Redigerettors 13. feb 2014
Ja, undskyld teaseren, Macho. Jeg havde bare pludselig så meget om ørene, at jeg måtte smide noget af det jag har havde i hænderne.
Tingen er at jeg har noget familie i Tyskland, hvor patriarken har ejet/ejer en del forskellige ting. Blandt andet tilsyneladende nogle Pub´s med fodboldtema. Han har en del forskelligt hængende på væggene og er selv Bochum-fan, kan jeg forstå.
Han går på pension grundet sygdom og min fætter, fokælet Bayern-fan som han er, har ingen interesse i at føre den del af forretningen videre. Lige nu indhenter de forskellige tilbud, men folk er vist mere interesseret i at bruge lokalerne til andet end den slags. Med andre ord står han med en del forskellige ting, som de skal finde ud af hvad de gør med. Ingen har egentlig lyst til at rode for meget med det. Jeg foreslog ellers at sælge det stykvist på E-bay, så et eventuelt marked ikke svømmer helt over. De vil vist hellere have det overstået hurtigt. De har derfor spurgt mig om jeg kan hjælpe. Det bliver således til en miniferie for fruen og jeg til Berlin, engang i foråret. Vi skal så se om det bliver mest aktuelt med noget auktion af en art, om noget skal doneres eller det skal frasælges i blokke. Lige nu har jeg absolut ingen oversigt, men værende familie aflønnes jeg nok i mølædte Dynamo Dresden-halstørklæder. Jeg ville således høre om der var nogle specifikke ting du samler på, da der muligvis falder noget af, især hvis den personlige samling også ryger på udsalg.