Snak

Mere indhold efter annoncen
Nogen der ved, om Søren Hanssen fortsat er involveret i VB? Det er bestemt en mand, vi gerne vil have med på holdet - i hvert fald ift. økonomisk formåen. Personen Søren Hanssen kender jeg ikke noget til.

https://da.m.wikipedia.org/wiki/Søren_Hanssen
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Umiddelbart ser den Wikipedia side noget forældet ud. Hans involvering omkring ledelsen af VB Plus sluttede i 2009, og han er heller ikke længere involveret omkring REDGREEN.

https://cvrapi.dk/person/dk/soren-hanssen/4003861021
Ok, tak. Ærgerligt at en by med så mange velhavere som Vejle ikke kan mønstre mere lokalpatriotisme. Opbakningen til VB er da godkendt, men der er grundlag for meget mere. Jeg kan ikke lade være med at tænke på, om sporene efter de fire købmænd (Søren Hansens far var en af dem) stadig skræmmer i velhaversegmentet. Byens førende forretningsfolk/virksomheder har vel en interesse i, at byen har noget at byde på. Og så skal kommunen også være med. Jeg aner ikke, om Vejles nuværende borgmester interesserer sig noget særligt for Vejle Boldklub?
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Altså borgmesteren følger da med men vores Vice borgmester er en stor fan og kommer på stadion hører jeg men han er jo i det fine selskab.

Lur mig om der ikke sker noget til sommer med et ejerskifte og det kunne sagtens blive lokale igen, da interessen for VB er støt stigende og jeg hører fra en som kommer til alt som vedrører VB da han er erhvervsmand og som jeg forstod det går snakken men om det sker ved jeg desværre ikke men håber da.

Vi må bare ikke ryge på de Amerikaner bare se på Horsens nu hvor alt da sejler for dem. Sku trist og det vil vi ikke se med VB.

Jeg så træningen her den anden dag og Kirkegaard har bestemt ikke givet op og træner virkelig godt, så håber vi sku snart at se ham på banen igen.
VB er en sovende kæmpe. Hvem gider at vække den?
Det ville være godt at se et seriøst engagement fra lokale erhvervsfolk i den tunge klasse udover Eskildsen. Det giver ingen mening, at landets førende erhvervsområde ikke har en klub i den gode del af Superligaen, og Vejle Boldklub er ubetinget klubbén i området.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Slettet
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Lur mig om der ikke sker noget til sommer med et ejerskifte og det kunne sagtens blive lokale igen


En form for “Friends of Vejle” gruppe ville være perfekt. Sidder bare ikke med følelsen af at appetitten er der hos de lokale… og hvad vil Zolotko?
Zolotko vil sælge og det er også mest det snakken går på og de er lidt nervøse for om han sælger til højest bydende hvis bare tingene er i orden og der bliver jeg så nervøs da de Amerikaner jo har disse ting på plads men de ved intet om hvordan man driver en superliga klub.

Spurgte ham lidt frækt om han ikke selv ville prøve eller få andre med og han lød da ikke helt væk i ideen men som sagt, så tror jeg der sker noget her til sommer om vi kan lide det eller ej. Vi må bare håbe at det bliver nogen som virkelig vil VB og kan løfte os videre også selvom vi skulle rykke ud igen igen.

Vi kan jo starte med at vinde i OB som er den første kamp.
VB er en sovende kæmpe. Hvem gider at vække den?
Zolotko vil sælge og det er også mest det snakken går på


Men hvilken pris forventer han?
Problemet ligger hvis han tror at ham fantasten fra Kiels værdisætning var reel, så kan de lokale hurtigt miste interessen i at diskutere et køb.
Men hvilken pris forventer han?

Det var også en helt urealistisk pris må man sige men ja hvis det er hvad han håber at få så får han ikke solgt noget. Selv Lego ville grine af denne pris selvom de jo har rigeligt af penge. Frygter virkeligt at det kan blive endnu en Amerikaner som giver ham nok penge. VB som en flerklubs del ville for mig være en katastrofe.

Hvis vi rykker ud må prisen jo falde, men så falder interessen vel også en del. Jeg foretrækker at det bliver lokale igen og så skal der skrues endnu mere op for talentenheden i VB. Det der med at hente 20 Afrikaner holder bare ikke og jeg har altså ikke noget imod dem men vi bor i Danmark så vil altså se flest danske spillere på holdene og især i VB.

Hvis VB kom til penge og kunne støvsuge de unge talenter som løber rundt og er så tæt på men alligevel så langt fra fordi klubberne kæmper om det ene eller det andet så tror jeg personligt på at VB lige pludseligt accelerer men det kræver at man tør spille med dem kontinuerligt.
VB er en sovende kæmpe. Hvem gider at vække den?
Annonce