Snak

Mere indhold efter annoncen
Så kan man måske nok frygte lidt, med den opstilling Jackett har valgt...

For hvad er løsningen på den dårlige defensiv? To udskiftninger i forsvaret igen og en opstilling med masser af offensive kræfter, men ikke en eneste "ballwinner" på midtbanen. Det kan gå godt....eller meget skidt!
TEAM NEWS: #WWFC: Ikeme; Iorfa, Batth (c), Stearman, Doherty; Henry, McDonald, Edwards, Sako; van La Parra, Graham. #WWFCvAFCB
Det var så lige en af de bedste halvlege vi længe har spillet. Defensiv ser vi solide ud, men offensiven med Sako, Van La Parra, Graham og Henry er jo sprudlende, godt hjulpet af to konstant overlappende backs i Doherty og unge Uorfa. Mine bekymringer for midtbanen med Edwards og Macca er gjort til skamme og de har gjort det fremragende. 1-0 er ikke et mål for lidt, men Bournemouth har også haft et par chancer og det bliver en lang 2.halvleg. Men so far so good og dejligt at se, at spillerne i hvert fald ikke har opgivet, at spille for Jackett!
Dagens bedste - van la Parra - får direkte rødt. Tilsyneladende fuldstændig håbløst dømt af dommer Mike Jones. Det bliver en lang halv time!

Kom så gutter!
Out of darkness cometh light
Dejligt at den gamle boro dreng, Graham, kan gøre os en tjeneste. Hold den hjem.
NP er Suppens bedste 6'er!
Den gik ikke længe - 1-1

Lortedom!
Out of darkness cometh light
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Skandaledommer! Har dømt alle 50/50 til dem og så den tåbelige udvisning af vores badste mand, der totalt ændrer kampen. Vel at mærke efter at han tidligere har nøjedes med gult til deres back, for at fodboldmyrde samme Van La Parra. Sjældent jeg vil bebrejde deommeren, men det her er jo helt væk.
Og så 1-2. Suk - det er fandme surt. Stort pres af Bournemouth giver pote.

For helvede da også!
Out of darkness cometh light
En anden "brilliant" kendelse af Mike Jones var da han gav en fordel til Wolves, der betød at McDonald pludselig var omgivet af tre Bournemouth folk i eget felt og måtte losse væk. Man giver da for hulen ikke fordel til en spiller i den situation.

Og så sluttede vi med 9 mand. Undervejs i kampen var både Sako og Van La Parra udsat for et par glidende to-fods tacklinger, der kun gav gult. Da Doherty gør det samme, midt på banen, får han direkte rød.

"2-1 to the referee" blev, der sunget fra lægterne.


Ærgeligt nederlag, men positivt indsats over hele linjen.

PS: Og så kredit til en lille kneit, der var bolddreng. I overtiden, luntede deres keeper ud for at samle bolden op til målspark. Knægten spurtede hen, tog selv bolden, løb ind på banen og placerede den til målspark, til stor jubel fra fansene!!

Hvordan hulen kan der være rødt kort her?
https://vine.co/v/OrW0zWIzBI6
Annonce