Snak

Mere indhold efter annoncen
Fuldstændigt sindssygt comeback!
Vi er helt nede ved halvleg. Ingen ideer, ingen energi og intet mod.
Nuno tryller i halvlegen (roterer rundt på de 3 forreste og skaber total forvirring hos Saints forsvaret) og spillerne finder pludselig en for mig ukendt energikilde og laver det vildeste og mest uventede comeback.
Kæmpe respekt for de gutter og giga respekt for den træner!
Så sker der lidt på transferfronten.
Leonardo Campagna præsenteret i går. Han er primært udset til U23 holdet, men som landsholdsspiller fra Ecuador og topscorer for dem da de vandt de sydamerikanske U20 mesterskaber, er der potentiale.
Mere spændende er det, at vi snart præsenterer Daniel Podence fra Olympiakos, der hentes for omkring 20 mio pund. Spændende spiller, der gjorde det godt, da de spillede hjemme mod Spurs i foråret. Han vil være fint supplement til en af fløjene når der skal veksles lidt, eller Jota, Traore eller Neto trænger til et hvil.
Som backup til Raul henter man Nelson Oliviera i AEK. Det er ikke en signing, der får folk til at bryde ud i vild jubel, men som backup er han super fin. Han passer også rigtig fint til den måde vi spiller på og prisen er ganske overkommelig. En del fans havde håbet på en vild signing, men er ikke det nemmeste i verden, at hente backup for en angriber så stabil som Raul.
Om vi henter flere er så det store spm. Det forlyder at vi lige nu har det bedste bud ude på Dani Olmo, men der er mange der gerne vil have ham og knægten vil vist helst til Leipzig, så vi får se.
Tak for kampen. I spiller sgu en god omgang bold, og havde fortjent i hvert fald uafgjort.

Fortsætter i med dampen oppe er i sgu seriøse kandidater til 4. pladsen.
Y. N. W. A. - #JFT97
Helt enig DBR
Jeg var meget imponeret af ulvene og tror de kan komme i top 4.
We are Liverpool
Selv tak.
Ingen skam at tabe til verdens bedste hold, uheld eller ej. Virkelig imponeret over den vilje og bund der er i jer nu, udover at I selvfølgelig har fantastiske spillere.
Ærgerlig over nederlaget, men en fantastisk kamp at være en del af.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg vil gerne tilslutte mig koret der roser Wolves, det er et projekt jeg har sympati for og sikke en kamp igår. Den kunne nemt være sluttet 4-4.

Du skal også have noget ros John, for den standhaftige vedligeholdelse af Wolves-tråden. Det så sgu lidt anderledes ud for jer for 5-6 år siden.
Jeg har været virkelig nervøs inden begge kampe mod Wolves (og med god grund!). I er godt nok svære at spille imod og har nogle utroligt spændende spillere. Håber I kan snuppe 4. pladsen, spillet berettiger ihvertfald til det
Tak for de pæne ord! Angående tråden, så har det været lidt blandet følelse om jeg skulle holde liv i den. De fleste af os danske Wolves fans, har nu flyttet debatterne over i facebookgruppen for danske Wolves fans, men jeg synes nu stadig det er fint at kigge forbi her engang imellem.

Podence er købt i dag, for 16 mio pund og til 4 1/2 årigt kontrakt. I artikeltråden gøres der en del ud af at han er Mendes klient. Det er også bare med at udnytte chancen for at smide "Mendes kortet ind", når man kan, for chancen er der ikke så ofte som man skulle tro. Af de sidste 5 indkøb, har kun 2 været Mendes klienter og i den nuværende trup er der så nu 6 stks (Jota, Neves, Moutinho, Patricio, Neto og Podence).

I forhold til måden klubben køres på, kunne jeg næppe være mere tilfreds. Der er styr på økonomien, man køber primært unge spillere man kan udvikle og har investeret i infrastrukturen og styrket trænerstaben for de unge, så de får bedst mulige betingelser.

Men nok om det. Podence er et fint køb, perfekt castet til rollen som af de to fløje i vores 343, og kan agere fin backup/konkurrent for Neto, Jota og Traore.

Nu mangler vi bare at man henter en angriber som backup for Raul som der er stærkt brug for.
Det gjorde vi så ikke...altså hentede en backup angriber for Raul.
Dermed blev status for 1.holdstruppen at man sagde farvel til 3 og kun hentede ind. Ud er røget Vallejo (retur til Real, udlånt til Granada), Cutrone, og så lidt overraskende, Ryan Bennett der er udlånt til Leicester. Det overraskende ved det sidste er ikke så meget at man skiller sig med ham. De har en option på køb til 5 mio pund og det er en god pris for vores 6.valg til 3.mandsforsvaret. Desuden må man sige, at selvom Bennett har gjort det virkelig godt og overrasket alle siden skiftet på fri transfer fra Norwich, så er han nok ikke teknisk helt god nok til det Nuno vil. Så et salg ville alle kunne forstå. Det mærkelige her er et udlån med option, for grundet prisen vil Leicester næppe benytte den, og så ender han formentlig i øvrigt bare med at varme deres bænk frem for vores.

