Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg forstod egentlig aldrig, hvorfor vi ikke satsede på ham. Var han for dyr?


Hvis jeg husker ret rykkede vi ned den sæson han var på lån. Så det var aldrig en realistisk mulighed for en permanent aftale. Nu stod Provstgaard også klar til den venstre stopper plads, så tvivler på at man havde forlænget, selv hvis man var blevet oppe.
Gad vide om Vejle kan finde på at hente Allan Sousa tilbage, hvis han ellers har fysikken til at kunne spille fodbold nu. Ved ikke hvad status er på ham
Svært at se hvor han er i hans karriere. Der er vel heller ikke mange tilbage i klubben (udover Tønder), der var her da Sousa var her sidst. Hemmersams strategi taler heller ikke meget om sydamerikanere...
Første træningskamp i morgen! Det mest spændende bliver vel, at se den fysiske situation. Er alle spillere klar til 45 minutter i benene? Hvor er Hetemi i genoptræningsfasen? Mon ikke Velkov sidder over (set ud fra han stadigt har skinne på armen). Hvad med Vekić?
Jeg tænker det er Larsen på mål. Jeg mener VB er i forhandling om et salg af Vekic.
Vi har nok spillere til at stille 2 stærke hold pt. Måske forsvaret er der hvor vi har færrest muligheder centralt
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nu ser vi lige om kampen overhovedet bliver spillet nu temperaturen når sit højeste i morgen og så lige middag ikke så godt men de kan jo tage vand pauser så håber da at de spiller. Den Kære sportsdirektør har lige været et par dage væk fra klubben hvorfor mon dette? ;-)

Selvfølgelig sælger vi en målmand og jeg er sikker på at vi også sælger flere spillere men det er sku spændende selvom det er Betina ligaen men nu ved jeg VB vender tilbage stærkere end nogensinde kan bare fornemme det og når jeg lige har været forbi min ven til en kop øl og snak så lover det hele bare godt for fremtiden og det tør jeg sku godt love ;-)
VB er en sovende kæmpe. Hvem gider at vække den?
Jeg tænker det er Larsen på mål


Jeg tænker mig også en halvleg hver til Hansen og Kristensen. Men alt afhængigt af hvor man er i salgsprocessen med Vekić, skal man jo også holde ham varm.
Vi spillede efter min mening en godkendt 1. halvleg og var bedst. Marcussen leverede okay. 0-1 ved pausen (Tobias Bach)
Vi startede fint i 2. halvleg, stor udskiftning, og scorede hurtigt til 0-2 (Mike Vestergaard)
Derefter vi i dén grad gik i stå. GG energisk, Faghir havde til 25 min, Hjulsager en skygge af sig selv.

Lucas From reducerede, og så vidste vi, hvad klokken var slået: VB gik totalt i stå, og hurtigt scorede EfB både til 2-2 og 3-2.
Tre mål indkasseret på 25 min i 2. halvleg! Bismarck udlignede til 3-3 kort før tid, havde kort efter en friløber, brændte på det skammeligste.
Faghir lavede nærmest intet, havde problemer med tæmninger, et frispark uden for feltet endte over trætoppene.

Det bedste: Klubben så, at der skal ske noget med det angreb! Forstår ikke, at en U-spiller (Jakob) skulle have en halvleg i det forsvar - det sejlede!

Citat VB- Stralis fra VB-fan forum

Jeg ved han ser og følger VB ofte til træningen og måske svært at finde en større fan end ham så mange tak til ham herfra ;-)
VB er en sovende kæmpe. Hvem gider at vække den?
Forstår ikke, at en U-spiller (Jakob) skulle have en halvleg i det forsvar - det sejlede!


Indtil man får hentet en erstatning for Lund (og med Gitz øjensynligt ikke klar til denne træningskamp) må man spille med hvad man har. Med Gunde i centerforsvaret i hans 45 minutter, skabte det også en udfordring på højrebacken. En anden halvleg med en 16 årig centerforsvarer, og Camara på højreback, vil det naturligvis sejle lidt…

Nu fik de banket rusten af, så skal der arbejdes videre på træningsbanen!
Vi har jo desværre fået vores unge store håb langtidskadet i forsvaret så der skal vi da godt nok have hentet noget ind. Det lader vente på sig med gode nyheder men det skulle altså være god nok men VB har det med at holde igen med at dele ud af informationen og det har stået på i alt for lang tid efter min mening kan slet ikke forstå den måde klubben agerer på overfor deres fans.

VB har nu alle muligheder for igen at blive en klub som kan gøre sig gældende inden for dansk fodbold men de agerer som amatører efter min mening. Ejerne burde vide hvad det kræves nu og man skylder at forkæle deres fans som har støttet dem selvom der har været langt imellem det vi fans gerne vil se fra VB. Flot fodbold og målsøgende spil.

VB har pengene og ejer som siger de vil det her og melder ud om ambitionerne og missionen er i første omgang at rykke op med det samme og derefter at blive etableret superligahold og ja det havde vi så været om vi ikke havde rykket ned ;-) Nej vi har jo kæmpet med den elevatorer i mange år og nu må den tid være forbi og det er jo også det man fortæller i klubben så der skal jo nok ske noget godt. Jeg er bare utålmodig og bliver sur når jeg ved der er sket noget men de ikke kommer ud med noget.
VB er en sovende kæmpe. Hvem gider at vække den?
Annonce