Beklager længe ventet svar. Havde faktisk ikke set beskeden!
I forhold til dine spørgsmål:
Dit indtryk af Mick passer fint med den måde han også spillede på hos os. Individualister er "no-go" i hans filosofi, hvis de da ikke yder en helhjertet indsats for holdet. Det er klart kollektiv over individ. Bedste eksempel er at han ikke kunne finde plads til dygtige, men ikke særligt arbejdsomme midtbanefolk som Dave Jones og Milijas. Den smalle midtbane brugte han også i starten hos os, mest pga fraværet af wings i truppen og dem spillestil du beskriver var et klart kendetegn i den første sæson, hvor han arbejde ud fra et minimumsbudget.
Det er dog tankevækkende, at de første to spillere han hentede, da han fik lidt penge mellem hænderne, i januar 2007, var en venstre og en højre fløj, i Michael McIndoe og Michael Kightly, hvorefter han mere gik over til en klassisk 442 med offensive klassiske wings.
Sommeren efter, altså 2007-2008, fik han for alvor penge at bruge og hentede igen en wing i Matt Jarvis, så tendensen og ønsket om at spille mere bredt var klar nok.
I forhold til Micks brug af penge, er det dog et både-og. Han kan forbedre spillestilen en smule hvis han får midlerne, og købene af Kightly og Jarvis er eksempler på dette. Han kan dog også spendere millioner på spillere, der arbejder stenhårdt, hvilket han jo elsker, men som ikke forbedrer holdet nævneværdigt. Med andre ord, kunne man lade være med at give ham pengene og stadig have et udmærket hold! Han får som bekendt meget ud af lidt...men også uendeligt lidt ud af meget.
Her er PL tiden selvfølgelig oplagt. Han fik f.eks. et relativt fint beløb på 17 mio pund at købe for da vi rykkede op, men i stedet for at bruge dem på 1-2 solide signings, købte han 6 spillere, hvoraf kun én (Kevin Doyle) havde noget der lignede PL kvalitet.
Han var naturligvis en succes for os i Championship. Play-off det første år, hvor han nærmest startede fra scratch under samme vilkår som jer, 7.plads andet år og så direkte oprykning tredje år. Men i den periode, fik han også stadigt flere penge mellem hænderne og med dem var det lidt "hit and miss". Han spenderede f.eks. 2,2 mio pund på Freddy Eastwood og Stephen Elliott, der var katastrofalt ringe, men brugte så også 1,5 mio pund på en Ebanks-Blake, der blev en klublegende.
Opsummeret - Ja, han kan absolut forbedre jer, hvis han får lidt mønter, og en mere klassisk 442 med wings, er absolut den måde han helst vil spille på, hvis han kan. Men man skal heller ikke give ham for mange penge, for han kan dælme også misbruge dem.
Men ser frem til at følge jer, her i 2.sæson. Det er alt andet lige imponerende, at Mick igen igen, har formået at skabe et stærkt hold og en stærk enhed ud af meget lidt og det bliver spændende, at se hvordan han bygger videre på det flotte arbejde.