Derudover er det blevet til gode udlån for flere af de unge spillere, ligesom man har fundet nye græsgange, til flere fra "overskudslageret" hos de unge.

Ind er kun kommet Podence til 1.holdstruppen. Derudover har man investeret i en række unge spændende navne, der potentielt kan blive rigtigt gode, men som på ingen måder forstærker den nuværende trup. Her er det især landsholdsspilleren fra Ecuador, Campana, den franske U-landsholdsspiller, Loiodice, samt Luke Matheson, der er spændende. Sidstnævnte scorede som bekendt mod United for Rochdale og fortsætter sæsonen ud hos dem.

Til 1.holdet er Podence naturligvis er en kærkommen forstærkning til det, der nu ligner en spændende kvartet, med gode muligheder for at veksle oppe foran, i Neto, Jota, Traore og så Podence.
MEN, den tiltrængte konkurrent/backup for Rau udeblev og det blev heller ikke til forstærkninger andre steder. Man kunne f.eks godt tænke sig en bedre backup/konkurrent til Doherty end Buur, eller en kreativ midtbanespiller til at aflaste Moutinho, da unge Gibbs-White både døjer med rygproblemer og med at levere mere på højeste niveau.

Men mest af alt havde vi brug for en angriber, og det skete ikke. Jota kan muligvis spille derinde, men han er klart bedst som en del af en duo.

Men vi har jo så set hos andre PL klubber, at det at hente en god central angriber her i januar ikke er det nemmeste i verden, så måske forventes der også bare for meget fra fansene??

Jeg er stor tilhænger af visionen om, at købe og udvikle spillere og Nuno og staben har vist at de både kan udvikle de unge og har tillid til dem. Bare se hvad der er sket med Max Kilman, der spillede non-league for et år siden.

Når det er sagt, så spiller vi højt spil med den nuværende minimale trupstørrelse på ca 18 mand, hvoraf en enkelt er skadet i længere tid(Vinagre), en anden har rygproblemer (Gibbs-White), mens Raul helst hverken må blive skadet eller få et formsvigt.




Lidt interessant udvikling hos Wolves, hvor Director of football, Kevin Thelwell har sagt op, da han har fået nyt job hos New York Red Bulls. Af nogle er det blevet tolket dramatisk og som udtryk for fyring pga manglende indkøb i januar. Det er dog ingenlunde tilfældet, da det har været kendt af klubben i lang tid, men så slap ud lidt før man havde tænkt at annoncere det.
Thelwell har været i klubben i 12 år, og opereret over vidt forskellige regimer, men det siger noget om hans kompetencer, at han modsat mange andre i klubben "overlevede" Fosuns opgraderinger og endda fik udvidede beføjelser og en plads i ledelsen.

Thelwell har da også haft en nøglerolle i genrejsningen af Wolves, hvor han især på ungdomsplan, har implementeret en stærk vision og profil der bl.a. kommer til udtryk gennem virkelig stærke ansættelser af trænere og gode indkøb til ungdomsholdene.

Han har ganske ofte stået for skud, når fansene ikke har fået de ønskede indkøb at se. Især i årene med Morgan som ejer, var kritikken stærk, selvom de fleste burde have set at det var svært at navigere som sportsdirektør i det miljø og selvom Thelwell klogt var arkitekten bag solide indkøb, da Jackett første os op fra League One.

Han er ikke fejlfri selvfølgelig, men tankevækkende alligevel, at sort/hvid tænkning hos fansene gjorde, at da Fosun begyndte at investere fik Mendes og Fosun æren for alle de succesfulde indkøb, mens Thelwell fik hug for manglende eller mangelfulde indkøb, senest her i januar.

Dette er selvfølgelig ret meget skudt ved siden af og det siger en del om manden, at både Fosun og Nuno var kede af at se ham gå.

Personligt er jeg i øvrigt lidt biased i mit syn på ham, da han har fundet meget sympati ved at indgå i flere mailudvekslinger med mig gennem årene, og endda kommentere livligt på taktisk udvikling og forhold i Skandinavien, som ham var meget optaget af. Ved ikke hvor sportsdirektører, der har tid til eller gider prioritere den slags små ting, men det gjordet.

Men nu bliver spændende hvem der bringes ind i stedet. En af styrkerne i Wolves har netop været en klar struktur og vision for det sportslige, noget der i høj grad var bundet op på Thelwell. En ny mand behøver ikke være et stort navn, men han skal besidde den gode evne både at have fodboldfaglige kvaliteter, være visionær og frem for alt selvfølgelig kunne fungere i Fosuns setup og med Nuno fortsat som en afgørende stemme i forhold til transfers.


Annonce