Lars Arne Møller skriver i "VB Fan Debatgruppe" på Fb., at han forventer et salg af Velkov. Han er ofte velinformeret, så der kan sagtens være noget om det. Der må jeg sige, at jeg er skuffet over ejeskabet, medmindre det beror på, at Velkov selv har anmodet om en transfer (hvilket han i så fald fortjener).
Vi har i Velkov en bomstærk og loyal stopper, der bare er blevet bedre og bedre. Og vi ved, hvor meget det kræver at rykke op i Superligaen og overleve. Der får vi brug for en stamme, som vi på forhånd ved, har niveauet til at levere på superliganiveau. Velkov vil være én vigtig del af den stamme.
Hvis VB forestiller sig at sælge ud af flere af de bedste spillere, er det i mine øjne det samme som at erkende, at man ikke har planer om at rykke sig, men i bedste fald rykke op som en klar forhåndsfavorit til at rykke direkte ned igen. Ejerne har selv en stor aktie i at foretage dispositioner, der førte til en historisk sikker nedrykning. Det ville være klædeligt at påtage sig regningen for dette og betale for at holde sammen på en trup, hvor der ikke igen skal tilføres 8-10-12 nye spillere ved en oprykning. Det koncept har vi prøvet. Det virker ikke.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp