Snak

Mere indhold efter annoncen
Det lyder godt. Vi trænger i den grad til em kompetent konkurrent til Ikeme.

Det er en fin aftale hvis det går igennem, og rigtig nok godt med lidt kamp om pladsen i buret.

Der er lidt snak i krogene om en mulig tilgang af ingen ringere end Jota fra Brentford, men det er indtil videre nok at betegne som ren rygtesladder, men det ville da være en tilgang af de meget glædelige skulle det ske, Lingaard er også velkommen nu man ønsker.
Den står på liga cup iaften, vi får besøg af league 2 holdet Newport County. Ifølge Kenny så skulle han kun have i sinde at ændre på 2-3 pladser i start 11`eren, hvilket måske vidner om at vi satser mere på cups i år.

Det er trodsalt ikke stor succes vi har høstet i f.eks ligacuppen, igennem nu mange år.





Fra en tilfældig nyhedsformidler, med Wolves-sympati:



With eight appearances for Arsenal alongside loan spells at Oxford United (one appearance), Sheffield Wednesday (fifteen appearances) and Rotherham (eight appearances), he does possess some experience, but he isn´t expected to challenge Ikeme for the number one spot.


Jeg tror ikke I havde fået ham, hvis ikke det var bekræftet, at han er i spil til at få kampe. Den stærkeste skal naturligvis spille, men i dette vindue og de seneste, virker det til at Wenger og De Kat har været meget nøje med at sikre sig, at de som låner spillere ikke bare gør det med henblik på antal. Alle udlån, med undtagelse af Gnabry, som dårligt har trænet med sin nye klub, var da også i kamp i denne runde.

Martinez havde store aktier i at Rotherham overlevede sidste sæson, hvilket Jackett & Co. vel har bidt mærke i, ligesom han havde fine kampe på for Arsenal også. Rolig keeper, som er forholdsvis god i feltet og på stregen, og solid i pasningsspillet. Hvis det er Ikeme fra sidste sæson der skal konkurreres med, burde han kunne presse på.
Det er officielt at Martinez nu kan trække i Wolves trøjen. Getafe var også vældig interesseret i ham, men han var eftersigende ikke garanteret nok kampe for dem. Om det så betyder mere end blot lidt konkurrence til Ikeme må tiden vise, evt allerede i aften.



Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvad fanden laver I? Ret stærk opstilling ellers.
WOLVES: Martinez; Iorfa, Ebanks-Landell, Hause, Golbourne; Doherty, Price, Coady, Ojo; Afobe (c), Dicko.

SUBS: Ikeme, Stearman, Henry, McDonald, van La Parra, Le Fondre, Enobakhare.

0-1 5`min

Sikke en start, man kunne med rette have håbet vi i såen kamp fik tæsket lidt selvtillid ind på den deffensive konto, men det holdt kort.
Adobe som anfører? Cool nok. Han må have været gennem lidt af en modning.
1-1 Dicko to the rescue, fantastic player that guy.
Det var Ojo som var arkitekten bag målet, snyder hele forsvaret med en lækker skruet aflevering fra venstrekanten af feltet, som havner i fødderne på Afobe som står 2 meters penge fra mållinien, og listigt sætter en venstreinderside på, og bolden triller derefter ind ved højremålstolpe.

/edit for det faktuelles skyld.



Annonce