Snak

Mere indhold efter annoncen
Tvillingerne Chambers, Mantom, Downing og Sawyers har alle fået en god fodboldopdragelse hos os, så det føles næsten som en Albion sejr - nice.

Men fat mod - måske er der lagt op til et ægte Black Country derby til næste sæson?
"In the BBC's "intelligence test", Test the Nation (2002), fans of W.B.A. were found to be "more likely to be smarter than any other football supporters, registering an average score of 138".(wikipedea)http://www.youtube.com/watch?v=jAOBSDqSyWU&mode=...
Tror ikke fighterviljen manglede og med lidt held får vi også hevet en scoring eller to hjem. Det samme kan så siges om Walsall.

Jeg synes lidt af skylden ligger hos ellers kompetente Jackett. Nu har jeg ikke set kampen endnu, men jeg synes det er for vagt at stille med et ganske forsigtigt udgangspunkt der resulterer i, at man producerer én forkølet chance de første 45 minutter i en kamp på hjemmebane, hvor man ved der kommer tryk på fra fansene fra start noget man kan og bør udnytte..

Jeg forstår ligeledes heller ikke, hvad unge Ismail har gjort for, at han må henvises til bænken gang på gang, efter at have leveret flotte præstationer tidligere i sæsonen. I stedet smider han Siggy derud. Han er rigtig god, men absolut bedst oppe foran.

Det er bemærkelsesværdigt at vi siden den heldige sejr over Crawley, har spillet fire fesne kampe og en enkelt fin kamp(ude mod Vale). Kampen mod Vale er den eneste, hvor vi spillede en "ren" 442 med Sako og Ismail fra start.

Man kan så argumentere for, at midtbanen i en 442 er for tynd, men så er det vel fordi man bruger de forkerte spillere. Man har midlerne og mulighederne for, at hente folk ind på lån, og uanset må man formode at man fandt truppen god nok, siden man ikke forstærkede mere i sommers.

Jeg synes absolut ikke tiden er inde til, at trykke panik-knappen. Vi ligger trods alt fint til og sæsonen er lang endnu. Men det er bekymrende at spillet ikke helt flyder.

Oh well, op på hesten lørdag mod Shrewsbury....kl.14 om eftermiddagen i øvrigt...
"Hent Frimpong igen. Har er så småt klar"

Ja tak!! Med de Wolves-sympatier han jævnligt ytrer på Twitter og naturligvis de evner han har, skal han være hjerteligt velkommen.

Han ville, hvis han kan holde sig fit, give en tyngde centralt, som ville gøre at offensiven kunne spille mere frit. Et halvt år med option på forlængelse i League One ville også være fint i forhold til at få førsteholdsbold og vise sig frem for mulige klubber. Skulle I rykke op, er det jo en potentiel arbejdsgiver.
De fleste peger på, at vores midtbane er så tilpas halt, at et lejemål ville være velgørende.

En ting synes i hvert fald sikkert, det fungerer ikke optimalt på den centrale midtbane, hverken fremad eller baglæns. Men trods nederlaget i aftes, så er det stadig early days.

(Pssst; friske rygter sætter Go´Hara i forbindelse med QPR igen-igen...).
www.wolvesheroes.com
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg er enig i at det er early days, men hvis målet er oprykning, og helst direkte, mener jeg at man skal være på forkant, da det nu har været et problem med tyngden centralt i flere kampe. Relativt svage modstandere har udnyttet det, så det bliver næppe bedre mod stærkere hold. Jeg tror dog at det er et relativt simpelt indgreb, som nok kan løses med et lejemål.

Hvad angår O´Hara, ville det overraske mig. QPR er på cruise control og vader allerede i halvdyre has beens. Jeg er enig i at man måske mangler en mere offensiv type på midten, men omvendt tror jeg også der er kvalitet nok i truppen, til at de uden større problemer rykker op.
http://www.expressandsta…ny-jackett/

Ved ikke om jeg køber præmissen om, at det er mere kreativitet vi har brug for. Men det er klart, at når man stiller op med en kompat 451, med kun én reel wing, så vil det kreative lide under det. Problemet er, at dem der spiller centralt fylder så lidt, at man er nød til at smide 3 derind, for ikke, at bliver overløbet. Det isolerer den enlige angriber og det gør at man vælger en midtbanespiller som Lee Evans til at "stå" en fløj eller en angriber som Siggy til at udfylde rollen som halvt fløj/halvt angriber. Det lægger også en stor del af ansvaret for vores offensive fløjsspil over på to wingbacks der dermed ofte hænger lidt defensivt.

