Snak

Mere indhold efter annoncen
Game, set and match!

Sako med et brag et af langskud! 2-0...

Vi har spillet bedre de sidste tyve minutter og nu er kampen afgjort.

Fra ca 30 meter, utagelig for keeperen. den glæder jeg mig til at se!
www.wolvesheroes.com
Doyler brænder en kæmpechance, men det ender 2-0.

Fornemt udfald, når kun indsatsen de sidste 20 minutter var godkendt.
www.wolvesheroes.com
Fortrinligt kæmpet af Walsall som trods en mand i undertal i store dele af kampen henter uafgjort ude mod Orient. Dermed haler både vi og Posh lidt ind på førerholdet.

Spår en lettere fugtig aften i Burnley og omegn? 2 scoringer af Vokes har helt sikkert lettet på stemningen på Turf Moor!
www.wolvesheroes.com
Tillykke med sejren. Jeg er ikke overrasket over at Walsall driller The O´s. De har faktisk været godt med, især på udebane og jeg tror de kommer til at ligge og boble lige under kval-pladserne. The O´s er startet som lyn og torden, men tabellen afspejler ikke helt spillet. En mand nede er det dog imponerende af The Saddlers og jeg troede ikke de skulle komme tilbage i kampen med 10.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"
Spår en lettere fugtig aften i Burnley og omegn? 2 scoringer af Vokes har helt sikkert lettet på stemningen på Turf Moor!"

Det tror jeg på. Fik adskillige kåde sms´er undervejs og bagefter. Stemningen var i top på Turf Moor og spillet var efter sigende en oprykningskandidat værdig. Imponerende arbejde af Sean Dyche, der med små midler og med afgangen af topscorer Dean Austin, kort inde i sæsonen, alligevel har formået at skabe et slagkraftigt hold. Om de holder hele vejen hjem, er et godt spørgsmål, for truppen er smal og sæsonen lang, men de er så sandelig startet lovende.

For vores eget vedkommende, så noterer jeg mig en del kritiske røster overfor Sako, trods fløjens afgørende rolle igår. Han kritiseres for, at spille mere for sig selv end for holdet og for i for store dele af kampen, ikke at levere. Jeg kan følge tanken, men mener omvendt også, at der forventes for meget af ham. Han kritiseres f.eks for, ikke at kunne forsvare. Well, det er vel ikke det han er med for??? Det har vi 9 andre markspillere til.´Men det er så typisk britisk. Man forventer jo heller ikke, at Danny Batth dribler fire mand, eller hamrer frispark ind? Forskellige evner, forskellige roller og sådan ser Jackett det heldigvis også.

Når det handler om, at han dribler hvor han måske skulle aflevere, så glemmes det også, at han er med på holdet, for at skabe noget. Det kræver at han tager chancer, og med chancer er der en risiko for, at miste bolden.

Jeg konstatere, at Sako sammen med de 10 andre markspillere leverede en jævn præstation frem til en halv time før tid, men at det var Sakos to glimt af klasse, der modsat de andre 10, gjorde at vi vandt 2-0.

Ganske enig i betragtningerne omkring Sako, pudsigt han var så populær sidste sæson hvor hans rolle var fuldstændig identisk!

Her i øvrigt beviset på hvorfor han er så værdifuld, sikke et drøn til 2-0:

http://t.co/b0jYSQsdaO

PS; og så ser jeg gerne han holder sig langt væk fra vores eget straffesparksfelt hvor han ikke særlig beleven, hvilket han også har illustreret en del gange.
www.wolvesheroes.com
NB, fint arbejde af Dyche og dejligt med fuld genoprejsning efter den elendige behandling han fik i Watford. Respekt..
www.wolvesheroes.com
Vi har lånt Henry med henblik på køb:
http://www.expressandsta…ames-henry/

Der er dog tale om James Henry fra Millwall, ikke Kelvin!

Det er en fin handel af Jackett, der forhåbentligt betyder, at vi slipper for tvivlsomme ideer som Edwards på fløjen. Ismail har vist kvaliteter, men er stadig så ustabil, at konkurrence vil gøre ham godt.

Henry er som jeg kender ham, en klassisk engelsk wingtype, der i øvrigt ligesom Sako, af og til er blevet beskyldt for at lave for lidt defensivt, ligesom han offensivt kan drive lidt ind og ud af kampene. Det skal der nok være nogle der brokker sig over, blandt Wolves fansene, men jeg glæder mig blot over, at vi nu har endnu en streng at spille på, hvad angår kreative muligheder frem af banen. I bogen om Millwall, er Henry i øvrigt en af de spillere der nævnes en del, oftest for det positive.

I mellemtiden, lægger jeg mærke til, at Jackett fremhæver debutanten Jack Price, som banens bedste spiller i lørdags. Det må jeg lige studere ved selvsyn, når jeg får tid til, at se kampen fra i lørdags, eller det jeg nu orker af den. For, skal man tro rapporterne, blev vi spillet ud af banen, i 1.halvleg, bla fordi vores midtbane ikke hang sammen. Det behøver dog ikke være den unge mands skyld.

En af klubbens største spillere gennem tiderne, Peter Broadbent, er ikke mere.

80 år gammel slutter han sig nu til den ydre legion med Billy Wright, Bill Shorthouse, Jimmy Murray, Derek Dougan, Frank Munro, Dave Wagstaffe, Paul Birch, Dean Richards, m.fl.

Han fik 452 kampe i trøjen og kvitterede med 127 mål og fik alt for få landskampe (7 stk, 2 mål) men havde dog æren af at være i truppen til VM i 1958.
www.wolvesheroes.com
Annonce