er overflødige.

Velkov ser solid ud. Ligner en fin signing.

Ofori var kongen af midtbanen mod NFC og har generelt startet sæsonen stærkt.

Drammeh har ikke ramt det høje niveau fra foråret. Men vi ved, at han har det i sig. Han er startet ok, men han skal nok se sig over skulderen, hvor Azer presser på for en startplads. Azer ser dog også ud til at mangle lidt, før han er på sit topniveau.

Kirkegaard er fortsat, hvor han slap i Fredericia. Han ligner en rigtig god signing og en fremtidig fanfavorit. Elegant boldomgang, god vision og effektiv foran målet. Super.

Pasu var jeg også noget skeptisk overfor, da han blev hentet. Men indtil videre må vi lette på hatten for Prelic og Nicolae. Godt set! Han fylder rigtig meget i boksen, og fungerer godt i som opspilsstation. Vi er tilbage ved noget, der ligner Mucolli-Dom-Sousa-frontkæden.

Emma har overrasket mig positivt. Han har jo fuldstændig brændt NB Ligaen af i de første runder. Jeg har længe syntes, at han lignede en raket uden slutprodukt. Men han har virkelig været god de første runder.

Derudover har der været fine indhop fra bl.a. Amby, GG og Elvius.

Skal der lidt malurt i bægeret, vil jeg mene, at Ponce fortsat ikke ligner en spiller, der kommer til at gøre en forskel i VB.

Men alt i alt en super sæsonstart.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
@PST

Jeg kunne have skrevet dit indlæg for samme oplevelse jeg har haft som du beskriver. Inden sæsonen gik igang havde jeg gerne set en ekstra målmand og var også i tvivl om Pasu var løsningen på toppen. Men indtil videre har de gjort det godt nok, så ikke så nervøs. Jeg regner dog stadigvæk med at VB henter en målmand ind sådan at der er 3 i truppen (det har de jo også meldt ud de kigger efter).

Mht. Drammeh/Azer er jeg også lidt i tvivl hvem jeg foretrækker. Jeg skal se Azer spille lidt mere før jeg kan beslutte mig, men pt. er Drammeh nok lidt foran hvis jeg skulle vælge.

Dejligt at se akadamispillere som GG, Amby m.m. få chancen også.
Liverpool og VB fan siden midt 80'erne. Bopæl v/Silkeborg men trofast VB fan. Sæsonkort til Nørreskoven - Række 12, plads 105
Annonce