Løsningen er jeg som jeg ser det, at hente en type ind der fylder mere på den centrale midtbane(Frimpong???), så man kan spille en reel 442 med to kreative wings i Sako og Ismail. Koblet med en forwarduo af Griffiths og Doyle/Siggy, skal der nok blive scoret rigeligt med mål.

Løsningen er jeg som jeg ser det, at hente en type ind der fylder mere på den centrale midtbane(Frimpong???), så man kan spille en reel 442 med to kreative wings i Sako og Ismail. Koblet med en forwarduo af Griffiths og Doyle/Siggy, skal der nok blive scoret rigeligt med mål.


Vi har ikke været i stand til at spille en klassisk 4-4-2 siden foråret 2009.

Siden har vi nærmest uafbrudt spillet i diverse konstellationer hvor der ikke har været balance på midtbanen efter McCarthy introducerede 4-5-1 som en art pindsvineforsvar mod overmagten i PL. Dertil skal lægges pudsige indslag med spillere som Foley, Edwards, Milijas, Doyle, Siggy som med mere eller mindre held har besat kanterne i fravær af Jarvis, Hunt og Kightly.

Hvorfor er det, at vi ikke kan besætte en midtbane med 4 folk på traditionel manér? Seneste indkøb, Big Mac, er nu nærmest udråbt til at være en klassisk 10´er uden bundne opgaver. For faen.. Det er League One det her og en klassisk 10´er findes ikke, det trøjenummer tilhører 2. angriberen....
www.wolvesheroes.com
Et gensyn med "Englands have" i morgen når vi gæster Shrewsbury, et opgør som med status af lokalderby ikke bliver en nem opgave.

Tirsdagens plet mod Smallsall skal vaskes af, men så skal der helt andre boller på suppen. Det mest spændende for Wolves og de 1500 medrejsende bliver naturligvis at sige pænt goddag til en gammel kending i form af hjemmeholdets manager Graham Turner som for første gang siden afskeden med Wolves i marts 1994 møder Wolves med et af sine hold.

Turner forlod Molinex for små 20 år siden under en lille sort sky, men mon ikke de fleste først og fremmest påskønner mandens fænomenale indsats for klubben i de år i slutningen af firserne hvor han sammen med et kuld spillere som havde en fantastisk tilgang til tingene på banen pløjede gennem 4. og 3. division inden han (ufrivilligt) overlod tøjlerne til Graham Taylor efter nogle år som mellemvare i næstbedste række.

Jeg har af uransalige årsager bortlovet mig til andre gøremål i morgen klokken 14.00, så ikke noget hængen foran pc´en, men under kampen jeg vil da tænke tilbage til for mange år siden hvor jeg var på det gamle Gay Meadow og så en stout Carlisle spiller høvle bolden ud af stadion og i floden Severn som løb langs det gamle anlæg. Fluks tog en "bolddreng" sin åre og sjoskede afsted til en gummibåd for at hente læderet. Man skulle jo spare på pengene. Nu har STFC hjemme på et nyt stadion, med alt hvad det indebærer af komfort og mangel på den gamle charme.

God kamp & UTW
www.wolvesheroes.com
Du kan nogle fantastiske anekdoter Norman!!

Kamptidspunktet idag er altså heller ikke ideelt, specielt set fra et børnefamilieperspektiv. Men kan da glæde mig over, at vejret lige nu ikke ligefrem egner sig til eftermiddagstur til legepladsen. Så mon ikke, jeg får lyttet lidt med når kampen fløjtes igang om en times tid.

Der fløjtes ellers i den grad til angreb med følgende opstilling:

Wolves‏@OfficialWolves6m
Ikeme, doherty, batth, ricketts, golbourne, ismail, davis, mcdonald, sako, sigurdarson, griffiths.

Altså en klassisk 442 med Sako og Ismail på fløjene og Griff og Siggy oppe foran. På midten kommer en stor del af defensiven på Davis, mens også McDonald skal bidrage kreativt.

Bænken ser i øvrigt således ud:

Subs. Mccarey, foley, stearman, edwards, price, mcalinden, cassidy,

Doyle er i øvrigt skadet.
Annonce