Det kan godt være, at der tidligere har været tid og plads til det, men man må også anerkende fcm, og at de kommer buldrende i den nationale liga, og at fck derfor ikke har den samme tid til at sammenspille holdet.
Jeg er dog fortrøstningsfuld. Boilesen tilbage, Fischer tilbage, Wind tilbage, og forhåbentligt også Mudrazija bedre spillet ind, kan gøre at fck er tilbage på vanligt niveau.
Det store problem i det der er jo bare at vi ikke ved om Boilesen og Fischer kommer tilbage og bliver de bedste versioner af dem selv igen.
Og præsterer Mudra, Wind, Kaufmann eller Daramy næste år har vi dem ikke så længe og skal spille nye ind på deres plads igen kort tid efter de er blevet rigtig gode.
Det en præmis. Det sådan det er i 2020. Det stiller så bare helt andre krav til hvordan man sammensætter en trup så overgangene mellem generationer af hold ikke bliver så dramatisk og med så store dip. Det virker ikke til det er en kode man har formået at knække endnu. Men den skal knækkes for ellers kan vi meget nemt stå samme sted som vi gør nu igen om et par år.
Jeg håber inderligt at man kan signere Boayke fra røde stjerne, da han er den typiske targetman man bruger i fck, og så lade de unge spillere omkring ham rotere.
Om ikke andet, så burde der købes en fysisk stærk CB, og en targetman.
Ståle plejer at være meget god til at se hvilke huller de hold han har lavet grundarbejdet med har og handle systematisk ind efter det. Det tror jeg også sker i år. Den del er jeg ikke så bange ved.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others.
The same applies when you are stupid.