Snak

Mere indhold efter annoncen
Det må man sige.

Anyway det er kommet frem, at vi kun måtte slippe 250.000 pund for McD:

"Meanwhile, Wolves managed to prise Kevin McDonald out of Sheffield United for a cut-price £250,000, it emerged today.

Sources in south Yorkshire revealed that the release clause activated by Wolves was just £250,000 for the highly-rated midfielder.

It had been thought the club had splashed out £750,000 for the former Burnley player.
"

http://www.expressandsta…-at-wolves/


Det må siges at være en fremragende handel....for os!

Man fattes jo ord for hvordan sådan noget kan gå til. Også i en klub som vil op i en liga og lege med...

Pinligt igen!
Wise Men Say...
Lækkert med en sejr i weekenden, det var bare helt fantastisk :)

Må sige at jeg er imponeret over hvordan spillet er, og håber vi kan holde hele sæsonen.....

Nogen chance for at nogen kampe bliver sendt nogen steder, så man kunne se vores helte spille?
Wolverhampton er min klub...... :)
Kampen på fredag vises på Sky, så den kan nok streames.
Tillykke med den fine start på en ny æra. Hvordan er forventningerne til den kommende sæson? Oprykning er selvfølgelig et must men er der bred enighed om at man også bør stryge let igennem som Newcastle gjorde da de rykkede ned i Championship? Jeg forestiller mig af en del afhænger af om spillere som Sako og Doyle forbliver i klubben, men hvordan fornemmer i styrken er på konkurrenterne. Er der nogen som kan true jer i det lange løb, med eller uden dem?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Takker JDW, så vil jeg kigge på fredag, da burde jeg have mulighed for at se kampen!
Wolverhampton er min klub...... :)
"Tillykke med den fine start på en ny æra. Hvordan er forventningerne til den kommende sæson? Oprykning er selvfølgelig et must men er der bred enighed om at man også bør stryge let igennem som Newcastle gjorde da de rykkede ned i Championship? Jeg forestiller mig af en del afhænger af om spillere som Sako og Doyle forbliver i klubben, men hvordan fornemmer i styrken er på konkurrenterne. Er der nogen som kan true jer i det lange løb, med eller uden dem? "


Jo tak.

Forventningerne blandt fans, manager og spillere er, at man rykker direkte op. Det er i hvert fald målet og sådan bør det også være.

Jeg er helt enig i, at meget afhænger af om Doyle og Sako bliver. Sidstnævnte har været klart den mest chanceskabende spiller i de første kamp og Doyle har vist siden han kom med igen, at han er et niveau over de andre angribere i den her række. Han scorer ganske vist ikke mål, men han skaber så meget rum og skaber så meget for de andre fordi han er en utrolig klog og boldfast spiller.. Desuden har hans personlighed stor betydning for de unge.

Selvfølgelig kan de erstattes, hvis de smutter, men det er ikke lige til. Vi henter ikke en ny spiller på Sakos niveau til League One, og Doyle kan heller ikke erstattes. Er dog mere bekymret ved udsigten til at miste Sako, end Doyle, Vi har Siguardason, Cassidy og McAlinden der alle kan gå ind som habile angribere på det her niveau, mens vi ikke har en eneste venstre wing i truppen. En sådan kan naturligvis købes, men ikke på Sakos niveau.

Holdet bør være stærkt nok til at vinde rækken, men truppen er ikke så stærk i bredden som man kunne tro. Det så man eksempelvis i kampen mod Morecambe, hvor faværet af et par nøglespillere svækkede holdet markant.

Jeg ved personligt ikke ret meget om konkurrenterne. Peterborough er startet stærk, og Brentford med dygtige Rösler bliver også farlige, men der er nok kendere af League One der kan sige mere om de andre holds styrker. Overordnet har jeg dog svært ved, at se nogle true os, såfremt at der hentes nogenlunde erstatninger for Sako og Doyle(såfremt de sælges), og at man formår at komme sæsonen igennm uden alt for mange skader til nøglespillere.

Er der nogen der kan svare mig på hvorfor i virker som en af de mere populære klubber i Irland? Jeg havde en oplevelse som startede småskræmmende, men udartede sig til en rigtig positiv for en uges tid siden.
Mick McCarthy???

Han er der selvfølgelig ikke mere. Men klubben tager ofte på pre-season tur i Irland, har en del unge folk fra den grønne ø, og havde især i Micks tid, et større udvalg af irske landsholdspillere rendende.

Jeg aner det faktisk ikke. Måske noget Norman kan svare på...



Aproprs snakken om salg af Sako, så sættes vi i forbindelse med ham her:

http://www.youtube.com/w…UsH86l8w3UI

Der er i hvert fald lidt Sako over ham ved 1:33

Annonce